İdlib'e Kimysal Silahla Saldırı İdlib Nerede Türkiye'ye Yakın mı Antep Kilis Etkilenir mi

Suriye'nin batısındaki İdlib şehrine bağlı Han Şeyhun kasabasına Suriye rejimi uçakları tarafından kimyasal bombalar atıldı. 100'den fazla kişi öldü. Peki İdlib nerede Türkiye'ye yakın mı? Kimyasal saldırıdan Kilis ve Gaziantep etkilenir mi?

İdlib'e Kimysal Silahla Saldırı İdlib Nerede Türkiye'ye Yakın mı Antep Kilis Etkilenir mi Son Haberler
Bu içerik 196 kez okundu.

Suriye'nin batısındaki İdlib şehrine bağlı Han Şeyhun kasabasına Suriye rejimi uçakları tarafından kimyasal bombalar atıldı. 100'den fazla kişi öldü. Peki İdlib nerede Türkiye'ye yakın mı? Kimyasal saldırıdan Kilis ve Gaziantep etkilenir mi?

İdlip, Suriye'nin kuzeybatısında bulunan ve aynı isimli yönetim bölgesinin merkezi olan şehir. Halep'e 60 km uzaklıktadır.Bulunduğu ilin Türkiye'ye (Hatay iline) de toprak komşuluğu vardır. Bu nedenle Hatay ve Kilis gibi güney illerle benzerlikler gösterir. Oldukça eski bir yerleşim alanı olan şehir yakınlarında pek çok eski şehir kalıntısı vardır. Bunlardan Ebla antik kenti, bir zamanlar bölgede önemli bir merkezdi. Şehrin ekonomisi tarıma dayanır ve Suriye'nin önemli tarım merkezlerinden birisidir. Özellikle de zeytin üretimi yapılmaktadır. İdlib zeytin, pamuk, buğday ve meyve, özellikle kiraz için önemli bir üretim merkezidir. Diğer başlıca ürünlerinde badem, susam, incir, üzüm ve domates içerir. 1995 yılında çeşitli narenciye kırpma ile ekili yaklaşık 300 hektar alan vardı.

Suriye'nin batısındaki İdlib şehrine bağlı Han Şeyhun kasabasına Suriye rejimi uçakları tarafından kimyasal bombalar atıldı. 100'den fazla kişi öldü. Ölenler arasında çok sayıda çocuk da var. Saldırıdan etkilenen 500'den fazla kasaba sakini boğulma tehlikesi geçirdi ya da nefes almakta zorlandı.

Hatay'daki Cilvegözü Sınır Kapısı'nda çok sayıda ambulans, İdlib'den getirilen yaralıları bekliyor. Özel kıyafet giymiş sağlık ekipleri, yaralıları kontrol ettikten sonra girişlerine izin veriyor. Reyhanlı Devlet Hastanesi'ne getirilen yaralılardan biri yaşamını yitirdi.

Rusya lideri Putin'i telefonla arayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, saldırının kabul edilemez olduğunu belirterek Astana sürecindeki ilerlemeyi riske attığını söyledi.Birleşmiş Milletler, savaş suçu müfettişlerinin İdlib'deki saldırıyı araştıracaklarını ilan etti.

Kullanılan gazın Sarin gazı olma ihtimali üzerinde duruluyor. BBC'ye konuşan doktorlar, kurbanlardaki bulguların kimyasal saldırıyı gösterdiğini bildiriyor.

İlk saldırının ardından yaralıların taşındığı hastane havadan vuruldu. İdlib'deki Al Jazeera muhabiri, ilk saldırının ardından savaş uçaklarının bu kez yaralıların tedavi gördüğü bir hastane ve sivil savunma teşkilâtına ait bir binayı vurduğunu aktarıyor.

Saldırı dünyada şok etkisi yarattı. Fransa, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı.
İdlib kırsalındaki bir camiyi hedef alan başka hava saldırısında ise 21 kişi öldü.

İdlib'de kimyasal saldırının dışında bir başka saldırı daha oldu, Salkin ile Cisr eş Şuğur bölgelerine hava bombardımanı düzenlendi. Bir caminin hedef alındığını belirten Anadolu Ajansı, en az 21 sivilin öldüğünü bildiriyor.

 

Son Haberler, Son Dakika Haberleri
Haber İçin Yorumunuz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
1 Mayıs Tatil mi İşte 2017'nin Resmi Tatil Günleri
1 Mayıs Tatil mi İşte 2017'nin Resmi Tatil Günleri
Güvenpark'a Cami Yapılacak mı Melih Gökçek Yanıtladı
Güvenpark'a Cami Yapılacak mı Melih Gökçek Yanıtladı