Anasayfa » Sağlık » Safra Kesesi » Safra Kesesi Ameliyatı Ankara Safra Taşı Nedeniyle Ameliyat Olmalımıyım

Safra Kesesi Ameliyatı Ankara Safra Taşı Nedeniyle Ameliyat Olmalımıyım

Safra Kesesi Nedir, Safra nereden salgılanır, safra kesesi olmadan yaşanabilir mi, safra kesesi ameliyatı olmalımıyım? Safra kesesinde taş saptanan hastaların en çok sorduğu sorular bunlardır. En başından başlayalım safra nedir…

Safra, karaciğerde üretilen çeşitli bileşenlerden oluşan bir sıvıdır. Safra vücudumuzdan çeşitli artık maddelerin atılması ve sindirimde rol alır.

Safra karaciğer tarafından üretilir ve safra kesesinde depolanıp, yoğunlaştırılarak ortak kanal ile onikiparmak barsağına boşalır. Safra kesesindeki safranın kimyasal yapısında çözünmüş olarak bulunan  bilirubin(alyuvarların yıkım ürünü), safra tuzları, fosfolipidler ve kolesterolün yapısındaki dengesizlikler nedeniyle, koyulaşarak birleşmesi ile önce safra çamuru halini alır. Bu safra çamurunun kristalleşmesi ile taş haline gelmesi ile safra kesesi taşları oluşur.

Safra kesesi karnımızın sağ üst kısmında, karaciğerin altında yerleşmiş 5x2cm boyutlatında bir organımızdır. Karaciğerde yapılan safra, barsağa geçmeden önce safra kesesine gelerek burada birikir ve konsantre hale gelir. Yemek sonrasında safra kesesi kasılarak içindeki safranın safra yolları vasıtasıyla barsağa akması sağlanır. Safra, barsakta yağların sindirimi ve emilimi için gereklidir.

Safra Kesesi Taşları Neden Oluşur

Karaciğerde yapılan safra, su, safra tuzları, kolesterol, fosfolipidler (lesitin) ve sarı renkli bir pigment olan biluribinden oluşmuştur. Safra, safra kesesi içinde beklediğinde suyunun emilmesi sonucunda daha koyu ve konsantre hale gelir. Bu koyulaşma sırasında safra içindeki maddelerin oranlarındaki değişime bağlı olarak bazı insanlarda kolesterol veya pigment kristalleri meydana gelir. Bu kristalleşmenin giderek artan miktarda olması sonucunda kristaller bir araya gelerek safra taşları oluşmaya başlar. Bu şekilde kristalleşmeye ve taş oluşumuna yatkın bir bileşime sahip safra litojen safra olarak adlandırılır ( Litojen = taş oluşturan ). Safra taşlarının büyük çoğunluğu kolesterol taşlarıdır (%80), pigment taşları ve karışık yapıdaki taşlar daha düşük oranda görülürler.

Safra Kesesi Taşları Kimlerde Olur

Batı toplumunda orta yaşlı, beyaz tenli, obez ve çok doğum yapmış kadınlarda safra taşının daha sık görüldüğüne inanılır (Female, Fat, Forty, Fertile,Fair). 60 yaş üzerindeki insanların yaklaşık 1/3 inde safra kesesinde taş veya çamur saptanmaktadır. Gebelik sırasında safra kesesinde safra çamuru oluşumu sık görülürsede gebelik sonrasında bunların çoğu kendiliğinden kaybolmaktadır. Hızlı kilo vermek bazı insanlarda safra kesesi taşı oluşumuna yol açabilmektedir. Asya ve Afrikalılarda safra kesesi taşı nadir görülürken orta yaşlı Amerikan kızılderili kadınların yaklaşık %90 ında safra kesesi taşı saptanmaktadır. Kırmızı kan hücrelerinin parçalanması ile giden hemolitik kan hastalıklarında, karaciğer sirozunda (özellikle alkole bağlı karaciğer sirozunda), diyabetiklerde ve safra yollarında doğumsal bir amomali olanlarda taş oluşma sıklığı artmıştır. Bu nedenle heredite (soya çekim), yaş, diyet, hormonal değişikliler ve kullanılan ilaçlar gibi çok değişik faktörlerin safra kesesi taşı oluşumunda etkili olabileceği düşünülmektedir. Pratikte safra kesesi taşlarının her yaşta ve her cinste görülebileceği unutulmamalıdır.

Safra Kesesi Taşları Belirtileri

Safra kesesi taşı olan hastaların büyük bir çoğunluğunda (%80) taşa ait olabilecek bir bulgu yoktur. Fakat safra kesesi taşı saptanan hastalar izlemeye alındığında zamanla bu hastaların yarısının semptomatik hale geldikleri bilinmektedir. Safra kesesi taşları aşağıdaki belirtileri oluşturabilir;

Ağrı: Karın üst-orta ve/veya üst sağ tarafında kaburgaların altında hissedilen, giderek şiddetlenen, omuza ve sırta yayılabilen, bulantı ve kusma ile birlikte olabilen bir ağrı şeklinde hissedilir. Kolik tarzında ani gelebilen ağrı genellikle yemek sonrasında safra kesesinin kasılması sonrasında oluşur. Safra kesesinin kasılması sonrasında kese içindeki taş kesenin boyun bölgesine kayarak burada sıkışır ve bu sırada safra kesesinin ve kese boynunun gerilmesi ağrıya sebep olur. Ağrı birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir. Bazen küçük kese taşları safra yollarına düşmek suretiyle de ağrı oluşturabilirler. Bu taktirde idrar renginde koyulaşma ve dışkı renginde açılma gibi ilave bulgular ortaya çıkabilir. Taşla birlikte iltihap bulunduğunda sarılık, üşüme, titreme ve ateş görülebilir. Yaşlılarda belirtilerin daha hafif ve atipik seyredebileceği unutulmamalıdır.

Safra kesesi iltihabı ( İnflamasyon-yangı): Bazen taşlar safra kesesinde iltihaplanmaya sebep olabilir ve bu durum safra kesesi bölgesinde künt ve dolgunluk şeklinde hissedilen hafif veya orta şiddetteki bir ağrıdan, bulantı kusma, üşüme, titreme ve ateşle birlikte olabilen şiddetli ağrıya kadar değişebilen bir tablo oluşturabilir. Bu tablo akut kolesistit olarak bilinir ve ciddi bir durumdur.

Sarılık: Safra taşları safra yollarına düştüklerinde safranın barsağa akmasını engelleyerek göz aklarında ve deride sararmaya, idrar renginde koyulaşmaya ve dışkı renginde açılmaya sebep olabilir (sarı- kirli koyu beyaz renkte dışkılama). Bu durum tıkanma sarılığı olarak adlandırılır ve barsağa akamayan safra içindeki bilirubin adlı pigmentin kana karışarak kan seviyesinin yükselmesine ve idrarda fazla miktarda atılmasına bağlıdır.

Pankreatit: Safra taşları safra yollarına düştüğünde safra kanalı ile birlikte pankreas kanalında da tıkanmaya yol açarak akut pankreatite sebep olabilir (Anatomik şekilde safra ve pankreas kanallarının ilişkisine bakınız). Akut pankreatitte karnın orta ve üst kısımlarında hissedilen ve kuşak tarzında yanlara yayılarak sırta yayılabilen şiddetli ağrı ile birlikte hastanın genel durumu hızla bozulur. Hastanın hastaneye yatırılarak izlenmesi ve tedavi edilmesi gerekir ve tedavi edilmediğinde ölümcül olabilir.

Safra yollarına düşen taş aynı zamanda pankreas kanalını da tıkayarak akut pankreatite sebep olur.
Diğer belirtiler: Safra taşları yukarıda anlatılan bulgular dışında bazen karında şişkinlik, gaz, hazımsızlık, bulantı ve yağlı yemeklerden sonra oluşan bir rahatsızlık hissi şeklinde daha hafif belirtiler oluşturabilir.

Safra kesesinde Taşların Oluşması İçin Risk Faktörleri

 • Kadın olmak,
 • 40 yaşın üzerinde olmak,
 • Kilolu Şişman olmak,
 • Ailede bu hastalıkların bulunması,
 • Yüksek kolesterol seviyeleri,
 • Herediter sferositoz gibi kan hastalıkları bulunması

Yediğimiz yiyeceklerin safra kesesi taşı oluşumuna doğrudan bir katkısı yoktur. Safra taşlarının %80’i kolesterol taşlarıdır. Ancak yine de yağ ağırlıklı beslenmeden kaçınılması gerekir.

Safra Kesesi Taşı Belirtileri

 • Yemek Sonrası Şişkinlik
 • Yemek Sonrası Bulantı
 • Yemek sonrası Ağrı
 • Yemek Sonrası Hazımsızlık

Özellikle yağlı, yumurtalı ve kızartmalı yemek sonrası hazımsızlık, şişkinlik, bulantı, karnın sağ üst kısmında ve sırtta, özellikle kürek kemikleri arasına yayılan Ağrı gibi şikayetlere yol açabilirler.

1 cm üzerindeki ve multiple taşı olan 55 yaşına kadar hastaların ileride yaşanabilecek safra kesesi hastalıkları ve rahatsızlıkları nedeniyle safra kesesi ameliyatı olmaları tavsiye edilir.

Laparaskopik Kolesistektomi Nedir

Safra kesesinin karın açılmadan, karın içerisine gaz doldurularak şişirilip, içeri 4 adet küçük delik ve özel aletler vasıtası ile girilerek safra kesesinin açılmadan ve delinmeden çıkarılması işlemidir.

Safra Kesesi Taşları Ameliyatı

Tedavi (Laparaskopik Kolesistektomi)

1 cm üzerindeki ve multiple taşı olan hastalar laparaskopik kolesistektomi ameliyatı ile safra kesesi alınması tavsiye edilir.

Kapalı Ameliyat yani laparaskopik kolesistektomide amerikan tekniğinde 4 adet ortalama 3cm civarında kesi yapılır ve karın içi gaz ile şişirilir. Kamera yardımıyla safra kesesinin tamamı alınır. Ameliyat sonrası genellikle 1 gün sonra hasta taburcu edilir. Hasta 5 gün sonra banyo yapabilir. 8 ile 10 gün arası dikişleri alınabilir.

Ameliyat sonrası işine 2 gün sonra dönebilir.

Safra kesesi alındıktan sonra hastanın yeme içme ve diyetinde herhangi bir değişikliğe gidilmez. Hasta ameliyat sonrası 2. ila 3 günden itibaren herşeyi yiyip içebilir.

Safra kesesinin olmaması vücutta herhangi bir eksikliğe ve değişikliğe neden olmaz.

Ameliyatı laparoskopik olarak gerçekleştirmenin avantajları nelerdir?

 • On ile onbeş cm.lik bir insizyon yerine, bu ameliyatta karında sadece dört küçük açıklık oluşturulur.
 • Kaslar kesilmediği için ağrı ve iyileşme çok daha hızlı olurç
 • Genellikle hastalarda ameliyat sonrası ağrı minimal düzeydedir.
 • Açık safra kesesi ameliyatı geçiren hastalara kıyasla, bu ameliyat sonrasında hastalar daha çabuk iyileşmektedir.
 • Hastaların çoğu bir gün içerisinde taburcu edilir ve normal faaliyetlerine daha çabuk geri dönebilirler.

Laparaskopi Kolesistektomi Komplikasyonları

 • Laparoskopik kolesistektomi komplikasyonları sık görülmez
 • Kanama,
 • Enfeksiyon,
 • Pnömoni,
 • Pnömotoraks
 • Ana safra kanalı Koledok Yaralanması
 • Barsak Yaralanması Delinmesi
 • Aort, Vena Kava gibi Damar yaralanmaları

Laparaskopik Kolesistektomi Sonrası Ciddi Durumlar

 • 39 derecenin üzerinde devamlı ateş
 • Kanama
 • Gittikçe artan karın şişliği
 • İlaçlarınızın azaltamadığı bir ağrı
 • Devamlı bulantı ve kusma
 • Titreme/üşüme
 • Devamlı öksürük ya da nefes kesilmesi
 • Herhangi bir insizyondan cerahatli akıntı
 • İnsizyon etrafında gittikçe artan ya da büyüyen kızarıklık
 • Sıvı ya da katı bir şey yiyememe
 • Sarılık
Kullanıcı Oyu:
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Genel Cerrah | Ankara