Haber Detayları

1 Mayıs ulaşım ücretsiz mi? Otobüs, metro, İETT bedava mı?

1 Mayıs ulaşım ücretsiz mi? Otobüs, metro, İETT bedava mı?

1 Mayıs ulaşım ücretsiz mi? Otobüs, metro, İETT bedava mı? haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

1 Mayıs ulaşım ücretsiz mi? Tüm dünyada Emek ve Dayanışma Günü kutlanıyor. Türkiye'de resmi olarak 1923 yılında ilk kez resmi olarak kutlanan İşçi Bayramı her yıl 1 Mayıs tarihinde büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Bu sene ise çarşamba gününe denk geliyor. Peki 1 Mayıs ulaşım ücretsiz mi? Detaylar haberimizde…a

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

1 Mayıs ulaşım ücretsiz mi? 1 Mayıs, birçok ülkede resmi tatil olarak geçmektedir. Çünkü 1 Mayıs her yıl dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Emek ve Dayanışma günü olarak kutlanır. Bugün büyük bir coşkuyla 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlanacak. Ulaşımın ücretsiz olup olmayacağı ise merak konusu. Peki 1 Mayıs ulaşım ücretsiz mi? Metro,İETT, Marmaray ücretsiz mi? Merak edilen detaylar haberimizde…

1 MAYIS ULAŞIM ÜCRETSİZ Mİ?

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde ulaşımın ücretsiz olup olmayacağı ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI TARİHÇESİ

İlk kez 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, ‘Böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu’ şeklinde yorumlanmıştı.

Bu gösteriler 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs’ta kanlı Haymarket Olayı’na yol açtı.

Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, mücadele ve dayanışma günü ” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs’ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.​

RESMİ TATİL Mİ?

Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmi tatil olarak kabul edilmektedir. Bu durumda kamu kurum ve kuruluşlarından olan bankalar, okullar, hastaneler (aciller hariç) PTT, SGK gibi kurumlar da 1 Mayıs günü tatil olacak ve resmi işlemler yapılamayacak.

İnternet bankacılığında ise hafta sonu olduğu gibi EFT işlemleri ilk mesai saatinde gerçekleşecek. PTT şubeleri ise çalışmayacak, ancak kargo firmalarının bazı şubeleri firmalara göre değişiklik göstererek açık olabilecek. 1 Mayıs’ta kargo işlemlerinizi gerçekleştirmek için öncesinde kargo firmanızı aramanız işlerinizi kolaylaştıracaktır.

ÇALIŞMA HALİNDE ÜCRET
İş Kanunu’nun 47. maddesine göre, İş Kanunu kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmamaları halinde, bir iş karşılığı olmaksızın o günlerin ücretleri tam olarak ödenir. Tatil yapmayarak çalışmaları durumunda ise çalışılan her gün için ayrıca bir günlük ücreti ödenir. Buna göre, iş sözleşmesinde hüküm bulunması ya da rızasına bağlı olarak 1 Mayıs’ta çalışan işçiye ilave ücret ödenmesi gerekiyor. Örneğin, aylık ücreti net 2.400 lira olan işçi 1 Mayıs’ta çalışmasa da aylık ücretinin tam olarak ödenmesi gerekir. İşçinin 1 Mayıs’ta çalışması halinde ödenecek ücreti ise şöyle hesaplanır;

Günlük ücreti (2.400/30)= 80 lira olan bu işçiye, 1 Mayıs’taki çalışması karşılığı 80 lira ilave ücret ödenir. Böylece mayıs ayı için ödenecek ücreti (2.400+80)= 2.480 lira olur. 1 Mayıs’ın ülkemizde ve dünyada anlamına uygun olarak dostluk, dayanışma ve bayram havası içinde geçmesi dileğiyle, tüm üretenlerin “Emek ve Dayanışma Günü” kutlu olsun.

Haberin detayını Kaynağından okumak için 1 Mayıs ulaşım ücretsiz mi? Otobüs, metro, İETT bedava mı? TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ