Haber Detayları

Son Dakika 1 Mayıs İşçi Bayramı kargolar açık mı? PTT, Yurtiçi, Aras, MNG, UPS tatil mi?

Son Dakika 1 Mayıs İşçi Bayramı kargolar açık mı? PTT, Yurtiçi, Aras, MNG, UPS tatil mi?

1 Mayıs İşçi Bayramı kargolar açık mı? PTT, Yurtiçi, Aras, MNG, UPS tatil mi? haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

1 Mayıs İşçi Bayramı kargolar açık mı? 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM'de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil olarak kaydedildi. Bugün yurdun dört bir tarafında 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü büyük bir coşkuyla kutlanacak. Peki 1 Mayıs İşçi Bayramı kargolar açık mı? Detaylar haberimizde…

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

1 Mayıs İşçi Bayramı kargolar açık mı? 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü bugün kutlanıyor. Resmi kurumlarda işi olan vatandaşlar ise hangi kurumların açık hangilerin ise kapalı olduğu ise merakla araştırılmaya başlandı.1 Mayıs İşçi Bayramı kargolar açık mı? Merak edilen detaylar haberimizde…

1 MAYIS KARGOLAR AÇIK MI?

Her kargo firmasının kendi işletme durumuna göre çalışma gün ve saatleri değişiklik gösterebilir. İşte, kargolardan alınan o bilgiler;

Yurtiçi Kargo açıklaması: 1 Mayıs Çarşamba günü birimler kapalı olacaktır.

UPS Kargo: Genellikle çalışma saatleri hafta içi saat 07:30 – 18:00 arası ve Cumartesi günleri saat 07:30 – 17:00 arasıdır. Çalışma saatleri için 444 00 66 telefon numaralı UPS Kargo müşteri hizmetlerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Aras Kargo açıklaması: 1 Mayıs Çarşamba günü resmi tatil olması dolayısıyla hizmet verilmemektedir. Tüm şubeler kapalı olacaktır.

MNG Kargo açıklaması: MNG Kargo: 1 Mayıs Çarşamba günü MNG kargo da resmi tatil nedeniyle kapalı olacak.

Sürat Kargo: Resmi tatil olması dolayısıyla 1 Mayıs Çarşamba günü şubeler hizmet vermeyecek. Edindiğimiz bilgilere göre dağıtım ve teslimat yapılmayacak.

İnter Global Kargo: Genellikle çalışma saatleri hafta içi saat 09:00 – 17:00 arasıdır. Çalışma saatleri için 444 0 392 telefon numaralı İnter Global Kargo müşteri hizmetlerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

TNT Kargo: 1 Mayıs’ın resmi tatil olması dolayısıyla Cumartesi saatleri ile hizmet verilecek. TNT’nin Cumartesi günleri çalışma saatleri 08:00 – 18:00 arasıdır.

PTT Kargo: 1 Mayıs Çarşamba günü resmi tatil olması dolayısıyla şubelere gönderi teslimatı işlemleri gerçekleşirken, dağıtım ve teslimat yapılamayacak.

DHL Kargo: Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla yarın hizmet vermeyecek.

 1 MAYIS’TA ÇALIŞMA
2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatil Günleri Hakkında Kanun’a göre, 29 Ekim günü Ulusal Bayram ve 29 Ekim günü özel işyerlerinin kapsanması zorunlu. Ancak buna uymamanın yaptırımı kanunda yer almıyor. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 44. maddesine göre, ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya bireysel iş sözleşmesi ile kararlaştırılır. İş sözleşmelerinde hüküm bulunmaması halinde söz konusu tatil günlerinde çalışılması için işçinin onayı gerekir.

Buna göre, iş sözleşmesinde hüküm bulunmayan ve 1 Mayıs gününde çalışmak istemeyen işçi, işvereni tarafından çalışmaya zorlanamaz. Çalışmaya zorlanan işçi, iş sözleşmesini haklı nedenle feshedebilir ve bu durumda kıdem tazminatına hak kazanır.

Sözleşmede bayram ve genel tatil günlerinde çalışılabileceğine ilişkin hüküm bulunması halinde ise işçi çalışmak zorunda. Bu durumda işçinin ücreti İş Kanunu’nun 47. maddesi hükmüne göre ödenir.

Haberin detayını Kaynağından okumak için 1 Mayıs İşçi Bayramı kargolar açık mı? PTT, Yurtiçi, Aras, MNG, UPS tatil mi? TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ