Haber Detayları

2019 Lise kayıt tarihleri belli oldu mu? Kayıtlar ne zaman başlayacak?

2019 Lise kayıt tarihleri belli oldu mu? Kayıtlar ne zaman başlayacak?

2019 Lise kayıt tarihleri belli oldu mu? Kayıtlar ne zaman başlayacak? haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

Lise yerleştirme sonuçları MEB'in internet sitesi üzerinden açıklandı ve öğrenciler hangi liselerde okuyacaklarını öğrendi. LGS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla beraber sonuçlara göre herhangi bir okula yerleşemeyen öğrenciler de ek tercihleri bekliyor. Okula yerleşenler lise kayıt tarihlerini merak ediyor. Peki Lise kayıt tarihleri belli mi? Ayrıntılar haberimizde…

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

 2019 LGS’de tercih işlemleri 1-12 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirildi. LGS tercih döneminin tamamlanmasının ardından geçtiğimiz günde yerleştirme sonuçları da MEB üzerinden belli oldu. 2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül 2019’da başlayacak. Öğrenci ve velileri şimdi lise kayıt dönemi ve kayıt işlemlerini internette araştırıyor. Peki Lise kayıt tarihleri belli mi?  Detaylar haberimizde…

2019 LİSE KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

MEB’in yayınladığı kılavuzda yer alan bilgiye göre, yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin okullara kayıtları (açık liseler ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar hariç olmak üzere) sistem tarafından otomatik olarak yapılacak.Nakil tarihleri ise şu şekilde:

-Bu yıl birinci nakil tercihleri 29 Temmuz-2 Ağustos yapılacak. Sonuçlar 5 Ağustos’ta açıklanacak.

-İkinci nakil başvuruları 5-8 Ağustos yapılacak ve sonuçlar 10 Ağustos’ta belli olacak.

-Yerleşemeyen öğrenciler il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları, 19-23 Ağustos’ta alınacak.

-Boş kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları, 19-23 Ağustos’ta alınacak.

-Yatılılık başvuruları, 26-29 Ağustos’ta yapılacak.

-Nakil komisyonlarının yerleştirmeleri 6 Eylül itibarıyla tamamlanacak ve yeni eğitim öğretim yılı 9 Eylül’de başlayacak.

ADRESE DAYALI KAYIT NASIL YAPILIR?

2018 yılında TEOG yerine getirilen “Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi” lise tercihi yapabilmeniz için öncelikle ikamet ettiğiniz adresinizin kayıtlı olduğu eğitim Bölgesinde hangi okulların olduğu öğrenmeniz gerekmektedir. Daha sonra sınavsız öğrenci alan liselere “Veli Tercihli Serbest Kayıt Sistemi” üzerinden tercih yapılacak. Bu tercih sisteminde en fazla 5 okul tercih edilebilecektir.

Okulların belirli kontenjanı için öğrenciler arasında eşitlik sağlanması halinde bakılacak kriterlerde de değişik yapıldı. Eski sistemde yerleştirmelerde puanların eşit olması halinde Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı’nın ardından yıl sonu başarı puanına bakılıyordu. Yeni sistemde ise Ortaokul Başarı Puanı’nın (OBP) ardından ikinci kriter yaş olarak belirlendi. Bu durumda yaşı küçük olana öncelik verilecek. Eşitlik devam ederse sırasıyla 8, 7 ve 6’ncı sınıflardaki Yıl Sonu Başarı Puanı üstünlüğüne, okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve tercih önceliği durumlarına bakılarak yerleştirme yapılacak. İstediği okul türüne yerleşemeyen ya da yerleştiği okul türünü beğenmeyen öğrenciler için nakil veya ek yerleştirme süreçleri olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan ve 8. sınıf öğrencilerinin liseye geçiş için girdikleri Liselere Geçiş Sınavı (LGS) 1 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirildi. TEOG sınavının kaldırılmasının ardından 2018 yılında ilk defa uygulanan LGS ile birlikte ayrıca öğrenciler adrese dayalı kayıt sistemi ile tercihler de yapabilecek.

Haberin detayını Kaynağından okumak için 2019 Lise kayıt tarihleri belli oldu mu? Kayıtlar ne zaman başlayacak? TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ