Anasayfa » Sağlık » Meme » KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ NASIL YAPILIR

KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ NASIL YAPILIR

Kadınlarda en sık görülen kanser türü meme kanseridir. Meme kanseri kansere bağlı ölümlerin %17`sini oluşturur. Meme kanserinde korunmada kendi kendinize yapacağınız en önemli, en hayati muayene kendi kendine meme muayenesidir.

KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ NASIL YAPILIR:

Her kadının meme yapısının farklıdır; dolayısıyla ayda bir kez kendine meme muayenesi yapmak en azından kişinin meme dokusunu tanımasını sağlar. Bu şekilde meme içinde en ufak değişikliği fark edip hemen doktoruna başvurma şansı olur. Kadınların meme dokusu yaş, adet dönemi, hamilelik, menopoz ve doğum kontrol hapı veya başka hormon ilacı kullandığında değişiklikler gösterir. Adet dönemi hemen öncesi veya sırasında memelerin biraz şişmesi ve hassaslaşması da normaldir. Hastanın kendi kendini muayene etmesi için en uygun zaman hemen adet sonrası dönemidir.

Meme muayenesi bir kez ayakta bir kez de sırt üstü uzanarak yapılmalıdır. Ayakta yapılan meme muayenesinin duş altında yapılması el hassasiyetini arttırır. Kontrol edilen memenin olduğu tarafta kol baş üstüne kaldırılıp muayene o şekilde yapılmalıdır.

Sırt üstü uzanarak yapılan muayenede, aynı taraf kol baş altına yerleştirilir. Diğer el ile muayene gerçekleştirilir.   Meme muayenesi yaparken el parmaklarının iç tarafı kullanılır. Muayene edilen memenin her tarafının gözden geçirilmesi için memeyi bir saat kadran gibi düşünürsek saat 12-3-6 ve yeniden 12 hizalarına doğru üç dairesel düzlemde yapılır. Birinci dairesel düzlem meme başının hemen dışından geçen en küçük çaplı daire, ikincisi onun hemen dışındaki orta  düzlem ve en sonunda da memenin en dış kenarlarından geçen en geniş çaplı dairesel düzlem.

Muayene sırasın ele gelen bir kitle, sertlik veya farklılık saptandığında, onun saat kaç hizasında ele geldiği ve hangi dairesel düzlemde – iç, orta, en dış- bulunduğu not edilmelidir. Ayrıca kitlenin fark edildiği sırada ağrılı olup olmadığı da daha sonraki doktor muayenesi için önemli bir ipucu verir.

Kendi kendine meme muayenesi memenin tüm dokularının elle muayene edilmesi ve gözlenmesidir. Normal koşullarda tüm kadınlar her ay kendi kendine elle meme muayenesi yapmalıdır. Memenin elle muayenesi için memelerin hassas olmadığı, adetin başlangıcından sonraki 6 ile 8’inci günler en uygun zamandır. Menopoz dönemindeki kadınlar her ayın sabit bir günü (her ayın 1’inci ya da 5’inci günü gibi) kendi kendine meme muayenesi yapmalıdır. Kendi kendine meme muayenesi yapan bir kadın kısa süre içerisinde kendi meme dokusunu tanıyacak ve memesinde gelişen bir anormalliği hemen fark edecektir. Meme muayenesinde saptanan her kitle kanser olmamakla birlikte saptandığında hekime başvurulması gerekir.

Elle meme muayenesi nasıl yapılır?

1.      Bir aynanın önünde durarak meme başından akıntı, çekinti, memede çukurlaşma, buruşma ya da kabuklaşma gibi normal dışı bir durum olup olmadığına bakın.

2.      Ellerinizi başınızın arkasında birleştirin ve başınızı öne doğru iterek kasların gerilmesini sağlayın. Bu sürede aynaya bakarak normal dışı bir durum olup olmadığını inceleyin.

3.      Sonra ellerinizi belinize doğru kuvvetlice bastırın. Öne doğru hafifçe eğilin, omzunuzu ve dirseklerinizi öne doğru itin. Bir önceki şıkta ve şimdi yaptığınız hareket memenin boyutlarında ve biçiminde bir değişme olup olmadığını gösterir. Bunu yaparken göğüs kaslarının gerilmiş olması gerekir.

4.      Sol omuzunuzu kaldırın. Sağ elinizin üçüncü ve dördüncü parmakları ile bastırarak dış uçtan bağlayıp meme üzerinde küçük daireler yapacak biçimde bütün memeyi, meme ile koltuk altı arasındaki bölgeyi inceleyin. Aynı işlemleri sırayla diğer memenize de uygulayın.

5.      Memenizin başını nazikçe sıkın ve bir akıntı gelip gelmediğine dikkat edin. Aynı işlemleri sırayla diğer memenize de uygulayın.

6.      Sırt üstü yatın, sol kolunuzu başınızın üstüne doğru getirin, sol omuz altına ufak bir yastık ya da bükülmüş havlu koyun. Bu şekilde yatış, incelemeyi kolaylaştırır. Dördüncü ve beşinci şıkta olduğu gibi, dairesel hareketlerle bütün memenizi parmaklarınızın ucu ile hissedin.

MEMENİZDE KİTLE VAR:

Memesinde ele kitle gelmesi veya mamografide şüpheli bir alan bulunması, bir kadının yaşamındaki belki de en korkulu süreçtir: Çünkü hemen KANSER çağrıştırır. İstatistikler gösteriyor ki; her iki kadından biri bu olayı yaşamaktadır. Eğer başınıza gelirse unutmayın: memede bulunan kitlelerin veya mamografide görülen şüpheli alanın % 80’i  selimdir;  KANSER DEĞİLDİR.

Eğer yaptığınız muayeneler sırasında kendi memenizde kitle olduğunu fark ederseniz:

Önce kitlenin yerini tespit etmeye çalışın. Bunun için memeyi saat kadranı gibi düşünüp örneğin memenin üst tarafı saat 12 alt tarafı saat 6, iç tarafı saat 3 ve dış tarafı saat 9 şeklinde kabul edilebilir.  Bu şekilde lokalizasyonu şaşırmadan tespit etme şansınız olur. Örneğin sağ meme saat 10 hizasında ele gelen bir kitle şeklinde tanımlanabilir.

Benzer bir oluşumun karşı memede aynı bölgede olup olmadığına bakın. Eğer karşı tarafta da aynı oluşumlar var ise; bunun hormonsal değişikliklerden kaynaklanan geçici bir durum olma ihtimali vardır. Bunun için yerini tespit ettiğiniz bu kitleyi bir de kanama dönemi yani adet bittikten sonra kontrol ediniz. Hormonsal değişikliklere bağlı gelişen şüpheli alanlar adet sonrası küçülür veya yok olur.

Eğer bu kitle kaybolmaz veya küçülmezse, ya da sertliği artar veya büyürse mutlaka hekime görülmek gerekir. Ya da en iyisi, aylık kontrolleriniz sırasında, memede alışılmışın dışında bir durumla karşılaşırsanız hemen doktorunuzla temasa geçiniz.

Meme Kanseri Hakkında

Kadınlarda en sık görülen kanser Türüdür.

Kansere bağlı ölümlerin %17`sini oluşturur.

Yaşlara göre kadınlarda meme kanseri görülme sıklığı şöyledir:
25 yaşında…………………………………….19.608 kadından birinde
30 yaşında………………………………………2.525
35 yaşında…………………………………………622
40 yaşında…………………………………………217
45 yaşında…………………………………………..93
50 yaşında…………………………………………..50
55 yaşında…………………………………………..33
60 yaşında…………………………………………..24
65 yaşında…………………………………………..17
70 yaşında…………………………………………..14
75 yaşında…………………………………………..11
80 yaşında…………………………………………..10
85 yaşında………………………….………………..9
86 yaş ve üzeri yaşlarda………….…………….8

Kadından birinde meme kanseri gelişecektir (National Cancer Institude, Surveillance, Epidemiyology, and Results Program & American Cancer Society, 1993).

Yüksek Risk Faktörleri:
Yaş
Diğer memede meme kanseri hikayesi
Ailede meme kanseri hikayesi
Benign meme hastalıkları
Hiç doğum yapmamak
İlk doğumunu 31 yaşından sonra yapmak

Erkekler için yüksek risk faktörleri :
Jinokomasti
Ailede erkek meme kanseri hikayesi
Klinefelter Sendromu

Orta derece risk faktörler :
Erken menarş-geç menopoz
Oral estrojenler
Over, uterus, kolon kanseri hikayesi
Diabetes mellitus
Alkol alışkanlığı

MEME KANSERİNİN BELİRTİLERİ:
Kitle : Meme kanserinin en erken belirtisi, çoğu kez tek, ağrısız yada hafif ağrılı, kısmen sınırları belirlenen, gerginliği olmayan, hareketi sınırlı ve sert bir kitledir.

Ağrı : Genellikle hastalığın geç dönemlerinde ortaya çıkabilen ağrı, meme kanserinde sık görülen bir belirti değildir.

Meme Başı Akıntısı : Daha çok benign meme hastalıklarında görülen meme başı akıntısına, meme kanserinde sık rastlanmaz. Memede bir kitle palpe edilir ve bastırıldığında akıntı akmaya başlarsa, akıntının kanserle ilgili olabileceği düşünülmelidir.

Meme Başı Retraksiyonu : Zamanla tümör büyümeye ve etraf dokulara infiltre olmaya başladığında deride büzülmeler, meme başında içeri çekilme gözlenir.

Forgue Belirtisi : Meme başını kitleye doğru çekilmesine bağlı olarak, önden bakıldığında, hasta meme başının daha yüksekte olması durumudur.

Lenfödem : Tümör hücreleri, cooper ligamentlerindeki lenf damarlarında ilerleyerek, derinin yüzeyel lenf damarlarına olaşır. Bu damarları tıkaması sonucu deride sınırlı bir ödem meydana gelir. Derinin görünümü portakal kabuğu biçimindedir.

Deride eritem ve ülserasyon : Kanserin ileri dönemlerinde, tümör hücrelerinin deriyi tamamen kaplamaları sonucu deride eritem ve ülserasyonlar meydana gelir.

Tillaux Belirtisi : Tümör hücrelerinin göğüs duvarına kadar ilerlemesiyle memenin hareket yeteneğini kaybetmesine Tillaux belirtisi denir.

 

MEME KANSERİNİN EVRELERİ
Evre I : Tümörün çapı 5 cm’den küçüktür.Aksilla lenf metastazı yoktur.
Evre II :Tümörün çapı 5 cm’den küçüktür.Aksilla lenf metastazı vardır.Fakat lenf nodülü mobildir.
Evre III :Tümörün çapı herhangi bir büyüklükte
Aksilla lenf nodülü ve deri fiksasyonu olabilir yada olmayabilir, fakat uzak metastaz yoktur.
Evre IV: Evre III’den farkı uzak metastazların (akciğer,karaciğer vb.)olmasıdır.Diğer bulgular aynıdır.

 

MEME KANSERİNİN TEDAVİSİ
Tedavi yöntemlerinin seçiminde, hastalığın yayılma derecesi, bulunduğu evre, hastanın genel durumu ve uygulanan tedaviden sonra uzak ve yakın metastazların ortaya çıkışı göz önüne alınır.

Meme Kanserinde uygulanan tedavi yöntemleri:
Lumpektomi: Yalnızca tümörün çıkarılması.

Parsiyel mastektomi: Tümörün ve tümörü çevreleyen yaklaşık 2 cm kadar sağlam dokunun çıkarılması.

Süperfisiyel mastektomi: Meme dokusunun çıkarılıp, meme derisi ve meme başının yerinde bırakılması.

Basit mastektomi: Memenin tümü ile birlikte aşağı aksilla lenf nodüllerinin çıkarılması.

Modifiye radikal mastektomi: Meme ve meme dokusunun ilişkili olduğu aksilla lenf nodüllerinin tümünün total olarak çıkarılması

Radikal mastektomi: Memenin tümü ile komşu lenf nodülleri, pektoralis majör ve minör kasların birlikte çıkarılması

Radyoterapi :Hastalığın çok ilerlemiş olduğu inoparable durumlarda, ameliyattan sonra görülen lokal nükslerde, yada cerrahi tedaviyi destekleyici olarak uygulanır.

Kemoterapi: Mastektomiye ek olarak önerilen kemoterapi, genellikle hastaya antikanseroz ilaç kombinasyonları yoluyla uygulanır.

Hormonoterapi: Çeşitli endokrin bezlerinin çalışmalarının durdurulması yada dışarıdan ek hormon verilmesidir.

Kullanıcı Oyu:
Benzer Yazılar
  İlginizi Çekebilir
   Yorumlar
   Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
   Genel Cerrah | Ankara