Otomobillerdeki ÖTV yüzde 5,9 ile yüzde 17,7 arasında artırıldı ÖTV kararı ertelenmeli

Otomobillerin vergisinin yüzde 5,9 ile yüzde 17,7 arasında artırıldığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bu karar 6 ay ertelenmeli” dedi..

Otomobillerdeki ÖTV yüzde 5,9 ile yüzde 17,7 arasında artırıldı ÖTV kararı ertelenmeli İHA
Bu içerik 187 kez okundu.

Otomobillerin vergisinin yüzde 5,9 ile yüzde 17,7 arasında artırıldığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bu karar 6 ay ertelenmeli” dedi.

rnrn

Vergi gelirlerinin yaklaşık yüzde 30’unun otomotiv ve yan sektörlerinden elde edildiğinin altını çizen Palandöken, “Bazen vergi oranlarını artırmak vergi gelirlerini artırmaz, tersine azaltabilir. Otomotivdeki vergi artışı ile Dimyat’a pirince giderken eldeki bulgurdan olma riski var. Ekonominin durgunluğa girdiği bu dönemde vergi artışından çok vergi indirimlerine ihtiyaç var. Yeni ÖTV sistemi, vergide adalet sağlanması açısından çok olumlu ancak makro ekonomik hedeflerin tutması için kararın 6 ay ertelenmesinde fayda olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.
rn
rn"ÇEVRENİN ÖNEMİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR"

rnrn

Gelişmiş ülkelerde otomotiv sektöründen alınan vergilerin öncelikle çevre etkileri hedeflenerek alındığını belirten Palandöken, “Ülkemizde de çevre kirliliğinin önemi her gün daha da artıyor. Elektrikle ve doğalgazla çalışan ticari araçlar için katma değer vergisi istisnası getirilerek bu araçlar teşvik edilmeli. Ayrıca engellilere hizmet etmek amacıyla özel donanımlı ticari araçlardan da KDV alınmamalı. Bu tür teşvikler, her şeyden önce toplumun refahı içindir” sözlerine yer verdi.
rn(İHA)

rn
Son Haberler, Son Dakika ANKARA Haberleri
Haber İçin Yorumunuz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ın Rakibi Belli Oldu UEFA Avrupa Ligi 2017 Çeyrek Final Eşleşmeleri
Beşiktaş'ın Rakibi Belli Oldu UEFA Avrupa Ligi 2017 Çeyrek Final Eşleşmeleri
İçerde Dizisi Sema Komiseri Kim Oynuyor Duygu Sarışın ile Çağatay Ulusoy Sevgili mi
İçerde Dizisi Sema Komiseri Kim Oynuyor Duygu Sarışın ile Çağatay Ulusoy Sevgili mi