Haber Detayları

Fitre ve zekat arasındaki farklar! Fitre neden verilir? Zekat kimlere farzdır?

Fitre ve zekat arasındaki farklar! Fitre neden verilir? Zekat kimlere farzdır?

Fitre ve zekat arasındaki farklar! Fitre neden verilir? Zekat kimlere farzdır? haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

Fitre ve zekat arasındaki fark nedir? Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte fitre bedelleri Müslüman vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Bu yılın fitre bedeli Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından açıklandı. Peki, Fitre ve zekat arasındaki fark nedir? Tüm detaylarıyla haberimizde…

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından bu yılın fitre bedeli açıklandı. Fitre bedelinin açıklanmasının ardından fitre ve zekat arasındaki fark vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Peki, Fitre ve zekat arasındaki fark nedir? Tüm detaylarıyla haberimizde…

ZEKAT

Malî ibadetlerden biri olan zekat, İslâm’ın beş temel esasından olup, hicretin ikinci yılında Medine’de farz kılınmıştır. Kur’an-ı Kerim’de “Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin…” (Bakara, 2/43, 110; Hac, 22/78; Nur, 24/56; Mücadele, 58/13; Müzzemmil, 73/20); “Onların mallarından, kendilerini temizleyeceğin, arıtıp yücelteceğin bir sadaka al ve onlar için dua et; çünkü senin duan onlara huzur verir. Allah işitendir, bilendir.” (Tevbe, 9/103) buyrulmaktadır.

KİMLERE FARZDIR?

Bir kimsenin zekât vermekle mükellef olması için Müslüman, hür, akıllı, buluğ çağına erişmiş olması; borcundan ve aslî ihtiyaçlarından fazla hakikaten ya da hükmen artıcı, yani kazanç sağlayıcı nitelikte nisap miktarı mala sahip olması gerekir. 

enginliğin asgari sınırı olan “nisap” Hz. Peygamber (asv) tarafından belirlenmiştir. Bu asgarî sınırlar, o dönem İslâm toplumunun ortalama hayat standardını ve zenginlik ölçüsünü göstermektedir. Hadislerde belirlenen nisap miktarları şöyle sıralanabilir; 80,18 gr. altın veya bunun tutarında para veya ticaret malı ; 40 koyun veya keçi, 30 sığır, 5 deve.

FİTRE NE DEMEK, HÜKMÜ NEDİR?

Halk arasında fitre denilen sadaka-i fıtır, Ramazan ayının sonuna yetişen ve aslî ihtiyaçlarından başka en az nisap miktarı mala sâhip bulunan her Müslüman’ın vermesi vâcip olan mali bir ibadettir.

Sadaka-i fıtır, insan fıtratındaki yardımlaşma ve dayanışmanın bir gereği olarak insan varlığının zekatı kabul edilmiştir. Bu nedenle sadaka-i fıtr’a, “can sadakası” veya “beden sadakası” da denilmektedir. Diğer taraftan fitre, yoksulların ihtiyaçlarının giderilmesinde, bayram gününün neşesinden onların da istifade etmelerinde önemli bir rol oynar.

KİMLER SADAKA-İ FITIR VERMEKLE YÜKÜMLÜDÜR?

Sadaka-i fıtır, borcundan ve aslî ihtiyaçlarından fazla olarak nisap miktarı mala sahip olan her Müslümana vaciptir. Bireyin sadaka-i fıtır ile mükellef olması için öngörülen zenginlik ölçüsü, zekatta aranan nisaptır. Ancak sadaka-i fıtırda, zekatta öngörülen, malın artıcı olması ve üzerinden bir yıl geçmesi şartı aranmamaktadır.
iyanet İşleri Başkanlığı’nın belirlemiş olduğu 2011 yılı fitre miktarı kişi başı 7,5 TL’dir.

Haberin detayını Kaynağından okumak için Fitre ve zekat arasındaki farklar! Fitre neden verilir? Zekat kimlere farzdır? TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ