Cips yüklü tır başka bir tıra çarparak alev aldı

Cips yüklü tır başka bir tıra çarparak alev aldı

ANKARA (AA) - Ankara'da seyir halindeki bir tırın başka bir tıra çarpması sonucu çıkan yangın itfaiy
Ana Sayfa Magazin 21 Ekim 2017 189 Görüntüleme

“Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi”

“Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi”

NEVŞEHİR (AA) – Anadolu Mektebince organize edilen ve Aksaray’da başlayıp Niğde’de devam eden "Edebiyatımızın Yerli ve Milli Sesi Tarık Buğra" konulu panelin kapanış programı Nevşehir'de gerçekleştirildi.

Eski Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü'nün bir grup üniversite öğrencisiyle başlattığı, Milli Eğitim Bakanlığının iş birliğiyle yürütülen "Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi" kapsamında, Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen panele çeşitli illerden çok sayıda öğrenci katıldı.

Türk edebiyatının tanınmış yazarlarından merhum Tarık Buğra'nın konu edinildiği panelde, öğrenciler Buğra'yı anlattı.

Panelin sonunda teşekkür konuşmasını yapan Tarık Buğra'nın eşi Hatice Bilen Buğra, panelist öğrencilere teşekkür ederek "Bu kadar zihni uyanık, keskin zekalı, tespitleri sağlam bir gençlikle karşılaşacağımı pek ummuyordum. Beni şaşırttılar ve çok sevindirdiler. Bu bende geleceğe dair büyük bir umut uyandırdı. Yeni nesilden biraz karamsardım ama beni yanılttılar onlara ve onları hazırlayan öğretmenlerine çok teşekkür ediyorum." dedi.

Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Sami Güçlü ise öğrencilerin başarısının arkasında öğretmenlerin emeği bulunduğu, Türkiye'nin arkasında yatan büyük gücün eğitim olduğunu vurguladı.

Yaptıkları çalışmanın, eğitim sitemine küçük de olsa bir katkıdan ibaret olduğunu dile getiren Güçlü, "Görünmesi mümkün olmayacak kadar küçük bir katkı ama bu öğrenciler için çok büyüktür. Öğrencilerin dünyası değişecek. İnsanın, kendi dünyasını değiştirmek elinde, bu kaderi değiştirmek değildir, kader bu emeği vererek yaşamaktır." diye konuştu.

Güçlü, panele katılan öğrencilerin içinden yazar, şair ve düşünürler çıkacağını ifade ederek insanoğlunun çok yüksek bir kapasitesi olduğunu söyledi.

Anadolu Mektebinin birçok şehirde binden fazla öğrenciye ulaştığını aktaran Güçlü, şöyle devam etti:

"Bugün 20'nin üzerinde şehirde binden fazla öğrenci ile okuyoruz. Kendimizi ifade etmenin tek yolu bu panellerdir. Panellerde şehirlerimizin yöneticilerine, öğretmenlerine ve öğrencilerine yaptığımız faaliyeti ortaya koyuyoruz. Şu anda üç ayrı bakanlığımızın desteğini almış bulunmaktayız Gençlik ve Spor Bakanlığı, öğrencilerimizin ulaşımını sağlamakta, Kültür ve Turizm Bakanlığı öğrencilerimize kitap desteğinde bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı ise hem öğretmen hem de öğrenci veriyor. Devletimizin çok önemli kurumlarıyla iş birliği içindeyiz."

Güçlü, Anadolu Mektebinin toplumda kabul gören bir hareket olduğuna işaret ederek şu değerlendirmeyi yaptı:

"Buradan sorumlu öğretmenlerimize sesleniyorum bizim çalışmamız mikro bir çalışmadır. Küçük gruplarla yaptığımız usta çırak, hoca asistan ilişkisi üzerine kuruludur. Bugün bu öğrencilerimizin üzerindeki bu tesir sadece şahsi okumalarla sağlanamaz. Bu atmosfer ister ve ikinci olarak da bir hocanın yönlendirmesine de ihtiyaç vardır. Çalışmalarımızda nitelikten asla vazgeçmeyeceğiz. Kitle eğitimi yapmıyoruz, az öğrenciyle çok yüksek standartlı bir eğitim amaçlıyoruz. Yaptığımız okullar arası, şehirlerarası bir yarışma değil, bir ülkenin ihtiyaç duyduğu çok yüksek standartlı öğrencilerin yetişmesine vesile olacak bir model arayışıdır. Bunu ne kadar başarırsak bu, o zaman eğitimde bir model olacak. O yüzden bu hususa hocalarımızın çok dikkat etmesi lazım."

Panelin ardından konuşma yapan Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, öğrencilerin konuşmaları ve sunumlarından etkilendiğini dile getirdi.

Aktaş, "Biz buradaki öğrencilerimizle gurur duyacağız. Bir gençlik ordumuz var, bu gençliğimizle geçmiş yıllarda yaşadığımız gezi olaylarında 'Acaba gençlik nereye gidiyor' diye hüzünlendik, öfkelendik ama 15 Temmuz ve sonrasında gençliğin duruşuyla çoğunluğun öyle olmadığını anladık, gurur duyduk. Bu gururun bugün burada bir kez daha tescillendiğini belirtmek istiyorum." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından panele katılan öğrencilere protokol üyelerince katılımcı belgeleri ve kitap hediye edildi.

Programa, AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ertan Özensel, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Yüksel Yiğit, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Demir ile çok sayıda öğrenci ve öğretmen katıldı.

Yorumlar

Son Haberler | Son Dakika