Haber Detayları

Son Dakika 27 Mart 2019 Altın Dolar ve Euro’da Son Durum

Son Dakika 27 Mart 2019 Altın Dolar ve Euro’da Son Durum

Dolar son bir ayın en düşük seviyesine geriledi! Cuma günü manipülasyonlarla 5.80’leri aşan Dolar bugün TL karşısında son bir ayın en düşük seviyesi olan 5.3O’a kadar geriledi. Daha sonra yükseliş yaşayan dolar şu sıralarda 5.38 civarında işlem görüyor. Euro ise 6.08 seviyelerinde. 27 Mart 2019 Altın Dolar ve Euro’da Son Durum haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

Dolar son bir ayın en düşük seviyesine geriledi! Dolar ve Euro’daki düşüş bu sabah da devam etti. 

Geçtiğimiz haftayı manipülatif yükselişle tamamlayan dolar ve euroya karşı alınan kur önlemleri ve açılan soruşturmaların ardından bu sabah saatlerinden dolar son bir ayın en düşük seviyelerine geriledi. 

Dolar bugün en düşük 5.3046 lira ve en yüksek 5.4170 liradan işlem gördü. Şu sıralarda ise 5.38 seviyelerinde işlem görüyor. 

Euro ise en düşük 5.9875 lira ve en yüksek 6.1375 lirayı gördükten sonra 6.07-6.09 aralığında işlem görüyor. 

Sterlin en düşük 7.0208 lira ve en yüksek 7.1838 lirayı gördükten sonra 7.16 – 7.17 lira aralığında dengelendi. 

İş Yatırım’ın “Şapkadan çıkan tavşan…” başlıklı günlük piyasa bülteninde şu değerlendirme yapıldı:

“Küresel risk iştahı toparlanıyor. Tahvil piyasasının verdiği yavaşlama sinyallerine, kontrolsüz Brexit riskinin devam etmesine, ABD–Çin ticaret görüşmelerinde devam eden pürüzlere rağmen dünya borsalarında yüzde 0.5- yüzde 1.0 bandında tepki alışı görülüyor.

“Türkiye piyasaları çelişkili sinyaller veriliyor. Türk bankalarının Londra ile işlemlerini sınırlaması sonrası rekor seviyelere yükselen gecelik ve haftalık swap faizleri hisse senedi, tahvil, CDS gibi varlıklarda sert kayıplara yol açarken Türk lirasını açık ara en çok değer kazanan para birimi yaptı.

“Ekonomi yönetimi ve Türk bankalarının şapkadan tavşan çıkararak kura spekülatif saldırıyı geri püskürtmesini önemsiyoruz. Türk lirasındaki oynaklığın sadece yukarı yönlü olmaması, aşağı yönlü de olması gelecekteki saldırıları azaltmakta etkili olacak.

“Buna karşın yüzde 320’nin üzerine yükselen gecelik, yüzde 95’in üzerine çıkan haftalık swap faizlerinin Türkiye risk priminde ve varlıklarında yarattığı baskıyı azımsamamak gerekiyor. Türkiye varlığı alan yatırımcıların bir kısmı kendini CDS, swap, opsiyon gibi türev ürünlerle koruyor. Swap faizlerindeki yükseliş sigorta maliyetini artırarak varlık fiyatlarını baskılıyor.”


Haberin detayını Kaynağından okumak için 27 Mart 2019 Altın Dolar ve Euro’da Son Durum TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ