Haber Detayları

Çanakkale'de 26 Şubat yarın okullar kar tatil mi? Son dakika valilik açıklama yaptı mı?

Çanakkale'de 26 Şubat yarın okullar kar tatil mi? Son dakika valilik açıklama yaptı mı?

Çanakkale'de 26 Şubat yarın okullar kar tatil mi? Son dakika valilik açıklama yaptı mı? haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

Çanakkale'de yarın okullar kar tatil mi? 26 Şubat'ta kar tatili olup olmayacağı ise merak konusu. Çanakkale'de kar yağışı etkisini gösterdi. Olumsuz hava koşulları nedeniyle bugün Çanakkale'de okullar tatil edildi. Bugünkü tatilden sonra ise yarın için bir açıklama yapılıp yapılmayacağı araştırılıyor. Çanakkale'de yarın okullar kar tatil mi? Merak edilen detaylar haberimizde…

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

Çanakkale’de yarın okullar kar tatil mi? 26 Şubat’ta kar tatili olup olmayacağı ise merak konusu. Çanakkale’de kar yağışı etkisini gösterdi. Olumsuz hava koşulları nedeniyle bugün Çanakkale’de okullar tatil edildi. Bugünkü tatilden sonra ise yarın için bir açıklama yapılıp yapılmayacağı araştırılıyor. Çanakkale’de yarın okullar kar tatil mi? Merak edilen detaylar haberimizde…

BUGÜN İSTANBUL’DA OKULLAR TATİL EDİLDİ

İstanbul Valiliği’nden ise konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Alınan meteorolojik veriler ile bölgemizde görülen kar yağışı ve olumsuz hava durumu nedeniyle 25 Şubat 2019 Pazartesi günü(yarın) ilimiz dahilindeki bütün resmi ve özel temel eğitim ve orta öğretim kurumlarında eğitim ve öğretime ara verilmiştir.” denildi.

25 ŞUBAT’TA ÇANAKKELE’DE OKULLAR TATİL

Çanakkale’de etkili olan kar yağışı nedeniyle il genelinde okullar tatil edildi.
Çanakkale’nin Ayvacık, Ezine ve Bozcaada ilçelerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereği okulların bugün tatil edildiğini bildirilmesiyle il genelinde okullar tatil edilmiş oldu.

Çanakkale Valiliğinden dün yapılan açıklamada ise merkez ilçede ve Gökçeada, Çan, Bayramiç, Lapseki, Biga, Yenice, Eceabat ve Gelibolu ilçelerinde okulların tatil edildiği belirtilerek, kamu kurum ve kuruluşlarında görevli, engelli personel ile hamile personel de belirtilen günde idari izinli sayılacağı ifade edildi.
Öte yandan, kar yağışıyla kent merkezinde kartpostallık görüntüler oluştu.

 KAR YAĞIŞ ÇEŞİTLERİ
Kar tanelerinin şekli ve niteliğine göre değişik isimlendirmeler yapılır:

Lapa lapa: Durgun havada, çok soğuk olmayan ortamda birleşen kar tanelerinin çapı 1 cm’ye yaklaşır. İri taneler halinde gerçekleşen yağışa kuşbaşı kar veya lapa lapa adı verilir.
Sulusepken: Atmosferin üst kısımlarında fazla soğuk olmayan havada oluşan kar taneleri, yere yakın alanlarda artan sıcaklıktan dolayı erirler. erime ile yağmur veya karla karışık yağmur oluşur. Bu yağışa sulu kar veya sulu sepken adı da verilir.
Graupel (Bulgur): Normal kar tanelerinden daha küçük, yuvarlak, sert taneciklerdir. Çevresi ince bir buz tabakası ile kaplı olan taneler yere hızlı düşer ve zıplar[3].
Kuru kar: Aşırı soğuk ve nem oranının düşük olduğu havalarda, çapı 1 mm’den küçük kar kristalleri oluşur. Yerde ince bir kar tabakası oluşturan kar hemen erimediğinden çevreyi ıslatmaz.
Tipi: Kar yağışının, 56 km/s’tan hızlı rüzgarlarla birlikte oluştuğu durumdur. Görüş mesafesi düşer, yürüyüş güçleşir.

KAR

Kar, beyaz, parlak, çoğunlukla altıgen şekilli, buz kristallerinden oluşan bir yağış çeşididir. Buz kristalleri 0 °C altında su buharının Yoğunlaşması ile oluşur.

Çok sayıda kar kristal çeşidi olmasına rağmen hepsi altı köşelidir. Kar tanelerinin kristal yapıları birbirinin tıpa tıp aynısı değildir. Mikroskopla büyütülen kar taneleri üzerinde yapılan araştırmalarda, kristal yapıları birbirinin aynı olan iki kar tanesine rastlanmamıştır. Kar kristalleri üzerinde ilk araştırmaları yapan Amerikalı Wilson Bentley, gördüğü muhteşem sanat karşısında adeta büyülenmiş ve elli yıl boyunca sürekli kar kristali fotoğrafı çekmiştir. Elde ettiği 6000 resim içinde kristal yapıları birbirinin aynı olan iki kar tanesine rastlayamamıştır. Daha sonraları diğer bilim adamlarının sürdürdüğü çalışmalar neticesinde şimdiye kadar kar tanecikleri arasında aynı büyüklükte, aynı şekilde ve aynı sayıda su molekülü ihtiva eden iki kristal bile bulunamamıştır.

Haberin detayını Kaynağından okumak için Çanakkale'de 26 Şubat yarın okullar kar tatil mi? Son dakika valilik açıklama yaptı mı? TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ