Haber Detayları

Nasıl oy verilir? 2019 yerel seçimlerinde nasıl oy kullanacağım?

Nasıl oy verilir? 2019 yerel seçimlerinde nasıl oy kullanacağım?

Nasıl oy verilir? 31 Mart 2019 yerel seçimlerine kısa bir süre kala vatandaşın heyecanı da artıyor. Belediye başkanlarını seçmek için sandık başına gidecek vatandaşlar nasıl oy kullanacağını araştırıyor. Geçerli veya geçersiz oylar hangileri, nasıl oy verilir gibi sorulara yanıt aranıyor. Biz de bu konuyu sizler için inceledik ve haberimize ekledik. Nasıl oy verilir? 2019 yerel seçimlerinde nasıl oy kullanacağım? Geçerli geçersiz oylar hangileri? Detaylar haberimizde… Nasıl oy verilir? 2019 yerel seçimlerinde nasıl oy kullanacağım? haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

Nasıl oy verilir? İnternette en çok araştırılan konulardan biri de nasıl oy kullanılacağı oluyor. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin yaklaşmasıyla birlikte geçerli ve geçersiz oylar hangileri, nasıl oy verilir gibi sorulara yanıt aranıyor. Biz de bu konuyu ve nasıl mühür basılacağını sizler için inceledik ve haberimize ekledik. Peki nasıl oy verilir? 2019 yerel seçimlerinde nasıl oy kulllanacağım? İşte ayrıntılar…

NASIL OY VERİLİR?

Oy verme günü yanınıza TC. Kimilik Numaralı; TC. Kimlik Kartı (TCKK), nüfus cüzdanı, geçici kimlik belgesi, pasaport, evlenme cüzdanı, resmi dairelerce verilmiş kimlik kartı v.b. resimli ve resmi nitelikli belgeyi almayı unutmayınız.

2 – OY PUSULALARINI ALIP KABİNE GEÇİNİZ

Birleşik oy pusulalarını zarf ve “EVET” mührünü alıp kapalı bölüme geçin.

3 – OYUNUZU KULLANIN VE OY PUSULALARINI AYNI ZARFA KOYUN

Birleşik oy pusulalarında tercih ettiğiniz bölüme mührü basın, birleşik oy pusulalarını zarfa koyarak zarfı kapatın.

4- SANDIĞA GİDİN

Oy zarfını sandığa atın

5- İMZANIZI MUTLAKA ATIN

Sandık seçmen listesinde adınızın bulunduğu yerin karşısına imzanızı atın.

31 MART 2019 PAZAR GÜNÜ KULLANILACAK OYLAR

BÜYÜKŞEHİR OLAN İLLERDE KULLANILACAK OYLAR

Büyükşehir Belediye Başkanı
Belediye Başkanı
Belediye Meclisi Üyeliği
Muhtarlık ve İhtiyar Heyeti

BÜYÜKŞEHİR OLMAYAN İLLERDE KULLANILACAK OYLAR

İl Genel Meclisi Üyeliği
Belediye Başkanı
Belediye Meclisi Üyeliği
Muhtarlık ve İhtiyar Heyeti

KÖYLERDE KULLANILACAK OYLAR

YSK kararına göre Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis ile bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında oy vermenin başlangıç ve bitiş saatleri 07.00-16.00 olarak uygulanacak. Bu illerin dışında kalan diğer illerde oy verme saatleri 08.00-17.00 olacak.

Oy verme saatlerinin 07.00-16.00 olduğu illerde saat 16.00, diğer illerde saat 17.00’den önce oylar sayılmaya başlanamayacak. Sandık seçmen listesindeki bütün seçmenler oylarını kullanmış olsalar bile oy vermenin bitim saatinden önce sandıklar kesinlikle açılamayacak.

Büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık, diğer illerde, sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık, seçimlerine ait oypusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.


Haberin detayını Kaynağından okumak için Nasıl oy verilir? 2019 yerel seçimlerinde nasıl oy kullanacağım? TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ