Cips yüklü tır başka bir tıra çarparak alev aldı

Cips yüklü tır başka bir tıra çarparak alev aldı

ANKARA (AA) - Ankara'da seyir halindeki bir tırın başka bir tıra çarpması sonucu çıkan yangın itfaiy
Ana Sayfa Yaşam 14 Kasım 2017 215 Görüntüleme

14 Kasım Dünya Diyabet Günü

14 Kasım Dünya Diyabet Günü

KIRIKKALE (AA) – Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü ile Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla program düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki etkinliğe, Kırıkkale Vali Yardımcısı Ayhan Özkan, İl Sağlık Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Güler, tıp fakültesi öğretim üyeleri, öğrenciler ile diğer yetkililer katıldı.

Etkinlikte konuşan Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalı ve İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şenay Arıkan Durmaz, diyabet hastalığı, hastalık hakkında genel bilgiler ve gebelikte ortaya çıkan şeker hastalığı ile ilgili bilgi verdi.

– Gebelik diyabeti

Gebelik diyabetinin ilk defa gebelik esnasında özellikle de gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkan bir diyabet tipi olduğunu anlatarak, şöyle konuştu:

"Gebelik diyabetinin tanısı gecikir ve optimal şartlarda tedavi edilmez ise hem anne hem de çocuk açısından bazı önemli sağlık sorunlarına neden olabilir. Annede bebeğin etrafını saran sıvı miktarında artış, hipertansiyon, idrar yolu enfeksiyonu ve sezaryen sıklığında artış, gelecekte tip 2 diyabet gelişme riski ve gebelik diyabeti gelişme riskinde artış gibi sağlık sorunları gözlenebilir.

Bebeklerde ise 4 kilogramın üzerinde iri doğum, kan şeker düşüklüğü, kalsiyum düşüklüğü, sarılık, doğum travmaları, ani bebek ölümü ve ileri yaşlarda obezite ve tip 2 diyabet sıklığında artış gibi önemli sağlık sorunlarına neden olabilir."

Etkinlikte, ücretsiz parmak ucu kan şekeri ve kan basıncı ölçümleri yapılarak toplum taraması yapıldı. Yaşam tarzı değişiklikleri bakımından sağlıklı beslenme, egzersizin önemi ve gebelik diyabeti konusunda broşürler ve afişlerle ile bire bir sohbetlerle halka yönelik eğitim verildi.

Bu tarama esnasında diyabet ve hipertansiyon tespit edilen hastalar, hastalıkları ve tedavisi hakkında bilgilendirilip ilgili sağlık kuruluşlarına yönlendirildi.

Yorumlar

İlginizi çekebilir

Çankırı'daki DEAŞ operasyonu

Çankırı'daki DEAŞ operasyonu

Son Haberler | Son Dakika