Haber Detayları

Hangi Ünlü Kişinin Beyni Ölümünden Sonra İncelenmek İçin 30.000’den Fazla Parçaya Ayrılmıştır

Hangi Ünlü Kişinin Beyni Ölümünden Sonra İncelenmek İçin 30.000’den Fazla Parçaya Ayrılmıştır

Kim milyoner olmak ister isimli bilgi yarışmasında bu akşam Hangi Ünlü Kişinin Beyni Ölümünden Sonra İncelenmek İçin 30.000’den Fazla Parçaya Ayrılmıştır diye soruldu.

Vladimir Lenin’in beyni Ölümünden Sonra İncelenmek İçin 30.000’den Fazla Parçaya Ayrılmıştır

Vladimir Lenin

Lenin 21 Ocak 1924 günü akşam saat 18.50’de, 53 yaşında öldü. Lenin’in ölüm sebebi için yapılan resmî açıklama serebral arteriyoskleroz ya da dördüncü bir inme idi. Ancak Lenin’i tedavi etmeye çalışan 27 doktorun yalnız sekizi otopsi raporunda bu sonuca vardığı için, ölümü ile ilgili başka teoriler de ortaya atıldı.[32] [33] Tarihçilerin büyük çoğunluğu ölüm sebebinin, suikast neticesi boynunda kalan kurşunun neden olduğu bir felç olduğu konusunda hemfikirdir.

Devrimin lideri ve Sovyetler Birliği’nin kurucusu Lenin’in ölümüyle ülkede bir hafta sürecek yas ilan edildi. Bir kaç günde yaklaşık bir milyon kişi liderin naaşı önünde saygıyla eğildi.[34] Leonid Krasin’in önerisiyle tahnit edilen naaşı 27 Ocak 1924 tarihinde düzenlenen büyük bir cenaze töreniyle Moskova Kızıl Meydan’da bulunan Lenin Mozolesi’ne konuldu. Lenin’in ölümünden üç gün sonra devrimin simgesi Petrograd şehrinin adı Leningrad olarak değiştirildi. SSCB, 1991 yılında dağılana kadar şehir bu isimde kaldı. 1991 yılında ismi Sankt Peterburg olan şehrin bulunduğu bölge (Rusça: Oblast) halen Leningrad Oblastı olarak adlandırılmaktadır.

Kim Milyoner Olmak ister Soruları ve Cevapları
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/haberdet/public_html/wp-content/themes/Poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ