Alkollü İçecek Rakı, Bira ve Sigaraya Zam 2017 Alkollü İçeceklere ve sigaraya ne kadar zam geldi?

Rakı, Bira ve Sigaraya 2017 zammı belli oldu. Zam yine vergilerle geldi. Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre şarap ve benzerleri hariç alkollü içeceklerde ÖTV yüzde 10, sigaralarda ise 7 kuruş ÖTV artışı yapıldı. Peki ÖTV artışı sonrası sigara ve alkollü içkilerin satış fiyatına ne kadar zam gelecek detaylar haberimizde.

Alkollü İçecek Rakı, Bira ve Sigaraya Zam  2017 Alkollü İçeceklere ve sigaraya ne kadar zam geldi? Son Haberler
Bu içerik 735 kez okundu.

Resim Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren alkol ve sigaradaki ÖTV artışları ve alkol ve sigaradaki zam fiyatları belli oldu.

Alkollü içecekler maktu verginin yüzde 10 arttı. Tütündeki maktu vergi artışının 7 kuruş oldu.

Bu vergi artışları, alkolün satış fiyatlarını ortalama yüzde 3 ila 6 artıracak.

Sigara paketlerinde ise ÖTV artışının her bir sigara paketine etkisi ise 50 kuruş olacak.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan onaylı Bakanlar Kurulu Kararı'na göre, sigara, tütün ürünleri ve alköllü içeceklerden alınan maktu vergi ve ÖTV artışı yüzde 10 ile yüzde 27.5 arasında değişiyor.

TÜKETİCİYE YANSIYACAK ZAM ORANLARI

Yapılan bu zamlarla, alkol ve sigarada tüketiciye yansıyacak artışın yüzde 3 ila 6 arasında olacağı; bu rakamın bazı ürünlerde yüzde 10’lara çıkabileceği belirtiliyor. Zam oranlarını firmalar belirleyecek.

BİRA, RAKI VE SİGARA

Biranın vergi oranı yüzde 63 olarak korundu ancak asgari maktu vergi oranı 1,628'den 1,1691 liraya çıkarıldı. Bu yüzde 10'luk artış anlamına geliyor.

Rakıda litre başına asgari maktu vergi tuturı 134,84 lira olarak uygulanıyordu. Zamla birlikte bu rakam 148,33 liraya yükseldi. Artış yaklaşık yüzde 10 civarında oldu.

Sigarada asgari maktu vergi tutarları değişmedi ancak paket başına alınan maktu vergi tutarlarında artış oldu. Her bir dal sigara için alınan vergi artışı 7 kuruş olarak gerçekleşti ve böylece paket başına alınan 5,1 liralık vergi 6,5 liraya çıktı. Sigarada da artış yaklaşık yüzde 27,5 oldu.

Son Haberler, Son Dakika Haberleri
Haber İçin Yorumunuz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dolar Bugün Ne Kadar Serbest piyasada döviz fiyatları 1 Dolar 3.5300
Dolar Bugün Ne Kadar Serbest piyasada döviz fiyatları 1 Dolar 3.5300
Benzin Fiyatları 10 Ayda Yüzde 25 Arttı Enflasyon ise Yıllık Yüzde 7.8
Benzin Fiyatları 10 Ayda Yüzde 25 Arttı Enflasyon ise Yıllık Yüzde 7.8