Haber Detayları

Odeabank’tan ilk çeyrekte 93 milyon TL net kar

Odeabank’tan ilk çeyrekte 93 milyon TL net kar

İSTANBUL (AA) – Odeabank’ın net karı, bu yılın ilk çeyreğinde 2016’nın aynı dönemine göre yüzde 311,7 artarak 93 milyon TL’ye ulaştı.

Lübnan merkezli Bank Audi’nin Türkiye’deki iştiraki Odeabank, ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı.

Açıklamaya göre, geçen yıl boyunca sektörün üzerinde bir büyüme performansı ortaya koyan ve uluslararası yatırımcılardan 1 milyar TL’lik sermaye gücü elde eden Odeabank, döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar, küresel piyasalardaki belirsizlik ve Türkiye’nin referandum sürecindeki durgunluğuna karşın ilk çeyrekte net karını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 311,7 artırarak 93 milyon TL’ye yükseltti.

Banka aynı dönemde toplam kredilerde 27,1 milyar TL’ye ulaşırken, mevduatlarını 30,3 milyar TL’ye, aktiflerini de 39,5 milyar TL’ye çıkardı.

– “Hedeflerimize ulaşma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Odeabank Genel Müdürü Hüseyin Özkaya, Türkiye’nin 16 ilinde 51 şube ve bin 676 çalışanı bulunan Odeabank’ın özel bankalar arasında mevduatlarda 8., toplam aktiflerde ise 9. sırada bulunduğunu dile getirdi.

Özkaya, şunları kaydetti:

“Hedeflerimize ulaşma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. 2017 yılının bizim için Türk bankacılık sektöründeki konumumuzu daha da güçlendirdiğimiz, sunduğumuz hizmetlerin kapsamını genişleterek çeşitlendirdiğimiz ve belirsizlikle dolu küresel konjonktüre rağmen Türkiye ekonomisine katma değer sağladığımız bir yıl olmasını planlıyoruz. Bu yılın ilk çeyreğinde elde ettiğimiz finansal sonuçlar, Odeabank’ın doğru bir strateji ile ilerlediğinin ispatı niteliğinde.”

Küresel piyasalarla ilgili olarak bu yıl dünya büyümesinin geçen yıla kıyasla daha güçlü olabileceğini öngördüklerini belirten Özkaya, büyüme dostu politikaların uzun vadede daha yüksek enflasyon ve faiz oranlarını beraberinde getirebileceğini vurguladı.

Küresel piyasaların bu yılki görünümüne ilişkin Özkaya, şu ifadeleri kullandı:

“2016 sonunda faizleri artıran ABD Merkez Bankası (Fed) kademeli artırımlarına 2017’nin ilk çeyreğinde de devam ederken, yıl içinde 2 faiz artırımı daha yapabileceğinin sinyalini verdi. ABD’de uygulamaya konması beklenen büyüme dostu maliye politikaları risk iştahını desteklerken, Fed’in faiz artırım politikasının finansal piyasalarda olumsuz bir yansıması gözlenmedi.

Gelişmiş ekonomilerin büyüme görünümündeki iyileşmenin gelişmekte olan ekonomilerde de toparlanmayı destekleyeceği beklentisi dünya genelinde etkili oluyor. Finansal piyasalardaki oynaklıklara rağmen gelişmiş ekonomilerde destekleyici para ve maliye politikası duruşları küresel ekonomideki kademeli toparlanmayı destekliyor.”

– “İhtiyaç duyulan ilave reformların süratle yapılacağına inanıyoruz”

Özkaya, Türkiye ekonomisini de değerlendirdi. Geçen yıl yurt içinde yaşanan olumsuz gelişme ve belirsizliklerin reform sürecini geciktiren faktörler olduğunu vurgulayan Özkaya, 2017 ile birlikte hızlı bir şekilde reformlara odaklanılmasının, Türkiye’nin potansiyel büyümesini gelecek yıllarda hızlandırabileceğine işaret etti. Özkaya, şunları aktardı:

“Küresel faizlerdeki yükselişin yanında jeopolitik belirsizlikler ve yurt içi politik gelişmeler kırılganlıkların devam etmesine neden olsa da Türk finansal varlıkları 2017 ilk çeyreğinde önemli ölçüde toparlandı. İlk çeyreğe ilişkin öncü veriler büyümedeki oynaklığın ve iç talep üzerindeki kırılganlıkların devam ettiğine işaret ederken, 2017 yılı genelinde de dış talepten gelebilecek sınırlı pozitif katkı ile büyümenin 2016 ile aynı seviyelerde gerçekleşebileceğini tahmin ediyoruz.

Önümüzdeki dönemde potansiyel büyümeyi artırarak enflasyonu dizginlemek ve bu sayede makro ekonomik istikrarı sağlamlaştırmak adına ihtiyaç duyulan ilave reformların süratle yapılacağına inanıyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ