Twitter’da Jeansbiri adlı kullanıcıya tutuklama talebi

Twitter’da "Aksilahlanma" etiketini açan ve kampanyaya dönüştüren "Jeansbiri" adlı Twitter kullanıcısı öğretmen Ahmet Kemal A., tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Jeansbiri kullanıcısına yönelik soruşturma dosyası, Cumhuriyet gazetesine yönelik soruşturmayla birleştirildi. .

Twitter’da Jeansbiri adlı kullanıcıya tutuklama talebi İHA
Bu içerik 224 kez okundu.

Twitter’da "Aksilahlanma" etiketini açan ve kampanyaya dönüştüren "Jeansbiri" adlı Twitter kullanıcısı öğretmen Ahmet Kemal A., tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Jeansbiri kullanıcısına yönelik soruşturma dosyası, Cumhuriyet gazetesine yönelik soruşturmayla birleştirildi. 
rnİstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında, Twitter’da  ’’Jeansbiri’’ adıyla ’’Aksilahlanma’’ etiketini açtığı ve kampanya başlattığı iddiasıyla gözaltına alınan öğretmen Ahmet Kemal A. 25 gün sonra adliyeye sevk edildi.  Savcılık sorgusu tamamlanan şüpheli öğretmen, tutuklama talebiyle mahkeme sevk edildi.
rnSavcılığın sevk yazısında , şüphelinin Elazığ’da FETÖ bünyesinde bulunan Özel Yavuz Selim Lisesi ve Güzide Hanım İlköğretim Okulu’nda çalıştığı, 18 Temmuz 2016 günü bulunduğu ilden ayrılarak Hatay Reyhanlı civarına gidip tekrar Gaziantep iline döndüğü ve örgüt lehine sosyal medyada faaliyet gösteren “Jeansbiri” mahlaslı TAG hesabını açan kişi olduğunun tespit edildiği anlatıldı.
rnBu hesap üzerinden FETÖ lehine faaliyetlerde bulunulduğu, son olarak “Aksilahlanma” şeklinde bu hesaptan TAG açıldığı belirtilen yazıda, “Her ne kadar hesabın kendi adına olmadığını belirtse de şüphelinin gözaltına alınmasına müteakip herhangi bir paylaşımın olmadığı, bu aşamadan sonra görüştüğü insanlara hesabının şifresini verip paylaşabilme ihtimalinin olduğu” kaydedildi.
rn
rnCUMHURİYET SORUŞTURMASI İLE BİRLEŞTİRİLDİ
rnÖte yandan Jeasbiri hesabının kullanıcısına yönelik soruşturma,  Cumhuriyet Gazetesi yöneticilerine yönelik soruşturma dosyası ile birleştirildi. Birleştirmede, gazetenin 22 Ekim 2016 günü ’Aksilahlanma Provakasyonu’ manşeti atarak ’Jeansbiri’nin yazdığı paylaşımları yayınlaması gerekçe gösterildi. Savcılık her iki dosyadaki şüphelilerinin de  FETÖ için birlikte hareket ettiklerini belirterek dosyaların birleştirilmesine karar verdi.
rnHesabın sahibinin öğretmen olduğu tespit edilmişti
rnSosyal medya uygulaması Twitter’da  ’’Jeansbiri’’ adlı kullanıcının, ’’Aksilahlanma’’ etiketini açması ve kampanya başlatması üzerine yapılan ihbarla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında yapılan incelemelerde, hesabın Elazığ’da Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) bünyesinde bulunan ve darbe girişimin ardından kapatılan Özel Yavuz Selim Koleji’nde çalışan Ahmet Kemal A. adlı bir öğretmen tarafından kullanıldığı tespit edilmişti.
rn
rnHAKKINDA YAKALAMA KARARI ÇIKARILMIŞTI
rnŞüpheli öğretmenin adresine giden emniyet güçleri, Ahmet Kemal A.’nın 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Elazığ’dan ayrıldığı tespit etmiş, şüpheli hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak’’ suçundan yakalama kararı çıkarılmıştı. Şüpheli öğretmen Ahmet Kemal A. , 28 Ekim 2016 tarihinde gözaltına alınmıştı.
rn(İHA)

rn
Son Haberler, Son Dakika İSTANBUL Haberleri
Haber İçin Yorumunuz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ın Rakibi Belli Oldu UEFA Avrupa Ligi 2017 Çeyrek Final Eşleşmeleri
Beşiktaş'ın Rakibi Belli Oldu UEFA Avrupa Ligi 2017 Çeyrek Final Eşleşmeleri
İçerde Dizisi Sema Komiseri Kim Oynuyor Duygu Sarışın ile Çağatay Ulusoy Sevgili mi
İçerde Dizisi Sema Komiseri Kim Oynuyor Duygu Sarışın ile Çağatay Ulusoy Sevgili mi