Türk ve Rus Dışişleri Bakanları Çavuşoğlu ve Lavrov Görüşme Sonrası Açıklamalarda Bulundu

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ’Suriye’ye Esad’ın hükümdarlığına son vermek için girdik’ şeklindeki açıklamasıyla ilgili, "Rusya olarak sadece anlaşmalarımız çerçevesinde devam edeceğiz. Suriye’ye barış için işbirliğine devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu..

Türk ve Rus Dışişleri Bakanları Çavuşoğlu ve Lavrov Görüşme Sonrası Açıklamalarda Bulundu İHA
Bu içerik 616 kez okundu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ’Suriye’ye Esad’ın hükümdarlığına son vermek için girdik’ şeklindeki açıklamasıyla ilgili, "Rusya olarak sadece anlaşmalarımız çerçevesinde devam edeceğiz. Suriye’ye barış için işbirliğine devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

rnrn

5’incisi gerçekleşen Türkiye-Rusya Ortak Stratejik Planlama Grubu Toplantısı için Antalya’nın Alanya ilçesine gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, toplantı öncesinde yaklaşık 30 dakikalık ikili görüşme gerçekleştirdi. Daha sonra Türkiye-Rusya ’Ortak Stratejik Planlama Grubu Toplantısı’na geçen Çavuşoğlu ve Lavrov, toplantı sonrası Türkiye-Rusya arasındaki ikili ilişkiler ile bölgesel ve kürsel sorunların yanı sıra Suriye kriziyle alakalı önemli açıklamalarda bulundu.
rn
rnÇAVUŞOĞLU: "FIRAT KALKAN OPERASYONU’NUN AMACI SON DERECE NETTİR"
rnFırat Kalkanı Operasyonu hakkında açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin amacının son derece net olduğunu vurgulayarak, "Esasen Türkiye’nin Fırat Kalkanı Operasyonunun amacı son derece nettir. Biz bu bölgeyi DAEŞ terör örgütünden temizlenmesini istiyoruz, esasen tamamen Suriye’den temizlenmesi gerekiyor" dedi.
rnTüm terör örgütleriyle mücadelenin süreceğini belirten Bakan Çavuşoğlu, "Terör örgütünün hepsiyle mücadelemiz devam ediyor. Siyasi bir çözüm olmazsa Suriye’nin milli birliği toprak bütünlüğü olmazsa bugün DEAŞ’ı temizlersiniz başka çıkar. Siyasi çözümdür en büyüğü. Bizim Cumhurbaşkanımızın, Esad konusundaki görüşü belli. Bugün 600 bin insanın öldürülmesinden sorumlu olduğunu biliyoruz. Yer yer Rusya konusunda ayrı düşündüğümüz doğrudur ve bu doğaldır. Ancak diğer faktörlerde Rusya’yla hem fikiriz. Bizim o bölgedeki yerlerde topraklarda gözümüz yok. İnsanı yardım, ateşkes ve terör konusunda Rusya ile hem fikiriz" ifadelerini kullandı.
rn
rnLAVLOV: "SURİYE’YE BARIŞ İÇİN TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİNE DEVAM EDECEĞİZ"
rnRusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bir Rus basın mensubunun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ’Suriye’ye Esad’ın hükümdarlığına son vermek için girdik’ şeklindeki açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?’ sorusuna, "Rusya olarak sadece anlaşmalarımız çerçevesinde devam edeceğiz. Suriye’ye barış için işbirliğine devam edeceğiz" diye cevap verdi.
rnRusya ve Türkiye işbirliğinin Suriye’de barışın gelmesine ivme kazandıracağını kaydeden Lavrov şunları söyledi:
rn"Şuanda bir duraklama var uluslararası kuruluşlar ve grupların bu konuyu hızlandırmaları lazım. Nedense somut bir adım gelmiyor. Türkiye ve Suriye işbirliği için şuanda bir eleştiri bombardırmanı vardı. Doğu Halep’le ilgili Musul’da ve Irak’ta da farklı olmadığını anladılar. Biz tabi ki desteklerimize devam edeceğiz. Halep’i teröristlerden kurtaracağız. Şu anda Musul’da daha halk evlerinde yaşıyor. Biz onların orayı boşalmasını istedik. Çünkü teröristlerden boşaltmak için onları harekete geçirmemiz lazım fakat bizim batı meslektaşlarımız buna itiraz etti. Oradaki insanlar kullanılıyor. Biz Suriye hükumetine çıkışların da kapatılması için de yardımcı olduk. Gerçekten bir çok insan o koridora ulaşarak hayatını kurtardı. El Nusra ile ilgili mücadelemiz de devam edecek. Dolayısıyla bize yönlendiren eleştiriler, özellikle batı taraftan sunu gösteriyor Gerçekten bundan önce siyasetleri doğru ve olumlu olmamıştır. Biz silahsız olan Suriye halkına yardım etmeye devam edeceğiz. Sürekli insanı yardım edilmesi için çalışmalara devam edeceğiz. Şuanda bunun için bir engel yok. Ben anlamıyorum neden bu insani yardımların oraya konvoylar şeklinde ulaşması için bir şeyler yapılmıyor. İnşallah batı tarafı da bizim gibi buna devam eder ve bu soruna devam eder."
rn(İHA)

rn
Son Haberler, Son Dakika ANTALYA Haberleri
Haber İçin Yorumunuz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son Dakika İşsizlik Oranı Açıklandı Yüzde 11.8 ile Rekor Seviyede
Son Dakika İşsizlik Oranı Açıklandı Yüzde 11.8 ile Rekor Seviyede
Fenerbahçe 2 Adanaspor 2 Süper Lig Son Puan Durumu
Fenerbahçe 2 Adanaspor 2 Süper Lig Son Puan Durumu