Anasayfa » Sağlık » Safra Kesesi » Safra Kesesi Taşı, Hastalıkları ve İltihabı Belirtileri

Safra Kesesi Taşı, Hastalıkları ve İltihabı Belirtileri

Safra kesesi karnımızın sağ üst kısmında, karaciğerin altında yerleşmiş 5x2cm boyutlatında bir organımızdır. Karaciğerde yapılan safra, barsağa geçmeden önce safra kesesine gelerek burada birikir ve konsantre hale gelir. Yemek sonrasında safra kesesi kasılarak içindeki safranın safra yolları vasıtasıyla barsağa akması sağlanır. Safra, barsakta yağların sindirimi ve emilimi için gereklidir. Safra bileşimi %80 su, %10 safra asidi, %4-5 leştin ve diğer fosfolipidler, %1 kolesterol ve diğer geri kalan kısım ise konjuge bilirubin, elektrolit­ler, mukus ve çeşitli proteinlerdir.

 • Safra kesesinde depolanan safra yağları çözdüğünden sindirim için gereklidir. Safra sindirimde ve yağları çözmede ve emilimde yardımcı olur.
 • Safra kesesi iltihabı kadınlarda daha sık görülür, özellikle kilo problemi olan, sindirim yolu ile ilgili problemler yaşayan veya kolesterolü yüksek kadınlarda daha olasıdır.
 • Safra kesesi taşları safra kesesi iltihabının ana nedenidir.

Safra kesesi taşı, hastalıkları ve iltihabının belirtileri

 1. Özellikle Yemeklerden sonra Şişkinlik, Geğirti, Şişme ve gaz.
 2. Mide bulantısı, Hazımsızlık ve Huzursuzluk
 3. Karın Sağ Üst Kısmında Şiddetli Ağrı
 4. 38 derece üstü Ateş
 5. Sararma, Sarılık
 6. Şok ve Bilinç Durumunda Kötüleşme

Akut kolanjit Charcot triadı ile tanımlanır

 1. Ateş
 2. Sarılık
 3. Sağ üst kadran ağrısı.

Reynolds beşlisi ise

 1. Mental durum bozukluğu
 2. Şok
 3. Ateş
 4. Sarılık
 5. Abdominal ağrıdır.

Ancak hastaların yarınsında azında Char­cot triadı ve sadece %5’inde Reynolds beşlisi mevcutur.

Safra kesesi çamuru ; çoğunlukla kolestrol monohidrat kristalleri, kalsi­yum bilirubin pigmenti ve diğer kalsiyum tuzlarından meydana gelir. Safra kesesi çamuru formasyonunda ana mekanizma muhtemelen kese motilitesinde bozukluktur. Safra kesesi çamuru abdominal USG de saptanabilir. Kli­nik gidişi tamamen gerileyebilir veya taş oluşumuna ya da diğer komplikasyonlara kadar çeşitlilikte olabilir. Asemptomatik safra kesesi ça­muru ya da mikrolitiyazisi olan hastaların tedaviye ihtiyaçlan yoktur. Safra kesesi çamuruna bağlı semptom veya komplikasyon gelişiminde ise hasta­larda kolesistektomi göz önünde bulundurulur. Safra kesesi çamuru oluşu­mundan korunmak için ise her hangi bir kanıtlanmış metot yoktur.
Kolanjit; safra yolunun kısmen yada tamamen tıkanması ile asen­dan enfeksiyonun meydana gelmesidir.

Safra Kesesi Taşları Neden Oluşur

Karaciğerde yapılan safra, su, safra tuzları, kolesterol, fosfolipidler (lesitin) ve sarı renkli bir pigment olan biluribinden oluşmuştur. Safra, safra kesesi içinde beklediğinde suyunun emilmesi sonucunda daha koyu ve konsantre hale gelir. Bu koyulaşma sırasında safra içindeki maddelerin oranlarındaki değişime bağlı olarak bazı insanlarda kolesterol veya pigment kristalleri meydana gelir. Bu kristalleşmenin giderek artan miktarda olması sonucunda kristaller bir araya gelerek safra taşları oluşmaya başlar. Bu şekilde kristalleşmeye ve taş oluşumuna yatkın bir bileşime sahip safra litojen safra olarak adlandırılır ( Litojen = taş oluşturan ). Safra taşlarının büyük çoğunluğu kolesterol taşlarıdır (%80), pigment taşları ve karışık yapıdaki taşlar daha düşük oranda görülürler.

Safra Kesesi Taşları Kimlerde Olur

Batı toplumunda orta yaşlı, beyaz tenli, obez ve çok doğum yapmış kadınlarda safra taşının daha sık görüldüğüne inanılır (Female, Fat, Forty, Fertile,Fair). 60 yaş üzerindeki insanların yaklaşık 1/3 inde safra kesesinde taş veya çamur saptanmaktadır. Gebelik sırasında safra kesesinde safra çamuru oluşumu sık görülürsede gebelik sonrasında bunların çoğu kendiliğinden kaybolmaktadır. Hızlı kilo vermek bazı insanlarda safra kesesi taşı oluşumuna yol açabilmektedir. Asya ve Afrikalılarda safra kesesi taşı nadir görülürken orta yaşlı Amerikan kızılderili kadınların yaklaşık %90 ında safra kesesi taşı saptanmaktadır. Kırmızı kan hücrelerinin parçalanması ile giden hemolitik kan hastalıklarında, karaciğer sirozunda (özellikle alkole bağlı karaciğer sirozunda), diyabetiklerde ve safra yollarında doğumsal bir amomali olanlarda taş oluşma sıklığı artmıştır. Bu nedenle heredite (soya çekim), yaş, diyet, hormonal değişikliler ve kullanılan ilaçlar gibi çok değişik faktörlerin safra kesesi taşı oluşumunda etkili olabileceği düşünülmektedir. Pratikte safra kesesi taşlarının her yaşta ve her cinste görülebileceği unutulmamalıdır.

Kronik Kolesistit Kronik kolesistit semptomları ve fizik muayene bul­guları biliyer kolik ve akut kolesistite benzerdir. Ancak semptomların süresi daha uzun ve şiddeti daha düşüktür. Kronik kolesistitin herhangi bir spresifik fizik muayene veya laboratuar bulgusu yoktur yalnız USG porselen keseyi gösterebilir ve sağ üst ekstremitede muayenede distandü hidrops safra kesesi palapasyonla ele gelebilir. Amfizamatöz kolesistit Amfizamatöz kolesistit C.perferingens gibi gaz üreten anaoreb bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonlar esnasın­da safra kese duvarında hava görüntüsü ile karakterizedir. Bu durum diyabetik hastalarda genellikle sepsis ve gangranöz kolesistite progre­se olabilir.

Mirizzi Sendromu Taş ya da Hartman poşundaki bir enfeksiyonun sekonder bası etkisi ile ortak safra kanalında parsiyel obstriksiyon oluşturmasıdır. Hartman poşu safra kesesi duvarının safra kesesi boynu ve sistik duktus ile bağlandığı kısma verilen isimdir.

Klinik bulgular sarılık ve dilate intrahepatik duktus ile akutkolesistitin semptomlarını kapsayacak şekildedir. Enflamasyon, Hartmann po­şundan ortak safra kanalına bir eroziv füstile yol açabilir. USG ve CT genellikle bu füstülü saptayabilir. Açık kolesistektomi standart cerra­hi yaklaşımdır.

Safra kesesi taşı ve hastalıklarının tedavisi cerrahidir

 

Kullanıcı Oyu:
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Genel Cerrah | Ankara