Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik E İthaatı Hakkında Açıklama Yaptı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “400-500 bin hayvan ithalatımız var. Et açığı her yıl artacak. 3 milyon misafirimiz var, 30-35 milyon turist buraya geliyor. Kişi başı et tüketimi de artıyor” dedi..

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik E İthaatı Hakkında Açıklama Yaptı İHA
Bu içerik 188 kez okundu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “400-500 bin hayvan ithalatımız var. Et açığı her yıl artacak. 3 milyon misafirimiz var, 30-35 milyon turist buraya geliyor. Kişi başı et tüketimi de artıyor” dedi.
rnBakan Çelik, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerini sorularını cevapladı. Çelik, havzaların toprak analizinin gerçekleştirildiğini belirterek, “941 havanın toprak analizi gerçekleştiriliyor. Burada hangi oranda formatta gübre kullanılacağı gübre kılavuzu ile ortaya çıkacak. 941 gübre kılavuzu olacak” ifadelerini kullandı.
rnHayvancılıkta açıklarının olduğunu söyleyen Çelik, “400-500 bin hayvan ithalatımız var. Et açığı her yıl artacak. 3 milyon misafirimiz var, 30-35 milyon turist buraya geliyor. Kişi başı et tüketimi de artıyor. Et tüketim 14.6 kilogram. Büyükbaş hayvanda yüzde 30 destek veriyoruz. Çocuk ölümünü engellemek için nasıl mücadele verdiysek hayvan ölümünü engellemek için de mücadele vereceğiz. Meralar düşük bedelle tahsis edilecek. Buzağıyı dördüncü aya getirenler buzağı başına yetiştirici bölgelerde 750 lira destek alacak. Profesyonelce işletmelere dönmeli. Meralarla bütünleşmeli” dedi.
rnYurtdışında tarım arazilerinin olduğuna yönelik soruya Çelik, “Bütün gelişmiş ülkeler yurtdışından tarım arazilerine göz dikmiş durumda. Kendi kendine yeterli olmayanlar özellikle Afrika coğrafyası üzerinde değerlendirme yapıyor” şeklinde konuştu.
rn(İHA)

rn
Son Haberler, Son Dakika ANKARA Haberleri
Haber İçin Yorumunuz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ın Rakibi Belli Oldu UEFA Avrupa Ligi 2017 Çeyrek Final Eşleşmeleri
Beşiktaş'ın Rakibi Belli Oldu UEFA Avrupa Ligi 2017 Çeyrek Final Eşleşmeleri
İçerde Dizisi Sema Komiseri Kim Oynuyor Duygu Sarışın ile Çağatay Ulusoy Sevgili mi
İçerde Dizisi Sema Komiseri Kim Oynuyor Duygu Sarışın ile Çağatay Ulusoy Sevgili mi