Haber Detayları

Vakıf Katılım’ın ilk çeyrek net karı 25 milyon TL

Vakıf Katılım’ın ilk çeyrek net karı 25 milyon TL

İSTANBUL (AA) – Vakıf Katılım, 2017’nin ilk çeyreğinde 25 milyon TL net kar elde etti.

Şubat 2016’da faaliyete başlayan Vakıf Katılım, 2017’nin ilk çeyrek hizmet süresini kapsayan finansal sonuçlarını açıkladı.

Vakıf Katılım, bu yılın ilk 3 ayında toplam 25 milyon TL net kara ulaşırken, aynı dönemde 3,78 milyar TL nakdi, 2,14 milyar TL gayrı nakdi olmak üzere ekonomiye toplam 5,92 milyar TL’lik destek sağladı.

İlk çeyrekte 4,43 milyar TL fon toplayan ve 3,79 milyar TL nakdi fon kullandıran Vakıf Katılım, aktif büyüklükte 2016 yılına göre yüzde 27’lik büyüme yakaladı ve 2017 yılı ilk çeyreği sonunda 5,96 milyar TL’lik aktif büyüklüğe ulaştı.

Kuruluşunun birinci yılı dolmadan 30 şube hedefini yakalayan banka, toplam 43 şubeye ulaşarak coğrafi açıdan ülkenin önemli bir kısmını kapsar hale geldi.

– “2016’daki başarılı performansı 2017 ilk çeyreğinde de sürdürdük”

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, sonuçlara ilişkin yaptığı değerlendirmede, toplumun tüm kesimlerinden gördükleri ilgi sayesinde 2016’yı oldukça başarılı bir şekilde geride bıraktıklarını, 2017 yılına da hızlı bir başlangıç yaptıklarını dile getirdi.

Göktaş, şunları kaydetti:

“Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kurulan Vakıf Katılım’da, yönetim kurulu, üst yönetim ve tüm çalışanlarımızla kısa zamanda oluşturduğumuz sinerjiyi başarıya dönüştürerek, birinci yılımızı doldurmadan 2016 yılı sonunda tüm hedeflerimizi tutturmayı başardık.

Katılım bankacılığında referans kurum olma vizyonuyla yola çıkan ve açıldığı günden itibaren toplumun tüm kesimlerinden ciddi bir teveccüh gören Vakıf Katılım, ülke olarak geçirdiğimiz tüm olumsuzluklara rağmen misyon ve vizyonumuzun getirdiği sorumlulukla hareket ederek, 2016 yılında sergilediği başarılı performansı 2017 yılının ilk çeyreğinde de sürdürmeyi başardı.”

Söz konusu dönemde özkaynakların 899,58 milyon TL olarak gerçekleştiği bilgisini paylaşan Göktaş, sermaye yeterlilik oranının ise yasal yükümlülük seviyesinin üzerinde yüzde 20,94 olarak kaydedildiğini vurguladı.

– 2017 sonunda en az 75 şube, bin çalışan

Göktaş, strateji ve hedefler kapsamında şubeleşme çalışmalarına 2017 yılında da ağırlık vererek 43 şube sayısına ulaştıklarını ifade etti.

Şubeleşme çalışmalarına gelecek dönemde de devam ederek 2017 yılını en az 75 şube ve bin çalışanla kapatmayı hedeflediklerine dikkati çeken Göktaş, şu açıklamalarda bulundu:

“Kısa bir sürede eriştiğimiz bu başarılı rakamlar ileriye yönelik heyecanımızı ve şevkimizi daha da artırıyor. Bu doğrultuda katılım bankacılığında pazar payımızın 2018 yılında yüzde 10’a çıkması ve 2023’te sektör liderliğini bize getirecek seviyeye ulaşması hedefinin beklenenden daha önce gerçekleşeceğine inanıyorum.

Bu vesileyle Vakıf Katılım’ın gösterdiği bu başarılı performansta emeği geçen üst yönetimimize, tüm ekip arkadaşlarıma ve kurumumuza teveccüh gösteren tüm müşterilerimize teşekkür ediyorum.”

– 43. şube Afyon’da

Müşterilerine daha yakın olma stratejisi kapsamında yatırımlarına devam eden Vakıf Katılım, 43. şubesini Afyon’da hizmete soktu. Büyük ilgi gören ve Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş’ın katılımıyla düzenlenen açılış töreninde, katılımcılar uzman danışmanlardan faizsiz bankacılık konusunda bilgi aldı.

Vakıf Katılım şubeleşme programıyla, bireysel müşterilerin ve KOBİ’lerin her türlü finansal ihtiyaçlarını karşılamayı ve birikimlerini değerlendirirken onlara destek olmayı hedefliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ