Haber Detayları

1 Mayıs'ta postaneler tatil mi? Çalışıyor mu?

1 Mayıs'ta postaneler tatil mi? Çalışıyor mu?

1 Mayıs'ta postaneler tatil mi? Çalışıyor mu? haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

1 Mayıs'ta postaneler tatil mi? 1 Mayıs İşçi Bayramı ülkemiz genelinde resmi tatil olarak kabul edilen tarihlerden biri. Bu tarihte okullar ve resmi kurumlar tatil olacak ve çalışmayacak. İnternette ise postaneler 1 Mayıs'ta tatil mi, PTT açık mı kapalı mı olacak gibi sorulara yanıt aranıyor. Biz de sizler için bu konuyu inceledik ve haberimize ekledik. Peki 1 Mayıs'ta postaneler tatil mi? PTT açık mı kapalı mı? 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda postaneler çalışıyor mu? İşte detaylar…

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

1 Mayıs’ta postaneler tatil mi? Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok özel bayram ve resmi tatil bulunuyor. Bu resmi tatillerden biri de 1 Mayıs İşçi Bayramı oluyor. Okullar ve resmi kurumlar 1 Mayıs’ta kapalı olacak. İnternette ise 1 Mayıs’ta postaneler tatil mi, çalışıyor mu, PTT açık mı kapalı mı sorularına yanıt aranıyor. Konu hakkında tüm ayrıntılar haberimizde. Peki 1 Mayıs’ta postaneler tatil mi? İşte detaylar…

1 MAYIS’TA POSTANELER TATİL Mİ?

1 Mayıs’ın resmi tatil olması ve PTT ve noter gibi kurumların resmi kurum niteliğinde çalışması dolayısıyla işlemler bir sonraki iş günü olan çarşamba günü görülecek. PTT üzerinden isme özel olarak gelen havaleler, 2 Mayıs Perşembe günü itibariyle çekilebilecek.

1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de ilk kez 1923’te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan’ında, “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM’de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.

İlk kez 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, ‘Böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu’ şeklinde yorumlanmıştı.

Bu gösteriler 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs’ta kanlı Haymarket Olayı’na yol açtı.

Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, mücadele ve dayanışma günü ” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin, Kuzey Kore, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs’ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.

Haberin detayını Kaynağından okumak için 1 Mayıs'ta postaneler tatil mi? Çalışıyor mu? TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ