21 Nisan 2017 Son Dakika Ekonomi ve Şirket Haberleri

21 Nisan 2017 Son Dakika Ekonomi ve Şirket Haberlerini sizler için derledik

21 Nisan 2017 Son Dakika Ekonomi ve Şirket Haberleri Anadolu Ajansı
Bu içerik 40 kez okundu.

21 Nisan 2017 Son Dakika Ekonomi ve Şirket Haberlerini sizler için derledik.

Hayat Varlık'ın kredi notu yükseltildi  

İSTANBUL (AA) - Hayat Varlık’ın "TR AA-" olan uzun vadeli ulusal kredi derecelendirme notu "TR AA" seviyesine yükseltildi. Kısa vadeli ulusal kredi derecelendirme notu ise "TR A1" (en yüksek seviye) olarak teyit edildi.

Hayat Varlık'tan yapılan açıklamaya göre, Şirketin kredi notu, kredi derecelendirme şirketi Turkrating tarafından yükseltildi.

Hayat Varlık’ın TR AA- olan uzun vadeli ulusal kredi derecelendirme notu TR AA seviyesine yükseltildi. Kısa vadeli ulusal kredi derecelendirme notu ise TR A1 (en yüksek seviye) olarak teyit edildi.

Turkrating, söz konusu kredi raporunda, “Bu kredi notları, şirketin sektördeki lider konumunu, güçlü özkaynak yapısını, gerçekleştirdiği yüksek tahsilatını, artan finansal performansını ve güçlü ortaklık yapısı hakkındaki görüşümüzü yansıtmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Hayat Varlık Genel Müdürü Hilmi Güvenal, varlık yönetimi işinde sekiz yılda 800 binden fazla müşteriye, 8,3 milyar TL’lik portföy büyüklüğüne ve 600’e yakın çalışana ulaştıklarını belirtti.

Yedi farklı ilde sürdürdükleri müşteri odaklı hizmet felsefesi ve ileri teknoloji yatırımları ile farklılaştıklarını dile getiren Güvenal, “Güçlü ortaklık yapımız, sağlam kreditörlerimiz ve yüksek teknolojimizin yanısıra özellikle insan odaklı iş modelimiz bizi Harvard Business School’da örnek vaka yaptı. EBRD ve ICBC Turkey’den aldığımız sendikasyon kredisi uluslararası yatırımcıların Türkiye’ye ve şirketimize olan inancının önemli bir göstergesi oldu. Şimdi de kredi notu artışımız güçlü temellerimizi ve artan performansımızı yansıtmaktadır. ” ifadelerini kullandı.

 

Toyota'dan çocuklara ve ebeveynlerine özel etkinlik

İSTANBUL (AA) - Toyota, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında "23 Nisan Toyota Çocuk Şenliği ve Test Sürüş Günleri" etkinliği düzenleyecek.

Toyota'dan yapılan açıklamaya göre, 22-23 Nisan'da Türkiye genelindeki Toyota plazalarda gerçekleştirilecek etkinliklerde çocuklar eğlence dolu organizasyonlarda ikramlıkların tadına bakarken ebeveynleri de son model Toyota'ları test etme imkanı bulacak.

Söz konusu tarihlerde Toyota plazalarda yüz boyama, resim çalışmaları gibi farklı birçok etkinliğe katılacak ve farklı oyunlar oynayacak çocuklar, bunun yanı sıra çizgi filmler seyrederek gönüllerince bir gün geçirme fırsatı yakalayacak. Çocuklara bu anlamlı günde çeşitli hediyeler de verilecek. 

Migros, 'Fazla Gıda'yı ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak

İSTANBUL (AA) - Daha önce "Gıdaya Saygı" projesi kapsamında gıda kaybının önlenmesi ve satış fazlası gıdaların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını sağlayan Migros, şimdi de görsel açıdan satış standartlarını karşılamayan ancak besleyiciliğini koruyan ve tüketime uygun gıda ürünlerini Fazla Gıda AŞ web tabanlı bağış platformu üzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.

Migros'tan yapılan açıklamaya göre şirket, gıda kayıplarının önüne geçilmesi ve tüketilebilir durumdaki gıdaların yeniden değerlendirilebilmesi amacıyla yürüttüğü "Gıdaya Saygı" çalışmalarını ileri bir aşamaya taşıdı.

Buna göre Migros, görsel açıdan satış standartlarını karşılamayan ancak besleyiciliğini koruyan ve tüketime uygun gıda ürünlerini, Fazla Gıda AŞ web tabanlı bağış platformu üzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.

Şirketin öncüsü olduğu bu yeni nesil uygulama sayesinde, Migros'un bağış yapabileceği gıda ürünleri ile bağış almak isteyen gıda bankalarının talepleri aynı platformda eşleşiyor.

Böylece, bağışlanan gıdalar doğru adreslere doğru miktarda ulaştırılarak yüzde yüz değerlendirilmiş olacak.

Pilot uygulamasına 2017 yılı başında İstanbul'da meyve ve sebze bağışı ile başlanan projeye kısa zamanda kuru bakliyat ürünleri de dahil edildi. Uygulamanın ilerleyen dönemlerde Türkiye geneline yaygınlaştırılması ve farklı ürün gruplarını da kapsaması hedefleniyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Migros Ticaret AŞ Genel Müdürü Özgür Tort, Migros'un tam 63 yıldır tüm paydaşları için değer yaratmaya odaklanan bir kuruluş olduğunu anımsattı.

Sürdürülebilir büyüme stratejileri doğrultusunda sürdürülebilirlik ilkesini tüm çalışmalarına yol gösteren bir kılavuz olarak değerlendirdiklerini aktaran Tort, gıda perakendecisi olarak gıdaların değerlendirilmesi konusuna ayrıca eğildiklerini dile getirdi.

Tort, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün araştırmasına göre dünyada üretilen gıdaların üçte birinin çöpe gittiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

"İmha edilen gıdaları üretmek için kullanılan su ise yıllık tarım için kullanılan suyun 1/4'üne karşılık geliyor. Gıda atıkları bir ülke olsaydı, dünyadaki karbon emisyonu yaratan en büyük 3. ülke olacaktı. Dünyada kıtlık yaşanan ve yeterli gıdaya ulaşamayan ülkeler olduğunu da göz önüne almamız gerekiyor. Evlerdeki gıda atıkları gıda israfındaki asıl kaynağı yaratsa da herkesin elini taşın altına koyma zamanı geldi. Doğru mekanizmalar ve koordinasyonla, bu küresel sorun karşısında etkili bir çözüm adresi olmak mümkün. Migros olarak gıda perakendesi sektöründeki öncü konumumuzu koruyarak bu alanda da sorumluluk aldık ve öncü adımlar atıyoruz. Kendimize 2025 yılına kadar, 2015 yılına kıyasla gıda imha oranlarımızı yarı yarıya indirme hedefi koyduk."

 

-"Kolili değil adetli sevkiyat sayesinde satılacak kadar ürünü doğrudan rafa ulaştıran bir sistem kurduk"

 

Özgür Tort, gıda imha oranlarının azaltılması ve etkili bir bağış mekanizmasının oluşturulması için en önemli konunun az kayıp üreten akıllı sistemler kurmak olduğunu bildirdi.

"Biz de işe bununla başladık. Bunun için operasyonel süreçlerimizdeki kayıpları önlemek ve verimlilik adına lojistik sistemimizi yeniledik ve 20 milyon liralık yatırımla tamamen akıllı hale getirdik." diyen Tort, daha önce bir mala tüketiciye ulaşana kadar 12 defa dokunulduğunu, şimdi bu rakamın Migros'ta 5'e indiğini dile getirdi.

Tort, kolili değil adetli sevkiyat sayesinde satılacak kadar ürünü doğrudan rafa ulaştıran bir sistem kurduklarının altını çizdi.

Böylece kayıp oranlarını önemli ölçüde düşürmeyi hedeflediklerini vurgulayan Tort, "Bununla da yetinmedik. Fazla Gıda'nın sağladığı teknolojik alt yapıdan faydalanarak gıda bankalarına yaptığımız bağışları sistematik ve sürdürülebilir hale getirdik." ifadelerini kullandı.

Tort, "Gıdaya Saygı" projesiyle gıda atıklarının azaltılması için çok aşamalı büyük bir çalışma başlattıklarını belirterek, şu görüşlerini de paylaştı:

"Çalışmanın son ayağında ise Türkiye'de bir ilke imza attık. Teknolojiden faydalanarak gıda bankalarına yaptığımız bağışları daha sistematik ve sürdürülebilir hale getirecek bir çalışmanın öncüsü olduk. İki genç girişimci tarafından kurulan Fazla Gıda AŞ işbirliği ile gıda bağışında yeni nesil bir uygulamanın ilk destekçi firması olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu sayede hem genç girişimcilerimize destek verdik hem de gıda bağışından yeni bir dönemin başlamasına katkı sağladık. Dünyada birçok gıda perakende devinin kullandığı sistemi Türkiye'de ilk uygulayan Migros oldu."

 

-"Mağazalarımız, besleyici özelliğini koruyan tüketime uygun gıdaları sisteme giriyorlar"

 

Migros Ticaret AŞ Genel Müdürü Tort, bağış için ayrılan gıda ürünleri ile gıda bankaları ve sosyal marketlerin gıda taleplerini aynı platform üzerinde buluşturan sistem ile ilgili, "Tamamen web tabanlı bir platform üzerinden mağazalarımız, satıştan kaldırdıkları ancak besleyici özelliğini koruyan tüketime uygun gıdaları sisteme giriyorlar." ifadelerini kullandı.

Fazla Gıda AŞ'nin gıda bankaları ve sosyal marketlerin girdikleri taleplerle eşleşme yaptığını ve bağışları günlük olarak değerini kaybetmeden gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırdığını anlatan Tort, projenin bu noktada sürdürülebilir hale geldiğini dile getirdi.

Tort, meyve-sebze ile başlattıkları uygulamaya kuru bakliyat ürünlerini de eklediklerini, İstanbul'da başlattıkları pilot uygulamalarını Türkiye çapında yaygınlaştırmayı planladıklarının altını çizdi.

Migros'un sürdürülebilir büyüme hedefi ile verimlilik esaslı modelini oturturken, dünyaya ve içinde yaşadıkları topluma karşı görev ve sorumluluklarının da her zaman farkında olduğunu ifade eden Tort, "Migros'ta sürdürülebilirlik anlayışını doğal refleks haline getirdik ve doğal bir ihtiyaç olarak tüm çalışanlarımıza ve organizasyonel yapımıza taşıdık. Bu projemiz de bu anlayışımızın net bir karşılığı oldu." değerlendirmesinde bulundu.

Dünyanın en önemli perakende kuruluşlarının çatı örgütü konumunda bulunan Consumer Goods Forum'un (CGF – Tüketici Ürünleri Forumu) Yönetim Kurulunda yer alan Tort, Migros'un Türkiye'yi ve yükselen pazarları temsil eden tek kuruluş olduğuna dikkati çekti.

Tort, "CGF; Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nin gıda atık ve kaybının önlenmesini de içeren 12. maddesi ile ilgili önemli çalışmalar yapıyor. Tüm Consumer Goods Forum üyesi şirketler, 2025 yılı itibariyle gıda atıklarını yüzde 50 azaltma konusunda taahhüt verdi. Migros da bu taahhüde uygun olarak, bu alandaki çalışmalarını hızlandırdı." ifadelerini kullandı.

American Express Card'dan 20 milyon TL'ye varan indirim ve puan

İSTANBUL (AA) - Garanti Bankası’nın sunduğu American Express Card, kullanıcılarına geçen yıl 20 milyon liraya varan indirim ve puan kazandırdı. 

Bankadan yapılan açıklamaya göre, 2016'yı kullanıcı portföyünü yüzde 24 büyüterek tamamlayan American Express Card, "Selects Türkiye" programı dahilinde, Türkiye’nin önde gelen mekanlarında ürün çeşidine göre yüzde 10 ila 20 arasında değişen indirim ayrıcalıkları, tüm dünyadaki restoranlarda yüzde 5 ve otellerde 3 indirim, kart sahiplerinin tüm harcamalarından puan kazanabildikleri "Membership Rewards" ödül sistemi ile prestijli hizmetin adresi oldu.

American Express Card sahipleri, geçen yıl 20 milyon liraya varan indirim ve puan kazandı.

Bir önceki yıla göre kampanya sayısının 3 kat arttığı American Express Card programında, kullanıcıların yarısı, kart bilgilerini ve kampanyaları cep telefonlarından kolayca takip edebildikleri "BonusFlaş" uygulamasını yoğun olarak kullandı. Kampanyalara ağırlıklı olarak bu uygulama üzerinden katılan kart sahipleri, kartlarını ortalama yüzde 35 oranında yurt dışında kullandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Işıl Akdemir Evlioğlu, seyahat önerilerinden organizasyonuna, transferden restoran rezervasyonuna, etkinlik ve spor biletinden hediye alımı ve gönderimine kadar ayrıcalıklı bir dünya sunan American Express Card'ın, bir harcama aracı olmanın çok ötesinde, kullanıcılarına bir asistan gibi değer yarattığını, benzersiz sigortaları ile kart sahiplerine hayatı deneyimlerken güvence sağladığını kaydetti.

Evlioğlu, "Odağına müşteri deneyimini alan ve Realise the Potential mottosuyla, kullanıcılarına farklı deneyimler yaşayabilmeleri için potansiyeli ortaya çıkarmalarına destek olan American Express Card, bu stratejisiyle dünya çapında kart programları arasında ayrışmaya devam edecek." ifadesini kullandı.

Son Haberler, Son Dakika Haberleri
Haber İçin Yorumunuz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
1 Mayıs Tatil mi İşte 2017'nin Resmi Tatil Günleri
1 Mayıs Tatil mi İşte 2017'nin Resmi Tatil Günleri
Güvenpark'a Cami Yapılacak mı Melih Gökçek Yanıtladı
Güvenpark'a Cami Yapılacak mı Melih Gökçek Yanıtladı