Manisa’nın Alaşehir ilçesinde Paramatik’ten sonra Euromatik: 20 bin sipariş aldı

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde Marangoz Ustası Bekir Çınar, madeni para dağınıklığının önüne geçmek amacıyla ürettiği ’Paramatik’ten sonra bu kez de ’Euromatik’ üretti. Çınar, madeni paraların istiflenmesi için kullanılan Euromatik’le Avrupa’dan 20 bin adet sipariş aldı..

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde Paramatik’ten sonra Euromatik: 20 bin sipariş aldı İHA
Bu içerik 299 kez okundu.

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde Marangoz Ustası Bekir Çınar, madeni para dağınıklığının önüne geçmek amacıyla ürettiği ’Paramatik’ten sonra bu kez de ’Euromatik’ üretti. Çınar, madeni paraların istiflenmesi için kullanılan Euromatik’le Avrupa’dan 20 bin adet sipariş aldı.
rnAlaşehirli Marangoz Ustası Bekir Çınar’ın, 2005 yılında kendi buluşu olarak piyasaya sürdüğü bozuk para makinesi olan Paramatik, özellikle bakkal esnafları tarafından yoğun ilgi gördü. Bir yandan Paramatik taleplerini karşılayan Çınar, bir yandan da müşterileriyle yaptığı anket çalışmaları sonucu 6 gözü olan makinesini 4 göze düşürdü. 4 gözlü makinede talep patlaması yaşayınca, karşılamakta zorlanmaya başladı. Alaşehir Yeni Mahalle’de kendi evinin altını atölye olarak kullanan Bekir Çınar, "12 yıl Arabistan’da, 3 yıl İsrail’de, 1 yıl da İsviçre’de kaldım. Buralarda para makinelerini görmüştüm, ancak böyle değillerdi. 2005 yılında Türk lirasından 6 sıfır atılınca piyasada metal paranın dolaşımda olacağını düşünerek, bu tür bir makine yaptım" dedi. 85 lira kapasiteli Paramatik’i piyasada toptan 20 TL’den sattıklarını söyleyen Çınar, "Makinede bulunan gözlerin altında bulunan mandalı bastığımızda bir adet para veriyor. Kaidesi istenilen yere monte edilebildiği gibi asılı durumda da kullanılabiliyor. Kırılmaz, plastik ve saçtan parçalardan oluşuyor. Kalıpları İzmir’de yaptırıyorum, yayları Almanya’dan getirtiyorum. Yıllık ortalama 15-20 bin civarında üretim yapabiliyoruz. Satışlarımızı internet üzerinden yapıyoruz" dedi.
rn
rnBU KEZ ’EUROMATİK’ İCAT ETTİ
rn49 yaşındaki Marangoz Ustası Bekir Çınar, 2005 yılında icat ettiği Paramatik’ten sonra şimdi de Euromatik’i piyasaya çıkardı. 6 gözlü olarak icat edilen Euromatik’ten ilk etapta 20 bin adet sipariş aldığını söyleyen Çınar, "Almanya’da bulunan bir arkadaşım aracılığıyla aldığımız siparişlerin 12 bin tanesini hazırladık. 20 bine tamamlayacağız. Tanesini 10 Euro‘dan satış yaptığımız Euromatik’ler için yeni taleplerin geleceğinden umutluyuz. Euro kullanan tüm ülkelerin buna ilgi göstereceğini tahmin ediyoruz. Euromatik’te 2 ve 1 Euro, 50, 20, 10 ve 5 Cent’lik gözler bulunuyor" dedi.
rnEuromatik makinesinin Avrupa pazarlayıcısı İş Adamı Kadir Satıcı, ürünün tamamen Türk işçiliği olduğunu belirterek, "Ürünümüzü pazarlamak amacıyla ürettik. Ürünümüzün gurur kaynağı yüzde 100, A’dan Z’ye Türk üretim olmasıdır. Fransa, İtalya, Hollanda ve Belçika’da talep çok. Önümüzdeki günlerde Almanya başta olmak üzere Euro kullanan tüm ülkelerde pazar payımızı artıracağız. Ürünümüz özellikle madeni Euro kullanımında kolaylıklar sağlamaktadır. Bozuk para dağınıklığının önüne geçiyor. Amacımız toplumumuza, milletimize yararlı olabilmek, devletimizin bütçesine katkıda bulunabilmek" diye konuştu.
rn(İHA)

rn
Son Haberler, Son Dakika MANİSA Haberleri
Haber İçin Yorumunuz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Survivor 2017 Eser West Neden Diskalifiye Oldu Yerine Yeni Yarışmacı Kim Oldu
Survivor 2017 Eser West Neden Diskalifiye Oldu Yerine Yeni Yarışmacı Kim Oldu
Karabükspor 2-1 Beşiktaş Süper Lig Son Puan Durumu
Karabükspor 2-1 Beşiktaş Süper Lig Son Puan Durumu