Anasayfa » Sağlık » İlaç » Euthyrox Tablet

Euthyrox Tablet

İlaç Etken Maddesi: Levotiroksin Sodyum

Euthyrox Tablet Eşdeğerleri

1 –Euthyrox 150 mcg 50 Tablet5.48 TL
2 –Euthyrox 200 mcg 50 Tablet6.53 TL
3 –Euthyrox 25 mcg 50 Tablet1.83 TL
4 –Euthyrox 50 mcg 50 Tablet2.95 TL
5 –Levotiron 0.1 mg 100 Tablet4.88 TL
6 –Levotiron 25 mcg 100 Tablet1.69 TL
7 –Levotiron 50 mcg 100 Tablet3.38 TL
8 –Levotiron 75 mcg 100 Tablet3.66 TL
9 –Tefor Duotab 0.1 mg 100 Tablet3.32 TL

Euthyrox (Levotiroksin) Nedir?

Levotiroksin, tiroid hormonunun yapay olarak üretilen bir formudur. Tiroid hormonu, normalde tiroid bezi tarafından vücudun enerji ve metabolizmasının düzenlenmesi için üretilen bir hormondur. Levotiroksin tiroid bezi kendi kendine tiroid hormonunu yeterince üretemediği zaman verilir.

Euthyrox (Levotiroksin) aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

 • belirli durumlarda tiroid uyarıcı hormon miktarında görülen artışın baskılanması;
 • cerrahi ve radyoaktif iyot tedavisinde tamamlayıcı olarak;
 • tiroid supresyon testleri.

Levotiroksin burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Euthyrox (Levotiroksin) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer şeker hastalığınız (diyabet), kalp hastalığınız, koroner arter hastalığınız, anemi (kansızlık) hastalığınız, hipofiz veya böbreküstü bezleri ile ilgili problemleriniz veya dolaşımdaki kanda pıhtılaşma öykünüz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Eğer insülin veya ağızdan alınan bir diyabet (şeker) ilacı kullanıyorsanız, Levotiroksin kullanımına başladığınızda bu ilaçların dozunun değişmesi gerekip gerekmediğini doktorunuz ile görüşünüz.

Levotiroksin’in farklı firmalar tarafından üretilen formları vücutta aynı şekilde çalışmayabilir ve farklı amaçlar için kullanılabilirler. Reçetenizdeki ilaç ile eczanede aldığınız ilacı kontrol ediniz. Eğer ilaç farklı bir ilaç ise eczacınız veya doktorunuz ile kontrol ederek doğru ilacı alınız.

Vücudunuzun Levotiroksin’e cevap vermeye başlaması birkaç haftayı bulabilir. Levotiroksin kullanımını aniden durdurmayınız. Kendinizi iyi hissetseniz bile, bu ilacı hayatınızın geri kalanı boyunca, vücudunuzun üretemediği tiroid hormonunu yerine koyabilmeniz için her gün almanız gerekebilir.

Levotiroksin ile etkileşebilecek birçok farklı ilaç mevcuttur. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Euthyrox (Levotiroksin) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer ilacın bileşiminde bulunan maddelerden herhangi birine alerjiniz varsa veya hipertiroidizm*durumunuz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Hipertiroidizm ( hipertiroidi): Tiroid bezi salgılarının aşırı şekilde artmasından ileri gelen belirtilerin (metabolizmada hızlanma, kilo kaybı, titremeler, vb.) tümü.

Eğer şeker hastalığınız (diyabet), kalp hastalığınız, koroner arter hastalığınız, anemi (kansızlık) hastalığınız, hipofiz veya böbreküstü bezleri ile ilgili problemleriniz veya dolaşımdaki kanda pıhtılaşma öykünüz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Eğer insülin veya ağızdan alınan bir diyabet (şeker) ilacı kullanıyorsanız, Levotiroksin kullanımına başladığınızda bu ilaçların dozunun değişmesi gerekip gerekmediğini doktorunuz ile görüşünüz.

Genellikle, Levotiroksin’i hayatınızın geri kalan kısmında kullanmanız gerekecektir. Levotiroksin’in uzun süreli kullanımı kemik dokusunda kayba, bu durum ise kemik erimesine (osteoporoza) yol açabilir. Bu durumun sizi nasıl etkileyebileceği konusunda doktorunuz ile görüşünüz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Euthyrox (Levotiroksin) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi A. Levotiroksin’in hamilelik sürecinde doktor kontrolü altında kullanımı güvenlidir. Levotiroksin ayrıca bebek emzirilirken de kullanılabilir. Levotiroksin anne sütüne geçer ancak emzirilen bebeğe herhangi bir zarar vermesi beklenmez.

Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız doktorunuza söyleyiniz. Hamilelik sırasında veya bebek emzirme döneminde ilacın dozunu arttırmanız gerekebilir.

Araç ve Makine Kullanırken Euthyrox (Levotiroksin) Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Euthyrox (Levotiroksin) Nasıl Kullanılır?

Levotiroksin’i tam olarak doktorunuz tarafından belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı size reçete edilenden daha yüksek veya daha düşük dozda ya da daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

İlacınızı boş mide ile, yemeklerden 30 dakika önce alınız.

İlacınızı tercihen yarım bardak su ile birlikte alınız.

Eğer Euthyrox Tablet’i bir çocuğa veriyorsanız, kullanım kolaylığı açısından tableti bir miktar suda eriterek verebilirsiniz.

Levotiroksin genellikle sabahları alınır. Bu ilacı her gün, günün aynı saatinde almaya özen gösteriniz, doktorunuzun kullanım direktiflerine uyunuz.

Vücudunuzun Levotiroksin’e cevap vermeye başlaması birkaç haftayı bulabilir. Levotiroksin kullanımını aniden durdurmayınız. Kendinizi iyi hissetseniz bile, bu ilacı hayatınızın geri kalanı boyunca, vücudunuzun üretemediği tiroid hormonunu yerine koyabilmeniz için her gün almanız gerekebilir.

Levotiroksin’in durumunuzu iyileştirdiğine emin olabilmek için sık sık kan tahlilleri yaptırmanız gerekecektir. Ayrıca karaciğer ve böbrek fonksiyonlarınızın da test edilmesi gerekebilir. Doktorunuzu düzenli olarak kontroller için ziyaret ediniz.

Levotiroksin belirli tıbbi tahlillerde ve testlerde beklenmedik sonuçlar almanıza sebep olabilir.

Sizi tedavi eden tüm doktorlara ve diş hekimlerine Levotiroksin kullandığınızı söyleyiniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: göğüs ağrısı, çarpıntılı kalp atışları, aşırı terleme, titreme, baş ağrısı, nefes darlığı, bacak krampları, bilinç bulanıklığı, kusma, ishal, ani hastalık nöbetleri.

Euthyrox (Levotiroksin) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Öncelikle doktorunuza danışmadan kullandığınız Levotiroksin markasını değiştirmeyiniz. Farklı markalardaki Levotiroksin vücutta aynı şekilde çalışmayabilir ve farklı amaçlar için kullanılabilirler. Reçetenizdeki ilaç ile eczanede aldığınız ilacı kontrol ediniz. Eğer ilaç farklı bir ilaç ise eczacınız veya doktorunuz ile kontrol ederek doğru ilacı alınız.

Lahana, brüksel lahanası, ıspanak, brokoli, marul, turpgiller, baklagiller, kuşkonmaz, ceviz, yüksek lifli besinler ve soya fasülyesi unu tüketmekten kaçınınız.

Euthyrox’un (Levotiroksin) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz hemen acil servise başvurunuz : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • uyku problemleri (uykusuzluk);
 • göğüs ağrısı, hızlı ve düzensiz kalp atışları;
 • huzursuzluk hissi;
 • ishal, kilo kaybı;
 • aşırı terleme.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Euthyrox (Levotiroksin) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, Levotiroksin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • doğum kontrol hapları [klormadinon asetat & etinil estradiol (Belara); etinil estradiol & dezojestrel (Desolett, Myralon); etinil estradiol & jestoden (Ginera); etinil estradiol & levonorjestrel (Microgynon, Miranova, Preven); etinil estradiol & drospirenon (Yasmin); levonorjestrel (Norlevo); vb.];
 • kalp glikozidleri [digoksin (Digoxin – Sandoz)];
 • sempatomimetik ilaçlar [dobutamin (Dobutamine DBL); dopamin hidroklorür (Dopmin,Dopamine Orna, Giludop); izoprenalin hidroklorür (Asteral); efedrin hidroklorür (Efedrin, Efedrin Hidroklorür); norfenefrin hidroklorür (Novadral); vb.];
 • kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin)];
 • ketamin hidroklorür (Ketalar);
 • insülin [insülin aspart (Novomix 30); insülin lispro (Humalog); insülin detemir (Levemir); insülin glarjin (Lantus Optipen); izofan insülin (Humulin, Insulatard); bifazik insülin lispro (Humalog); bifazik izofan insülin (Humulin, Mixtard 30 Innolet,Mixtard Penfill)];
 • sülfonilüre grubu diyabet ilaçları [glibenklamid (Dianorm, Diyaben, Gliben); glibornurid (Glutril); gliklazid (Betanorm, Diamicron, Glumikron, Oramikron); glikidon (Glurenorm); glimepirid (Amaryl, Diameprid, Glimax); glipizid (Glucotrol XL,Minidiab); vb.];
 • imatinib mesilat (Glivec, İmatenil);
 • fenitoin sodyum (Epanutin, Epitoin, Phenhydan, Phenytoin, Epdantoin,Hydantin);
 • fenobarbital (Luminal, Phenobarbitalum);
 • karbamazepin (Karazepin, Karbalex, Karbasif, Karberol, Kazepin, Tegretol,Temporol, Teril);
 • rifampin (Rifadin, Rifcap, Rifex);
 • rifabutin (Mycobutin);
 • propranolol hidroklorür (Dideral);
 • amiodaron hidroklorür (Cordarone);
 • lityum karbonat (Lithuril);
 • antidepresanlar [sitalopram (Cipram, Eslopram); essitalopram (Cipralex, Eslorex); fluoksetin (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac); fluvoksamin maleat (Faverin); paroksetin (Paxil, Seroxat); sertralin (Lustral, Seralin); milnasipran (Ixel); mirtazapin (Remeron, Mirtaron); reboksetin (Edronax); venlafaksin (Efexor); hiperikum (Felis); amitriptilin hidroklorür (Laroxyl, Triptilin); imipramin hidroklorür (Laroxyl, Tofranil); klomipramin hidroklorür (Anafranil); opipramol hidroklorür (Deprenil, İnsidon,İnsomin); vb.];
 • salisilatlar [asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril,Ecopirin, vb. ); sülfasalazin (Salazopyrin EN – tab); vb.];
 • furosemid (Lasix, Furomid, Desal).

Eğer yakın zamanda iyot ile radyasyon tedavisi gördüyseniz doktorunuza söyleyiniz.

Belirli bazı ilaçların kullanımına devam edilebilir ancak bu ilaçlar, Levotroksin ile aynı zamanda alınmaları halinde Levotiroksin’in etkilerinin azalmasına sebep olabilirler. Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız bu ilaçları Levotiroksin kullanımından en az 4 saat önce veya sonra alınız:

 • magnezyum ve alüminyum içeren antiasitler [alüminyum hidroksit (Dank, Alüminyum hidroksit, Kompensan); hidrotalsit (Talcid); magnezyum – kalsiyum (Rennie, Rennie Duo), vb.];
 • kalsiyum karbonat içeren ilaçlar (Arbos, Cal-D-Vita, Calciday D3, Gaviscon,Magcar, Magcar Forte, Ostram, Rennie, Rennie Duo, Sustenex, vb.);
 • sukralfat (Antepsin);
 • kolestiramin (Kolestran);
 • demir preparatları [demir sülfat (Oroferon, Tardyferon, Gynoferon); demir fumarat (Vi-Fer); demir III amonyum sitrat (Ferro Aroma, Nüklofer Tonik, Samson); demir glukonat (Lösferron, Ferro-Vital); demir glisin sülfat (Ferro-Sanol, Ferro-Sanol B); demir-folik asit (Duofer, Ferrum Fort Hausmann, Gyno-Tardyferon); demir sorbitol (Jectofer); vb.].

Bu liste Levotiroksin ile etkileşebilecek ilaçların tam bir listesi değildir ve Levotiroksin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Tiroid Bezi Hastalıkları ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayın

Kullanıcı Oyu:
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Genel Cerrah | Ankara