Anasayfa » Sağlık » Fıtıklar » Kasık Fıtığı Nedir Tedavisi ve Ameliyatı Nasıl Yapılır

Kasık Fıtığı Nedir Tedavisi ve Ameliyatı Nasıl Yapılır

FITIK, karın duvarındaki yırtıktan çıkan iç organların ve çevre dokuların cilt altında bir şişlik oluşturmasıdır.

Kasık fıtığında şişlik zaman zaman oluşur ve kaybolur. Ayağa kalkınca, öksürünce, ıkınma ile karın içi basınç artması sonucu şişlik ortaya çıkabilir, sırt üstü yatınca kaybolabilir. Yatınca şişliğin kaybolma nedeni, fıtık kesesi içindeki organların karın içine geri dönmesidir. Karın duvarında şişliği yapan iç organlar sıklıkla bağırsaklar, omentum, yumuşak doku elemanlarıdır. Fıtığın ilerleyen döneminde şişlik sürekli bir hal alır. Bu durum ağrıya neden olabilir ve hasta rahatlamak için eli ile fıtığı içeri iter.

Karın duvarı fıtıkları doğumsal veya sonradan oluşan bir zayıf noktadan çıkar. Ailesel, kalıtımsal olarak yatkınlık olabilir. Kasık fıtıkları, göbek fıtıkları ve göbek çevresi fıtıkları doğumsal olarak zayıf bir noktadan çıkan fıtıklara örnektir. Daha önce ameliyat edilmiş yerde ortaya çıkan fıtıklara kesi yeri fıtıkları denir.

Fıtıklar Nerelerde Olur

Kasık Fıtıkları

Göbek Fıtığı

Kesi Yeri Fıtıkları  

Fıtık Nedenleri Nedir;

Ağır kaldırma,

Kronik kabızlık,

Öksürük,

Ikınma,

İdrar zorluğu,

Prostat Bezi Büyüklüğü,

Genetik Yatkınlık

Karın duvarı fıtıklarının yaklaşık % 90’ı kasık fıtıklarıdır. Kasık fıtıkları daha çok erkeklerde görülür.

Kasık Fıtığı Nerelerde Olur Tipleri Nedir

İndirekt Kasık Fıtığı;

Doğum sonrası kapanması gereken kasık kanalının kapanmaması veya yaşamın ilerleyen döneminde açılması sonucu ortaya çıkar

Direkt Kasık Fıtığı;

Karın adalesinin zorlanması, genetik zayıflık sonucu yırtılması ile ortaya çıkar

Femoral Fıtık;
Femoral delikten çıkar, en az görülen kasık fıtıklarıdır ve daha çok kadınlarda görülür. Femoral fıtıklar diğerlerinden 1-2 cm daha aşağıdan kasık bağının hemen altından çıkar.

Göbek Fıtıkları

Göbek çukuru içinden çıkan fıtıklardır. Göbek çukuru da, kasık kanalı gibi, karın duvarının doğumsal zayıf bölgelerinden birisidir. Göbek fıtıkları daha çok kadınlarda görülür. Göbek çevresi fıtıkları nispeten az görülür ve göbek fıtıkları gibi düşünmek gerekir.

Kesi Yeri Fıtığı

Kesi yeri fıtıkları daha önceden ameliyat olmuş kişilerde, kesi yerinin üstünde olur.

Bütün karın duvarı fıtıklarının tedavisi cerrahidir.

Tedavi edilmemiş fıtıklar, barsak düğümlenmesi ve sonraki aşamada da barsak gangrenine yol açar. Boğulma nedeni, barsağın kendi etrafında dönüp fıtık kanalına sıkışmasıdır. Bunun fark edilmediği hallerde ise, kan dolaşımı bozulan barsaklarda gangren olur ve basit bir fıtık hastalığı acil ameliyat gerektiren çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca boğulmuş kasık fıtığı erkeklerde testislerin de zarar görmesine neden olabilir

Kasık Fıtığı Tedavisi:

Açık Cerrahi
Açık yöntemde fıtığın çıktığı bölgeye yaklaşık 7-8 cm’lik bir kesi yapılır. Karın duvarındaki yırtığa ulaşılır ve buradan dışarı doğru çıkmış organlar içeri itilip karın içindeki normal yerlerine yerleştirilir. Yırtığın çapına göre uygun boyutta bir yama karın duvarına adalelerin hemen arkasına yerleştirilir buna aynı zamanda Lichtenstein yöntemi de denir. Yama güçlü bir kat olan fasyanın ve adale tabakasının üstüne yerleştirilir. 2,3 hafta içinde yama vücut tarafından inflamasyona uğrar ve sertleşerek kalınlaşır ve gerçek sağlamlışına kavuşur. Birçok Açık Ameliyat Tipi vardır.

Kapalı Laparaskopik Cerrahi

Laparoskopik ameliyat diğer adıyla kapalı ameliyat, CO2 gazıyla şişirilmiş boşlukta, karın duvarına açılan küçük deliklerden sokulan ince el aletleri ile yapılan cerrahidir. Özellikle Çift Taraflı Fıtıklarda iyi sonuç verir.

 

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası ağrı

Fıtık ameliyatı sonrası ağrılarınız mutlaka olacaktır, İlk bir hafta ağrınız olduğu sürece ağrı kesici alabilirsiniz. Eğer kesi yerinde şişlik veya kızarıklık varsa, sıvı toplanmış(seroma), kan pıhtısı toplanmış(hematom) olabilir ve ağrı oluşturabilir. Bu durumda ağrılarınızın süresi 2-3 haftayı bulabilir. Bu durumda doktorunuza başvurun sıvının veya hematomun boşaltılması gerekebilir.

Greft yama koyulan durumlarda, o bölgeden geçen sinirler, greft nedeniyle ağrıya sebep olabilir, bu aylar geçmesine rağmen ağrıların kaybolmamasına neden olabilir.

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası spor

Genellikle 1 ay sonra spora başlanabilir. Greft koyulmaş ise greftin inflamasyon sonucu 3 hafta içinde tamamlanır. Gerçek düzelme 6 aya kadar uzar. İLk 1 ay fıtığın nüks etmemesi için en önemli dönemdir.

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası Dikiş ve Banyo

Ameliyat sonrası ilk 2 gün pansuman yapılır, ardından yarada herhangi bir kızarıklık, şişlik, problem yoksa pansuman yapmadan açık bırakılabilir.

Bir problem yoksa kasık fıtığı ameliyatı sonrası banyo yapılabilir ancak yara üzerine lif sürmeyin.

Bir problem yoksa kasık fıtığı ameliyatı sonrası dikişler var ise 10 gün sonra alınır.

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası şişlik

Eğer kesi yerinde şişlik veya kızarıklık varsa, sıvı toplanmış(seroma), kan pıhtısı toplanmış(hematom) olabilir ve ağrı oluşturabilir. Bu durumda ağrılarınızın süresi 2-3 haftayı bulabilir. Bu durumda doktorunuza başvurun sıvının veya hematomun boşaltılması gerekebilir.

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası cinsellik

Genellikle 1 ay sonra spora başlanabilir. Greft koyulmaş ise greftin inflamasyon sonucu 3 hafta içinde tamamlanır. Gerçek düzelme 6 aya kadar uzar. İLk 1 ay fıtığın nüks etmemesi için en önemli dönemdir.

Kullanıcı Oyu:
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Genel Cerrah | Ankara