Haber Detayları

6 Mayıs Erzurum iftar saati! İftar ve sahur vakitleri 2019!

6 Mayıs Erzurum iftar saati! İftar ve sahur vakitleri 2019!

6 Mayıs Erzurum iftar saati! İftar ve sahur vakitleri 2019! haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

6 Mayıs Erzurum imsakiye vakitleri 2019! On bir ayın sultanı ramazan vakti geldi. Üç ayların son ayı olan, Müslümanlar
için son derece önemli olan Ramazan ayında vatandaşlar oruçlarını tutmaya başladı. Ramazan ayının en
önemli konuları arasında yer alan imsakiye vakitleri araştırılıyor. İftar ve sahur vakitleri merak
edilen illerden biri de Erzurum. İşte, 6 Mayıs Erzurum iftar ve sahur vakitleri! Ayrıntılar haberimizde…

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

2019 Erzurum iftar ve sahur vakitleri! Ramazan ayına girmemizle birlikte, oruçlarını tutan vatandaşlar imsakiye vakitlerini araştırıyor. Ramazan ayında ilk oruç, 5 Mayıs Pazar gününü, 6 Mayıs Pazartesi gününe bağlayan gece yapılan sahur ile başladı. 6 Mayıs Erzurum imsakiye vakitleri araştırılıyor. İşte, 6 Mayıs Erzurum iftar ve sahur vakitleri! Detaylar haberimizde…

ERZURUM İMSAK VAKTİ SAHUR SAATİ KAÇTA?

Erzurum’da imsak vakti 03:25 olarak açıklandı.

ERZURUM’DA İFTAR SAATİ- AKŞAM EZANI KAÇTA?

Erzurum iftar vakti Diyanet Ramazan İmsakiyesi ile açıklandı. Erzurum’da ilk iftar 19:20’de olacak. İlk oruç bu saatte açılacak.

Peygamberimiz ’in hicretinden bir buçuk yıl sonra Şaban ayının onuncu günü farz kılınmış olan oruç ibadeti, İslamın 5 şartından biridir.

Bu kadar mühim bir ibadeti ile ilgili olarak daha detaylı anlatmak gerekirse;
Ramazan orucu, Bakara suresinin 183-184. ayetleriyle hicretin ikinci yılında Bedir savaşı öncesinde Şaban ayında farz kılınmıştır. Peygamberimiz (a.s.) hayatında dokuz sene Ramazan orucu tutmuştur. 183. ayette orucun mutlak olarak farz kılındığı bildirilmekte, ancak orucun ne zaman, nasıl ve kaç gün tutulacağı bildirilmemektedir.
184. ayette bu kapalılık kısmen giderilmiş, orucun “sayılı günlerde” tutulacağı beyan edilmiştir. Sayılı günler ile maksat Ramazan ayıdır. 14 Bakara suresinin 184 ve 185. ayetinde şöyle buyrulmaktadır:

(Oruç), sayılı günler(dedir)…
…Sizden kim bu aya ulaşırsa oruç tutsun… Allah, bu ayetlere Ramazan orucunu tutmayı Müslümanlara farz kılmıştır.

Orucun farz kılındığını bildiren ayetler de şunlardır:
“Ey iman edenler! Sizden öncekilere olduğu gibi, size de oruç tutma yükümlülüğü getirilmiştir; bu sayede kendinizi koruyacaksınız. Oruç sayılı günlerdedir. İçinizden hasta veya yolculukta olanlar başka günlerde tutabilirler; hasta veya yolcu olmadığı halde oruç tutmakta zorlananlar ise bir fakir doyumluğu fidye vermelidir.

Daha fazlasını veren, kendine daha fazla iyilik etmiş olur; fakat yine de, eğer bilirseniz, oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır” (el-Bakara 2/183-184).
Oruç, yoksulların durumunu daha iyi anlamaya, dolayısıyla onların sıkıntılarını giderme yönünde çaba sarf etmeye de vesile olur. “Tok, açın halinden anlamaz” atasözü de bunu ifade eder.

Orucun, dinimizde önemli bir yeri olan sabır konusuyla irtibatı da burada hatırlanmalıdır.
“Namaz ve sabırla yardım isteyin” (el-Bakara 2/153) ve “Sabredenlere ecirleri hesapsız olarak tastamam verilir”(ez-Zümer 39/10) gibi ayetler, “Oruç sabrın yarısıdır” (Tirmizî, “Da‘avât”, 86) diyen ve orucun Allah için olup mükafatını da kendisinin hesapsız olarak vereceğini bildiren hadislerin ortak anlamı, orucun sabır boyutunu ve bunun fazilet ve sevabının yüksekliğini anlatır.

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayımladığı dini takvime göre Ramazan Bayramı’nın arefe günü 3 Haziran Pazartesi gününe denk gelecek. 4-5-6 Haziran tarihleri ise Ramazan Bayramı olarak idrak edilecek.
Cumhurbaşkanlığı kararına göre ise Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar, 3 Haziran 2019 Pazartesi günü yarım gün ve 7 Haziran 2019 Cuma günü tam gün idari izinli sayılacak.
Özel sektör çalışanları ise dilerlerse, -şayet hafta sonu çalışma zorunlulukları yoksa- 3 Haziran Pazartesi günü (yarım gün) ve 7 Haziran Cuma günü köprü izin alarak tatillerini 9 güne çıkarılmasına imkan sağlayabilecek.

Haberin detayını Kaynağından okumak için 6 Mayıs Erzurum iftar saati! İftar ve sahur vakitleri 2019! TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ