Son Haberler Dünya Haber Siteleri Referandum Sonuçlarını Manşetten Verdi

Tarihi referandum tüm dünyada ilk haber. Sonuçlar BBC, CNN, Al Jazeera ve The Guardian gibi büyük haber organları tarafından manşetten duyuruldu.

Son Haberler Dünya Haber Siteleri Referandum Sonuçlarını Manşetten Verdi Son Haberler
Bu içerik 168 kez okundu.

Anayasa değişikliği için halk oylamasında yurt içinde 55 milyon 319 bin 222 seçmen, 167 bin 140  sandıkta oy kullandı. Sandıkların tamamı açıldı. Nüfusu en kalabalık 30 büyükşehirden 17'sinde hayır, 13'ünde ise evet çıktı. 

 

İşte büyükşehirlerde son durum

Adana: Hayır
Ankara: Hayır
Antalya: Hayır
Aydın: Hayır
Balıkesir: Hayır
Bursa: Evet
Denizli: Hayır
Diyarbakır: Hayır
Erzurum: Evet
Eskişehir: Hayır
Gaziantep: Evet
Hatay: Hayır
İstanbul: Hayır
İzmir: Hayır
Kahramanmaraş: Evet
Kayseri: Evet
Kocaeli: Evet
Konya: Evet
Malatya: Evet
Manisa: Hayır
Mardin: Hayır
Mersin: Hayır
Muğla: Hayır
Ordu: Evet
Sakarya: Evet
Samsun: Evet
Şanlıurfa: Evet
Tekirdağ: Hayır
Trabzon: Evet
Van: Hayır

Reuters, sandıkların dörtte birinin açıldığını ve 'evet' oylarının yüzde 63 oranıyla önde olduğunu 'acil' koduyla duyurdu. Reuters ayrıca, İzmir'deki oy sayımında çekilen fotoğrafları da geçti.

 

BBC:  TÜRKİYE GELECEĞİNİ OYLUYOR

İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin manşet haberi, Türkiye'deki referandum. Haberin içindeki başlıkta ise 'Tarihi oylama' ifadesi dikkat çekiyor.

GUARDIAN: TÜRKİYE SANDIK BAŞINDA

Guardian gazetesi Türkiye referandumunu Cumhurbaşkanı Erdoğan üzerinden gördü. Gazete ‘Türkiye sandık başında… Cumhurbaşkanı Erdoğan oyunu kullandı’ başlığını attı.

CNN: TÜRKLER KAPSAMLI REFORM İÇİN SANDIĞA GİDİYOR

Referandumu özel dosyalarla izleyen Amerikan CNN International, seçimin Cumhurbaşkanı Erdoğan için bir test olacağını aktardı.

AL JAZEERA: EVET VEYA HAYIR?

Manşetinde Türklerin Cumhurbaşkanlığı yetkilerinin genişletilmesi için referanduma gittiğini belirten Al Jazeera English, parlamenter sistemin değişeceğinin altını çizdi.

THE NEW YORK TIMES: TÜRKLER BAŞKAN'IN YENİ YETKİLERİNİ OYLUYOR

ABD'nin en etkili gazetelerinden New York Times, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın referandumu kazanmayı umduğunu sayfalarına taşıdı.

WASHINGTON POST: TÜRKLER ERDOĞAN'IN YETKİLERİNİN GENİŞLETİLMESİNE KARAR VERİYOR

Amerikan gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın referandumdan zaferle çıkması halinde uzun yıllar Türkiye'deki siyaseti domine edeceğini yazdı.

INDEPENDENT: BIÇAK SIRTI REFERANDUM

Independent gazetesi, tarihi seçim için ‘Türkiye bıçak sırtı referandumda oyunu kullanıyor’ dedi.

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, referandum sonuçlarına ilişkin yazılı açıklamasında, “Türkiye’deki bütün demokratlar için üzücü bir gün” dedi.

Kati Piri'nin açıklamasının tam metni şöyle: "Adil olmayan bir seçim ortamında, Türkiye nüfusu az bir farkla Erdoğan'a denetimsiz yetki verecek, otoriter bir sisteme uygun olan Anayasa paketine destek verdi. Bu, Türkiye'deki bütün demokratlar için üzücü bir gün. Bu ülkenin kuvvetler ayrılığına saygı duymayan, hiçbir denetim mekanizması bulunmayan bir anayasayla Avrupa Birliği'ne katılamayacağı açık. Eğer paket değiştirilmeden uygulanırsa, bu durum Avrupa Birliği'yle müzakerelerin askıya alınmasına yol açacaktır.'' dedi.

Piri skandal açıklamasına şöyle devam etti: 

''Bugünkü oylamanın sonucu, Avrupa değerlerinden büyük bir kopuş anlamına geliyor. Erdoğan'ın otokratik tavrı Türkiye toplumunu derinden kutuplaştırdı ve ekonomiye zarar verdi Bazı AB liderlerine yönelik Nazi suçlamaları, Türkiye'nin siyasi bir ortak olarak inandırıcılığına ciddi zarar verdi. Türkiye'de demokrasi ve temel haklar için savaşan herkesin yanında olmaya devam edeceğim. Bugünkü sonuçlar, Türkiye'de Avrupa değerlerini paylaşan ve ülkeleri için farklı bir gelecek seçen milyonlarca kişi olduğunu gösteriyor. AB, onların yüzüne kapıları hiçbir zaman kapatmamalı."

Son Haberler, Son Dakika Haberleri
Haber İçin Yorumunuz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
1 Mayıs Tatil mi İşte 2017'nin Resmi Tatil Günleri
1 Mayıs Tatil mi İşte 2017'nin Resmi Tatil Günleri
Güvenpark'a Cami Yapılacak mı Melih Gökçek Yanıtladı
Güvenpark'a Cami Yapılacak mı Melih Gökçek Yanıtladı