Haber Detayları

5 Şubat Güvenli İnternet Günü nedir?

5 Şubat Güvenli İnternet Günü nedir?
  • Gündem
  • 05 Şubat 2019
  • 73 KEZ OKUNDU

5 Şubat Güvenli İnternet Günü nedir? haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

Güvenli İnternet Günü hakkında birçok detay merak ediliyor. 5 Şubat Güvenli İnternet günü Türkiye’de ve dünyanın birçok noktasında kutlanıyor. Turk Telekom ve Turkcell'den gelen 'Güvenli İnternet Günü' tebrik mesajının ne olduğu vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Peki 'Güvenli İnternet Günü' nedir? Neden kutlanıyor? Tüm detaylarıyla haberimizde…

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

İnternet dolaşımı sırasında güvenli bağlantı büyük önem taşıyor. ‘Güvenli İnternet Günü’ bu noktalara dikkat çekmek için kutlanıyor. Türk Telekom ve Turkcell’den gelen ‘Güvenli İnternet Günü’ tebrik mesajının ne olduğu vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Peki ‘Güvenli İnternet Günü’ nedir? Neden kutlanıyor? Tüm detaylarıyla haberimizde…

Güvenli İnternet Günü hakkındar birçok detay merak ediliyor. 5 Şubat Güvenli İnternet Günü Türkiye’de ve dünyanın birçok noktasında kutlanıyor. Çocuk ve gençlerin interneti belirli bir sorumluluk dâhilinde güvenle kullanmalarını destelemek ve onları internetin yasadışı ve zararlı içeriklerinden korumak amacıyla 1999 yılında Avrupa Birliği Komisyonu bünyesinde oluşturulan Güvenli İnternet Programı kapsamında 2004 yılında INSAFE (European Safer Internet Network) ağı kurulmuştur. İnternetin bilinçli ve güvenli kullanımı çerçevesinde bilinçlendirme faaliyetlerine öncülük etmesi için kurulan INSAFE bugün Avrupa’daki Güvenli İnternet Merkezlerinin koordinasyonunu sağlayan bir ağdır.

GÜVENLİ İNTERNET GÜNÜ NEDİR?

INSAFE ağı tarafından her yılın Şubat ayında organize edilen Güvenli İnternet Günü (GİG) 2004 yılından bu yana düzenlenmekte olup, bu sene dünyada yaklaşık 130 ülkede kutlanacaktır. Ülkemizde, Güvenli İnternet Günü etkinlikleri ilk olarak 2010 yılında gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Bu yılki Güvenli İnternet Günü de tüm dünyada ve Türkiye’de 5 Şubat 2019 tarihinde kutlanacaktır.

GİG TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA

Bu kapsamda, bu sene “Hep Birlikte Daha İyi Bir İnternete…” teması ile çıkılan yolda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) koordinasyonunda düzenlenen “Güvenli İnternet Günü Etkinlikleri” çeşitli faaliyetlerle 5 Şubat 2019 tarihinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda gerçekleştirilecektir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (Günümüzdeki adıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı) tarafından 2017 yılında paylaşılan Türkiye’de Çocuklara Yönelik Koruyucu ve Önleyici Politikaları Değerlendirme Çalıştayı Raporu’na göre, internet erişimi iki yaşına kadar düştü. Dünyada da benzer bir tablo söz konusu. İsveç’teki araştırmalar tıpkı Türkiye’de olduğu gibi internetle tanışma yaşının ikiye kadar düştüğünü gösterirken dünya genelinde de 0 – 15 yaş grubu kullanıcıların sayısının iki milyarı geçmesi dikkat çekiyor.

İnternetle tanışma yaşı hızla düşerken ebeveynlerin çocuklarının güvenliğine yönelik endişeleri ise artıyor. Şiddet içerikli ve müstehcen görüntülerden Dünya Sağlık Örgütü’nün 2018’de sağlık sorunu olarak tanımladığı bilgisayar oyunu bağımlılığına uzanan pek çok neden dolayısıyla ebeveynler çocuklarının bilgisayar kullanımını kontrol altına almak istese de, kimi zaman bu durum çocuklarıyla aralarında bir çatışma unsuruna dönüşebiliyor.

Millenicom, bu yıl 5 Şubat’a denk gelen Güvenli İnternet Günü (GİG) öncesinde, ebeveynlere çocuklarının internet kullanımına yönelik önerilerde bulundu.

-Çocuğunuzun internetle tanışma yaşını mümkün olduğunca ertelemeye, bunu sağlamak için yanında sürekli akıllı telefonunuzla veya bilgisayarınızla ilgilenmemeye özen gösterin.

Haberin detayını Kaynağından okumak için 5 Şubat Güvenli İnternet Günü nedir? TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ