Haber Detayları

“Engelleri Aşanlar 2017” programı

“Engelleri Aşanlar 2017” programı

ANKARA (AA) – Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Değerler eğitiminin çok önemli olduğunu özellikle söylüyorum. Çocuklarımıza medeniyetimizin, tarihimizin, kültürümüzün değerlerini öğretmeyen bir eğitim öğretim sistemi benim gözümde başarısızdır, başarısız olarak da kalacaktır." dedi.

Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde, partisinin Sosyal Politikalar Başkanlığı tarafından düzenlenen "Engelleri Aşanlar 2017" programında yaptığı konuşmada, asırlar önce engellilerini musikinin gücüyle, suyun ferahlığıyla, canlılarla iletişimle topluma kazandıran bir medeniyetin bugün hala engelli sorununu tartışıyor olmasının üzüntü verici olduğunu ifade etti.

"Ben değerler eğitiminin çok önemli olduğunu özellikle söylüyorum. Çocuklarımıza medeniyetimizin, tarihimizin, kültürümüzün değerlerini öğretmeyen bir eğitim öğretim sistemi benim gözümde başarısızdır, başarısız olarak da kalacaktır" diyen Erdoğan, toplumda engellilerin büyük sıkıntı çekmesinin en başta gelen sebebinin onları hayatın ve üretimin dışında bırakan anlayış olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, engelli olmanın dört duvar arasına hapsolmak, ailesine ve topluma yük olmak anlamına gelmediğine dikkati çekerek, "Önemli olan engelli kardeşlerimize bu fırsatı tanımaktır. Türkiye engellilerini hayatın dışında tutacak, dört duvara hapsedecek kadar müsrif bir ülke değildir, olamaz. Bizim 80 milyon vatandaşımızın her biri gibi engellilerimizin de katkısına ihtiyacımız bulunuyor. Bunun için önce engellilerimizle ilgili güçlü bir hukuki alt yapı oluşturduk." diye konuştu.

Türkiye'nin ilk engelliler kanununu 2005'te AK Parti'nin çıkardığını anımsatan Erdoğan, Birleşmiş Milletlerin engellilerin haklarına ilişkin sözleşmesini 2009'da kabul ettiklerini aktardı. Erdoğan, "Anayasa değişikliğiyle, engellilerimize yapılacak pozitif ayrımcılığı en üst düzeyde garanti altına aldık." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında engellilerin eğitim ve rehabilitasyonlarına ilişkin yürütülen çalışmalardan da bahsetti.

Engellilerin özellikle eğitim ve rehabilitasyonuna çok önem verdiklerini belirten Erdoğan, bakım hizmetlerini yaygınlaştırarak, istihdam imkanlarını artırarak engellileri hayatın içine soktuklarını vurguladı.

Erdoğan, 521 bin engelli vatandaşın, ailelerine sağlanan destekle evde bakım hizmetlerinden yararlandığına değinerek, kamuya ait bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde sıra bekleyen hiçbir engellinin olmadığını, başvuran herkese kapıların açık olduğunu söyledi.

– "Babayiğitler arıyorum"

Erdoğan, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden tüm engellilerin ücretsiz yararlanabildiğini vurgulayan, şöyle devam etti:

"Sadece kamuda çalışan engelli sayısını 10 kattan fazla artırarak, 52 bin 400 seviyesine çıkarttık. Fakat burada benim şimdi özel sektöre bir çağrım var. Özel sektörümüzden de benzer bir yaklaşım bekliyoruz. Engelliyi almayı kendisi için zül addeden sermaye çevresi var. Bak devlet istihdam ediyor. Sen de istihdam et. Bir şey kaybetmezsin. Türkiye otomobilinde beş babayiğit bulduk. Şimdi bu işte de ben babayiğitler arıyorum. Ona göre. Her şey kanunla, cezayla, zorlamayla olmaz. Bazı şeyleri gönüllü olarak yapmak gerekir. Engelli bireylere çalışma hayatında daha çok yer vermek de işte bu şekilde olmalıdır. Kalpten gelen bir sevgiyle ve doğruluğuna inanarak, bu işi yapmak gerekir."

Şehirlerin, binalarından yollarına, parklarından toplu taşıma araçlarına kadar engellilerin ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak planlaması gerektiğine dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bu konuda hala çok eksikler olduğunu görüyorum. Engelli bireylerimizin, haklarını kullanabilmeleri için çok önemli olan sağlık raporlarının alınmasında hala bazı sıkıntılar olduğunu duyuyorum. Bu tür sahtekarları da yakalayıp ortaya çıkarıp ifşa etmek gerekir. Bu meselenin de bir an önce bir sisteme ve standarda bağlanmasında fayda görüyorum."

– Programdan notlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın salondaki yerini almasının ardından engelliler tarafından "Engelleri Aşanlar Sahne Gösterisi" sunuldu.

Koltuk değnekli bir sporcunun akrobatik gösterisinin ardından, Milli Eğitim Vakıf Gökkuşağı İlköğretim Okulu'nda eğitim gören engelli ve sağlıklı çocuklardan oluşan koro "Engelleri Aşalım" şarkısını seslendirdi.

Türkiye Paralimpik Atıcılık Milli Takımı sporcusu Ayşegül Pehlivanlar, protokolde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yan yana oturdu.

Sahne gösterileri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması işitme engelliler için işaret diliyle aktarıldı. Programın sunuculuğunu da doğuştan yürüme engelli Vahide Çakır yaptı.

Programa, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Öznur Çalık, Ravza Kavakcı Kan, Çiğdem Karaaslan, Hayati Yazıcı, Cevdet Yılmaz, Mahir Ünal, Hamza Dağ, AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Lütfiye Selva Çam, farklı branşlardaki engelli sporcular, Avrupa Şampiyonu olan Ampute Futbol Milli Takımı sporcuları, engellilerle ilgili sosyal sorumluluk projelerinde yer alan şirketlerin yöneticileri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul ettiği engelli çocuklar ile çok sayıda davetli katıldı.

(Bitti)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ