Haber Detayları

6 Mayıs Kayseri iftar saat kaçta? Diyanet Kayseri Ramazan imsakiyesi!

6 Mayıs Kayseri iftar saat kaçta? Diyanet Kayseri Ramazan imsakiyesi!
  • Spor
  • 06 Mayıs 2019

6 Mayıs Kayseri iftar saat kaçta? Diyanet Kayseri Ramazan imsakiyesi! haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

Mübarek Ramazan ayında 2019 Kayseri imsakiyesine sayfamızdan ulaşabilirsiniz. On bir ayın sultanı Ramazan ayının gelmesiyle birlikte iftar ve sahur vakitleri, Diyanet imsakiyesi vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Peki, 6 Mayıs Kayseri'de iftar saat kaçta? Ezan ne zaman okunacak? Tüm ayrıntılara haberimizden ulaşabilirsiniz…

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

6 Mayıs Kayseri iftar saati! Kayseri iftar ve sahur saati Ramazan ayının gelmesiyle birlikte araştırılmaya başlandı. 2019 Kayseri Ramazan imsakiyesi ilde yaşayan vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Oruçların tutulacağı ve iftar sofralarının kurulacağı mübarek Ramazan ayında Diyanet tarafından açıklanan imsakiye saatleri merak ediliyor. Kayseri’de yaşayan kişiler de Kayseri iftar vakti saat kaçta sorusuna yanıt arıyor. Mübarek Ramazan ayında 2019 Kayseri imsakiyesine sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

KAYSERİ’DE İLK SAHUR SAATİ KAÇTA?

5 Mayıs Pazar gecesini 6 Mayıs Pazartesi günün bağlayan gece gerçekleşecek ilk sahur saati Kayseri’de 03:53’e kadar gerçekleşecek

KAYSERİ’DE İLK İFTAR SAAT KAÇTA?

Kayseri’de ilk iftar 19:41’de gerçekleşecek.

ORUÇ İBADETİNİN FAYDALARI

Oruç ayı olan Ramazan Ayı, kulun Rabbine iltica ederek, günahlarının bağışlanması için hayat yoluna yerleştirilmiş fırsat ve hazinelerle doludur. Kişi, Kur’an üzerinde daha fazla düşünme imkânı yakalar. Ramazanın getirdiği bereketle insan, Kur’an’dan daha çok haz alır, onu daha derinden ve bilinçle dinleyip anlama imkânını elde eder. Oruç bedenin zekât› olarak, vücutta birikmiş zararlı unsurların def’i için metabolizmaya büyük bir imkân sağlar, insanın, vücudunu diğer canlılardan daha farklı olarak madde ve mananın sırlı ve ahenkli bir birleşimi olarak görmeye başladığımız bu ayda vücutlar yenilenir, parlar… Allah Resulü’nün “oruç tutunuz ki sıhhat bulasınız” sözünü teyit edercesine bedenlerimiz sağlık bulur. (Taberani, Mu’cemu’l-Evsat, VIII, 174) Ramazan orucu ümitsiz insanların bağışlanma ümitlerini yeşerttikleri bir zaman dilimidir. Oruç, ansızın gelecek sıkıntılara karş› insanlara dayanıklı öğrenme ve yaşama fırsatı veren bir aydır Ramazan…

RAMAZAN AYI’NIN ÖNEMİ

Müslümanlar tutukları oruçların mükafatını almak için kıyamet gününde Allah’ın huzuruna vardığında en büyük huzuru tadacaklardır. Peygamberimiz ramazan oruç tutmanın önemi noktasında şöyle buyurmaktadır:” Oruçlu için iki sevinç vardır: biri iftar ettiği vakit, diğeri de Allah’a kavuştuğu zamandır.” İftar vaktinde edilecek duaların geri çevrilmeyeceğini, Allah tarafından kabul edileceğini Peygamber efendimiz müjdelemiştir.

Ramazan ayının önemi ve fazileti hakkında birçok hadsi şerif vardır. Bunlardan birisinde Peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur. “Ramazan ayının ilk gecesi olunca, cennetin bütün kapıları açılır. Ay boyunca bir tane bile kapı kapatılmaz. Allah Teala, bir çağırıcının şöyle nida etmesini emreder:’ Ey iyilik isteyen! Gel ey kötülükte ileri giden! Kendine dikkat et.’ Sonra der ki: ‘ Yok mu bağışlanmak isteyen, o bağışlanacaktır. Yok mu bir şey isteyen, istediği verilecektir. Yok mu tövbe eden, Tövbesi kabul edilecektir.’ Bu davetten yer ağarana kadar devam eder.”

Ramazan’da bir farzı eda etmek ise Ramazan dışında yetmiş farzı yerine getirmek gibidir. O ay sabır ayıdır. Sabrın sevabı ise cennettir. Bu ay yardım ayıdır. Bu ay mü’minin rızkının arttığı bir aydır kim bu ayda bir oruçluya iftar açtırırsa, bir köle azad etme sevabı alır ve günahı bağışlanır.

Ayrıca Ramazan ayının başı Rahmet ortası günahlardan bağışlanma ve sonu ise cehennemden azad olma ayıdır.

Peygamber efendimiz bir hadisinde oruçluyken nasıl davranılacağına istinaden şöyle; “ Oruç bir kalkandır. Sakın oruçluyken cahillik edipte kem söz söylemeyin. Birisi size sataşacak olursa veya dalaşacak olursa ben oruçluyum deyin.” buyurmuştur.

İMSAK VAKTİ NEDİR?

Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak” anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakın zıttı iftardır.

Halk arasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sadığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir.

Haberin detayını Kaynağından okumak için 6 Mayıs Kayseri iftar saat kaçta? Diyanet Kayseri Ramazan imsakiyesi! TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ