Fransız Heykeltraş Rodin Ünlü Eseri Düşünen Adamın İlk Adı Nedir

Kim milyoner olmak ister adlı yarışmasında bu akşam Fransız Heykeltraş Rodin Ünlü Eseri Düşünen Adamın İlk Adı Nedir diye soruldu

Fransız Heykeltraş Rodin Ünlü Eseri Düşünen Adamın İlk Adı Nedir Son Haberler
Bu içerik 595 kez okundu.

Kim milyoner olmak ister adlı yarışmasında bu akşam Fransız Heykeltraş Rodin Ünlü Eseri Düşünen Adamın İlk Adı Nedir diye soruldu.

rnrn

Fransız Heykeltraş Rodin Ünlü Eseri Düşünen Adamın İlk Adı Şair'dir.

rnrn

Düşünen Adam heykeli, Auguste Rodin tarafından yapılan sanatsal bir eserdir. Paris'te bulunan Rodin Müzesi`nde sergilenen Düşünen Adam heykeli, bronz ve mermer karışımından üretilmiş olup, sıklıkla felsefi düşünceyi anlatan bir simge olarak kullanılmaktadır.

rnrn

Küçük boyutta ilk alçī dökümü 1880 yılında yapıldı. Büyük boyuttaki ilk haline bronz döküm olarak 1902 yılında başlayan Rodin, bunu 1904 yılında tamamladı. Son halini alması 1906'yı bulan Düşünen Adam, 1922 yılında o dönemde otel olan Rodin Müzesi'ne taşındı.

rnrn

Eserin bir kopyası da 13 Haziran - 03 Eylül 2006 tarihleri arasında İstanbul'da bulunan Sakıp Sabancı Müzesi'nde sergilenmiştir.

rnrn

Üzerindeki son çalışmalar, 1906 tarihinde bitirilen heykel, 1922 yılından beri Paris’te Rodin Müzesinde bulunmaktadır. Orijinal eser yaklaşık olarak 1,85 metre boyutlarında oturan bir yandan da sağ eliyle çenesini destekleyen sol eli sol bacağının üstünde duran çıplak bir erkek modelidir. Felsefik yaklaşımlardan dolayı oturan ve derin düşünce halinde görünen figürün aynı zamanda ruhsal bir dinginlik içinde olduğu da kabul edilebilir. Heykelin yapılma fikri ise, bir komisyon tarafından Paris’e yeni bir kapı tasvirinin yapılması isteğiyle doğmuştur. Rodin modern Avrupa’nın fikir babalarından sayılan Dante’nin İlahi Komedya adlı eserinde betimlediği Cehennem, Araf ve Cennet bölümlerinden özellikle Cehennem tasvirlerinin etkisinde kalarak ve onlardan ilham alarak çalışmalara başlamıştır. İlk olarak ‘Cehennem Kapıları’ tasvirini ön planda tutan Rodin bu aşamada önceleri çok çok daha küçük ve farklı heykel figürleri yapmayı planlamıştır. Hayatının yaklaşık olarak 10 yılını bu işe ayıran Rodi’n’in düşünceleri çeşitli aşamalardan geçmiş ve Düşünen Adam Heykelini de içeren ‘Cehennem Kapıları’ adlı eseri ortaya çıkmıştır. Rodi’n’in yaptığı heykelin çıplak olması Dante’’nin eserinden ciddi anlamda bağımsızlık göstermesi bazı tepkilere neden olsa bile heykeltıraşa oldukça ün kazandırmış bir yapıttır. 20’li yaşlarda eserler vermeye başlayan sanatçı Düşünen Adam Heykelinin ilk örneğini en verimli dönemi olan 40’’lı yaşlarda yapmıştır.

rn
Son Haberler, Son Dakika Haberleri
Haber İçin Yorumunuz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ın Rakibi Belli Oldu UEFA Avrupa Ligi 2017 Çeyrek Final Eşleşmeleri
Beşiktaş'ın Rakibi Belli Oldu UEFA Avrupa Ligi 2017 Çeyrek Final Eşleşmeleri
İçerde Dizisi Sema Komiseri Kim Oynuyor Duygu Sarışın ile Çağatay Ulusoy Sevgili mi
İçerde Dizisi Sema Komiseri Kim Oynuyor Duygu Sarışın ile Çağatay Ulusoy Sevgili mi