Haber Detayları

İstanbul'da kar yağışı ne zaman bitecek? 5 günlük İstanbul hava durumu tahmini!

İstanbul'da kar yağışı ne zaman bitecek? 5 günlük İstanbul hava durumu tahmini!

İstanbul'da kar yağışı ne zaman bitecek? 5 günlük İstanbul hava durumu tahmini! haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

İstanbul'da kar yağışı ne zamana kadar devam edecek? 5 günlük hava durumu tahmini! İstanbul'da kar yağışının ne zamana kadar devam edeceğine dair bilgiler paylaşan Meteorolojiden gelen bilgiler vatandaşlar tarafından merakla araştırılmaya başlandı. Kar yağışı İstanbul'da etkisini göstermeye devam ederken, yağışların ne zamana kadar devam edeceği de sorulan sorular arasında. Tüm detaylarıyla haberimizde…

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

İstanbul’da cumartesi günü etkisini göstermeye başlayan kar yağışı devam ediyor.  Meteorolojiden beş günlük hava durumu, sıcaklık verilerini açıkladı. İstanbul’da kar yağışının ne zamana kadar devam edeceğine dair bilgiler paylaşan Meteorolojiden gelen bilgiler vatandaşlar tarafından merakla araştırılmaya başlandı. Peki, İstanbul’da kar yağışı ne zamana kadar devam edecek? 5 günlük hava durumu tahmini! Tüm detaylarıyla haberimizde…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul hava durumu, beş günlük sıcaklık verilerini açıkladı. Kurum tarafından açıklanan bilgilere göre kar yağışı, Pazar günü de etkisini göstermesi bekleniyor. Öte yandan İstanbul’da sıcaklık değerlerinde yükseliş gözlemlenirken, rüzgar hızını azaltması bekleniyor. İşte kurum tarafından açıklanan beş günlük veriler

24 ŞUBAT PAZAR HAVA DURUMU

İstanbul’da Pazar günü kar yağışı etkisini göstermeye devam ediyor. En yüksek sıcaklık 3 derece olurken, en düşük sıcaklık 1 derece. Nem oranı yüzde 83-91 arasında. Rüzgar saatte 40 km hızda esmesi tahmin ediliyor.

25 ŞUBAT PAZARTESİ HAVA DURUMU

Haftanın ilk günü büyükşehirde kar yağışı beklenmiyor. Hava kapalı, yağmurlu. Sıcaklık gündüz 7 derece, gece 1 derece. Nem oranı yüzde 82-88 arasında. Rüzgar saatte 35 km hızda esmesi bekleniyor.

26 ŞUBAT SALI HAVA DURUMU

Salı günü hava açık, yağmur beklenmiyor. Sıcaklık 2-8 derece arasında. Nem oranı en yüksek yüzde 80 olarak gözlemlenirken, rüzgar saatte 26 km hızda esmesi tahmin ediliyor.

27 ŞUBAT ÇARŞAMBA HAVA DURUMU

İstanbul’da Çarşamba günü yağmur yağması tahmin edilirken, sıcaklık en yüksek 8 derece, en düşük 2 derece. Nem oranı yüzde 78-85 arasında. Rüzgar saatte 29 km hızda esmesi bekleniyor.

28 ŞUBAT PERŞEMBE HAVA DURUMU

Perşembe günü hava tekrardan açılırken, yağmur beklenmiyor. Sıcaklık gündüz 9 derece, gece 2 derece. Nem oranı yüzde 70-85 arasında. Rüzgar saatte 27 km hızda esmesi tahmin ediliyor.

METEOROLOJİ HAKKINDA BİLGİ

Meteoroloji; kısaca atmosfer bilimidir. Yunanca “meteoron” kelimesinden adını almıştır ve gökyüzünde olan olaylar anlamına gelmektedir. Eski yunanlılar bulutları, rüzgarları ve yağmuru anlamak ve birbirleriyle ilişkilerini tespit etmek için rasat yapmışlardır. Onlar için hava durumu önemliydi, çünkü hava çiftçilerin ürün yetiştirmesini, denizcileri ve denizde seyahat edenleri etkiliyordu. Bugün çevremizde, atmosferdeki değişim ve olaylardan dolayı bizleri etkileyen daha ciddi ve önemli hava olayları vardır. Gezegenimizdeki atmosferin davranışları ve etkisi gibi, zor ve karmaşık konulara çözüm bulmalıyız.

Aristo’nun meteorolojinin babası olduğuna inanılmaktadır. Aristo “meteorologica” adlı eserini M.Ö. 340 yılında yazmıştır. Aristo’nun yağmur, dolu fırtınası ve bazı hava parametrelerine ait görüşlerinin bir kısmı doğru, çoğu ise yanlıştır. Bu zamandaki diğer düşünürler gibi Aristo da mantık ve sebep yoluyla doğruya ulaşacağına inanıyor ve dünyadaki doğal olayları anlamak için rasat yapılmasına ihtiyaç olmadığını düşünüyordu.

Yüzyıllarca sonra, modern bilimin ilk yıllarında, bilim adamı olarak bilinen doğa filozofları, doğayı gerçekten anlamanın yalnızca spekülasyon ve mantıksal tartışmalarla olamayacağını farketmişlerdir. Dünyadaki olayları anlamak için, bunları ölçmek, kaydetmek ve analiz etmek gerekir. Ancak, hava parametrelerinden rüzgar yönü ve yağış miktarını ölçebilmek bile uzun zaman almıştır.

GELİŞİMİ

1800’lü yılların ortalarında meteorolojistler, geniş alanları etkileyen hava sistemlerinin (gelişimi, değişimi ile birlikte bunların yeryüzeyindeki hareketleri sonucunda) bulutları, rüzgarları ve yağmuru oluşturduğunun farkına varmaya başladılar. Bununla birlikte elde edilen bu bilgilerin dağıtımı, hava sistemlerinden daha yavaş olduğu için kullanışlı olmuyordu. Sonra telgraf icat edildi, hazırlanan raporlar başka merkezlere gönderilmeye başlandı. Amerika ve Avrupa üzerine gelecek hava ve fırtınalar, hareketlerin doğuya olacağı esası ile tahmin edilmeye başlandı. 1900’lü yılların başlarında Norveçli bir grup bilim adamı atmosferik hareketleri temel fizik kurallarına uygulama çalışmasına başladılar. Onlar, kütlesel olarak hareket eden büyük soğuk ve sıcak hava kütlelerinin karşılaşmasını cephe olarak tanımladılar. Bu durum modern hava tahminlerinin başlangıcıdır.

1940’lı yılların başlarında, ikinci Dünya Savaşı meteorolojiye büyük ilerlemeler getirdi. Geniş ölçekli kara ve deniz alanlarındaki hava hareketleri, Kuzey Atlantik ve Güneydoğu Pasifik üzerindeki geniş alanlar hava durumuna olan bağımlılığı arttırdı. Üniversitelerin meteoroloji bölümleri hızla askeri servislerde yetiştirdikleri genç elemanları hava tahmin uzmanı olarak gönderdiler. Askerler aynı zamanda hava ve iklim konusundaki bilimsel araştırmalara destek sağladılar. Radar gibi önemli meteorolojik sistemlerin teknolojik gelişimi savaş zamanında sağlandı.

İkinci Dünya Savaşından bu yana, meteorolojistler atmosfer ve rasat konularında birçok yeni teknik ve alet geliştirdiler. Onlar temel hava sistemlerini ve harekeynleri, uyduları kullanak, şiddetli oraj merkezlerini, radar ve yüksek kapasiteli uçakları kullanarak tespit ve tahmin ettiler. Ayrıca sayısal hava tahmin modellerini geliştirerek, atmosferik işlemleri süper bilgisayarlarda çalıştırarak atmosferin genel sirkülasyonunu ve davranışlarını analiz ederek her ölçekte yağış bilgilerini elde ettiler.

Bundan 2000 yıl önce Yunan filozoflar gökyüzüne bakarak neler olduğunu anlamaya çalışırlardı. Bu gün en eski bilim dalı olan meteoroloji olgunlaşmıştır. Araştırmaların hedefi; biz, çocuklarımız ve torunlarımız için yaşamsal öncelikler arz eden konularda, temel sorulara cevap aramaktır.

Yüzyıllardır, havanın anlaşılması ve tahmin edilmesi için atmosfer rasatları kullanılmıştır. En önemli rasatlar yer istasyonlarındaki aletler vasıtasıyla ölçülen sıcaklık, barometrik basınç, nem, rüzgar hızı ve yönüdür. Sonraları “rawinsonde” sistemi geliştirildi. Bu sistemle atmosferin yukarı sevilerinde bulunan sıcaklık, basınç ve nem değerleri ölçüldü. Balonun yer sistemi ile yaptığı açı takip edilerek yüksek atmosferdeki rüzgar yön ve şiddeti ölçüldü. Bu (temel) ölçümler, meteorolojistlere sadece yeryüzünde değil, atmosferin değişik seviyelerindeki temel bilgiler ve neler olduğunu hakkında veri sağlar. Son yıllarda uzaktan algılama yöntemi ile yerden rawinsonde rasatlarının yapılabileceği konusunda çalışmalar yapılmasına rağmen, rawinsonde sistemleri halen meteorolojideki temel aletlerdir.

Uçaklar, radarlar, uydular ve bilgisayarlar meteorolojistlere bilgi ve kolaylık sağlayan en önemli sistemlerdir. Dünyadaki en büyük ve hızlı bilgisayarlar atmosferik araştırmalar ve hava tahminleri için kullanılmaktadır.

Haberin detayını Kaynağından okumak için İstanbul'da kar yağışı ne zaman bitecek? 5 günlük İstanbul hava durumu tahmini! TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ