Haber Detayları

Erdoğan: Yeni hedefimiz 1.5 milyar dolar…

Erdoğan: Yeni hedefimiz 1.5 milyar dolar…

Erdoğan: Yeni hedefimiz 1.5 milyar dolar… haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile birlikte düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

Erdoğan’ın açıklamalarından önemli başlıklar;

“Türkiye Belarus’un bağımsızlığını tanıyan ilk ülkedir. Aramızdaki iş birliğini her düzeyde daha da yukarıya taşımaya çalışacağız. 9. Savunma Sanayi iş birliği toplantısı Şubat ayında Ankara’da yapıldı. Gerekli hazırlıklar vakitlice yapılmış ve anlaşmalar hazırlandı. Ticaret hacmimiz gelişme eğilimi içerisinde az önce de görüldüğü gibi aramızda 6 anlaşma imzalandı. Bir ticaret hacmi hedefi kondu.

YENİ HEDEF 1.5 MİLYAR DOLAR
Türkiye, Belarus’un bağımsızlığını tanıyan ilk ülkedir. Türkiye ile Belarus arasındaki işbirliğini ileri taşımanın gayretinde olacağız. Özellikle ekonomi alanında çok ciddi bir potansiyel söz konusu. Bugün de iş insanlarımız bir araya geldi. Ticaret hacmimiz gelişme eğilimi içerisinde. 6 anlaşma imzalandı. 2016 yılında 1 milyar dolarlık bir ticaret hacmi hedefi belirledik. Bu hedefe henüz ulaşabilmiş değiliz. Yeni hedefimiz 1.5 milyar dolarlık bir hedeftir. Türkiye ve Belarus bunu gerçekleştirebilecek bir imkana sahiptir. İş dünyamızın temsilcilerini teşvik etmeyi sürdürüyoruz.

Dün Kırıkkale’de Belarus-Azerbaycan ortak yapımı bir traktör fabrikası açılmıştır. Bilim ve teknoloji alanındaki ilişkilerimiz müstesna bir niteliğe sahiptir. Ortak bilim ve tekonoloji komitesi ilk toplantısını geçtiğimiz aylarda Ankara’da gerçekleştirmiştir. Bilhassa yüksek teknolojili ürünlerin üretimi, tıp ve eczacılık bizler için önemlidir.

Belaruslu turistlerin tercih ettiği ülkelerden birinin Türkiye olması memnuniyet vericidir. 2018’de Türkiye’yi ziyaret eden Belaruslu sayısı 245 bine ulaşmıştır.

BELARUS FETÖ İLE MÜCADELEDE BİZİ YANLIZ BIRAKMADI
FETÖ ile mücadele de görüşmelerimizin gündemindeydi. Belarus bu mücadelemizde bizi yalnız bırakmamıştır. Bu vesileyle sayın Lukaşenko’ya huzurlarınızda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Yoğun ve somut gündeme sahip Türkiye-Belarus ilişkileri sağlam temeller üzerinde gelişme göstermektedir. Görüşmelerimizin ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Haberin detayını Kaynağından okumak için Erdoğan: Yeni hedefimiz 1.5 milyar dolar… TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ