Haber Detayları

Regaip Kandili nedir? Önemi ne? Neden kutlanıyor?

Regaip Kandili nedir? Önemi ne? Neden kutlanıyor?

Regaip Kandili nedir? Önemi ne? Neden kutlanıyor? haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

Regaip Kandili nedir? Recebin ilk cuma gecesine Regaip gecesi denir. 2019 yılında 7 Mart perşembeyi cuma gününe bağlayan gece başlayacak olan Regaib Kandili hakkında birçok soru işareti bulunuyor. Önemi ve neden kutlandığı hakkında araştırmalar yapılıyor. Biz de bu konuyu sizler için inceledik ve haberimize ekledik. Peki Regaip Kandili nedir? Önemi ne? Regaib Kandili neden kutlanıyor? Hangi gün? Regaip Kandili'nin anlamı ne? İşte tüm ayrıntılar…

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

Regaip Kandili nedir? Son dönemde internette en çok araştırılan ve incelenen konulardan biri de Regaib Kandili oluyor. Önemi nedir, hangi gün, neden kutlanıyor gibi sorulara yanıt aranıyor. Biz de bu konuyu inceledik ve haberimize ekledik. Peki Regaip Kandili nedir? Önemi ne? Regaib kandili neden kutlanıyor? Hangi gün? Regaib kandilinin anlamı ne? İşte tüm ayrıntılar…

REGAİP KANDİLİ NEDİR?

Receb’in ilk cuma gecesine Regaib gecesi denir. Bu geceye Regaib gecesi ismini melekler vermişlerdir. Her Cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. Allahü teala, bu gecede, müminlere, ragibetler [ihsanlar, ikramlar] yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir. Regaib gecesini ibadetle geçirmeli, kazası olan, hiç değilse bir günlük kaza namazı kılmalı! Kazası olmayan da nafile namaz kılar, Kur’an-ı kerim okur, tesbih çeker, tövbe istiğfar eder. Perşembe günü oruç tutup, gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Receb ayında oruç tutmak faziletlidir.

Peygamberimiz (a.s.m)’ ın Ramazan ayından sonra en çok oruç tuttuğu ay Receb ayıdır. Bu Receb ayında oruç tutmanın muazzam, muhteşem sevabları var.

Bir de bu ayda sevablar kulların defterlerinin sevab hanelerine, bol bol dökülmesi dolayısıyla da recebül esabb denmiştir. Yani, sevabların bol bol, şarı şarıl, gürül gürül döküldüğü ay demek… Sabbe, Arapçada dökmek demek… Nehrin de böyle dağlardan çağlayarak şaldur şuldur akıp da döküldüğü yere münsab derler; o da aynı kökten… Receb-ül esabb; Allah’ın rahmetinin cuşa gelip, ikram ü ihsanatının şarıl şarıl, güldür güldür kullara geldiği ay demektir.

Arifler ve din alimleri kitaplarında yazmışlar ki, bu ay ekim, ekme, ziraat ayıdır. Sevaplı işler, oruç tutmak, tevbe etmek vs. güzel şeyler yapılır. Bir mahsulün ekilmesi gibi ziraat, ekim ayıdır. Şa’ban bakım ayıdır. Ramazan biçim ayıdır, yani mahsulün alındığı aydır demişler. Demek ki Receb ayı, bizi Ramazan ayına hazırlayan bir mevsimin ilk adımı olmuş oluyor.

Onun için, “Receb ayı tevbe ayıdır.” demişler. Yani kul ne yapacak?.. “Ya Rabbi! Ben anlayamamışım, hata etmişim, bilememişim, suçluyum, kusurluyum; beni affet…” diyerek hatasını itiraf edip, hatasından dönerek, Cenab-ı Hakk’ın yoluna girecek.

Şa’ban ayı ibadetlere devam etme ayıdır. Ramazan da mükafatlarını alma ayıdır. Böyle çeşitli kelimelerle bu ayların birbirleriyle irtibatlı olduğu beyan edilmiştir.

Regaip ne demektir önemi nedir?

Regaib kelime manası olarak pek çok ihsan demektir. Regaip kandili ihsan gecesidir ve fazileti de bundan gelir. Regaip Kandili üç ayların başlangıcıdır. Perşembeyi Cumaya bağlayan geceye denk gelir. Cuma gecesine denk gelmesi sebebiyle de bu Regaib kandili önemli ve özeldir. Profesör Doktor Nihat Hatipoğlu Regaip Kandilinin önemini şu şekilde anlattı. “Bazı rivayetlerde bu gecenin isminin meleklerle telaffuz edildiği ifade edilir. Regaip kelimesi, güzel şeyleri arzu etmek, istemek, elde etmeye gayret etmek anlamlarına gelir. Bu gece ibadet edenin, tövbe edenin arzularının verileceği ümit edilir.

REGAİP KANDİLİ NE ZAMAN?

Günahların bağışlanacağı, edilen duaların Allah’a ulaşacağı, İbadetlerin sevaplarını katlanacağı Mübarek Regaip Kandili, 2017 yılında, 30 Mart 2017 Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece olacak. Yani 30 Mart 2017 günü Regaip Kandili. Bu tarih aynı zamanda Üç Aylar’ın başlangıcı.

REGAİB KANDİLİNDE OKUNACAK DUALAR

Regaip Kandil’i Ramazan ayınında müjdecisidi. “Bize karşı düşmanlık duygularıyla oturup kalkanların kalplerini yumuşatmak murat ediyorsan, bize ve gönüllüler hareketine karşı onların kalplerini yumuşat ve sinelerini daim bir sevgiyle doldur!” Regaip Kandili önemi bağışlanmak isteyenler acısından büyüktür.

“Ey kalpleri evirip çeviren Sultanlar Sultanı! Bizim kalplerimizi de, onların kalplerini de sevdiğin ve hoşnut olduğun güzelliklere çevir Ya Rabbi! Sen bizlere bizi aşan istidat ve kabiliyetler ver ve lütfedeceğin bu kabiliyetleri senin rızan yolunda kullanmayı bizlere nasip eyle ya Rabbi!”

2019 KANDİL GÜNLERİ NE ZAMAN?

7 Mart 2019 Perşembe günü Regaib Kandili.

2 Nisan 2019 Cuma günü Miraç Kandili.

19 Nisan 2018 Pazartesi günü Berat Kandili.

8 Kasım 2018 Pazartesi Mevlid Kandili.

8 Mart 2018 Pazartesi günü Üç Aylar başlangıcıdır.

Haberin detayını Kaynağından okumak için Regaip Kandili nedir? Önemi ne? Neden kutlanıyor? TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ