11 Ocak 2017 Dolar ve euro Ne Kadar Neden Yükseliyor

İSTANBUL Dolar ve euro sert yükseldi Dolar ve euro ABD’de açıklanan verinin ardından sert yükseliş gösterdi

11 Ocak 2017 Dolar ve euro Ne Kadar Neden Yükseliyor İHA
Bu içerik 755 kez okundu.

Son Dakika Dolar ve euro ABD’de açıklanan verinin ardından sert yükseliş gösterdi. Yükselişle birlikte dolar, TL karşısında 3,89 seviyesini gördü.

Dolar ve euro ABD’de açıklanan toptan eşya stokları verisinin ardından sert bir şekilde yükselerek tarihi rekor kırdı. Yükselişle birlikte dolar, TL karşısında 3,89 seviyesini gördü. Euro ise 4,11 düzeyine ulaştı. Şu sıralarda Kapalıçarşı’da 3,8420 liradan alınan dolar 3,8440 liradan, 4,0560 liradan alınan euro ise 4,0580 liradan satılıyor. Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 3,7770 lira, euronun satış fiyatı da 3,9940 lira olmuştu.

Son Dolar Kuru

Yılbaşından bu yana yani 7 işgünündeki döviz kuru artışı yüzde 8’e yaklaştı. Son üç ayda ise doların artışı yüzde 30’a yaklaştı. Yani Türk halkı yıllık enflasyonun yüzde 8 olduğu bir ortamda 3 ayde yüzde 30 fakirleşti.
Dış dünyaya açık, sermaye hareketleri serbest olan ve önündeki bir yılda en az 200 milyar dolarlık dövize ihtiyacı olan bir ülkede, çoğulcu ve uzlaşmacı olmayan bir biçimde anayasa değişikliği girişimi döviz kurunu arttırmaya devam eder.
Merkez Bankası, yüzde 25’i geçen kur artışı karşısında faiz arttırımı ve dovize müdahale etmeyip sessizliğini koruyorsa kur artışının daha da hızlanır. Merkez Bankası faizleri arttırmamaya devam ederse dolar kuru artacak ve halk fakirleşmeye devam edecek.
 Hazine’nin ihraç ettiği tahvillerin faizinin en kısası 2 yıllık tahviller yüzde 11’de, en uzunu 10 yıllık tahviller yüzde 11.5’ta.
Normal koşullarda, kur artışının son 3-4 ayda yüzde 30’a yaklaştığı ve enflasyonun yükselme eşiğinde olduğu, enflasyon bekleyişlerinin bozulduğu bir ülkenin merkez bankasının piyasaları sakinleştirmek için o getiri eğrisini en azından düzleştirmesi, yani faizleri 3-3.5 puan artırması beklenir. 
Dolar kuru artışının getireceği ilave enflasyon da yıllık 4-4.5 puana yakın
Türkiye’nin finansal piyasalarında yaşanan çalkantının nedeni tamamen politik alandan ivme alıyor. Buna Merkez Bankası da elindeki araçlarla müdahale edemiyor.

 

Son Haberler, Son Dakika İSTANBUL Haberleri
Haber İçin Yorumunuz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ın Rakibi Belli Oldu UEFA Avrupa Ligi 2017 Çeyrek Final Eşleşmeleri
Beşiktaş'ın Rakibi Belli Oldu UEFA Avrupa Ligi 2017 Çeyrek Final Eşleşmeleri
İçerde Dizisi Sema Komiseri Kim Oynuyor Duygu Sarışın ile Çağatay Ulusoy Sevgili mi
İçerde Dizisi Sema Komiseri Kim Oynuyor Duygu Sarışın ile Çağatay Ulusoy Sevgili mi