Haber Detayları

Son Dakika Boeing 737 Max kazasıyla ilgili ürküten rapor…

Son Dakika Boeing 737 Max kazasıyla ilgili ürküten rapor…

Boeing 737 Max kazasıyla ilgili ürküten rapor… haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

Etiyopya Havayollarına ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağının düşmesinin ardından başlatılan inceleme sonucu, geçen yıl aynı sebepten düştüğü sanılan aynı tip Lion Air uçağının simülasyonlarında, pilotların kaza öncesi uçağın arızalı otomatik sistemini devre dışı bırakmak için sadece 40 saniyesi olduğu ortaya çıktı

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

New York Times Gazetesinde yer alan haberde, geçen ekim ayında Endonezya’da aynı sebepten düştüğüne inanılan, aynı tip Boeing 737 Max 8 uçağının uçuşu canlandırılarak, uçağın otomatik sisteminin pilotlar tarafından yeniden test edildiği belirtildi.

YAZILIM MI TETİKLEDİ?
Uçuş simülasyonu ile yapılan testlerde, sistemdeki bir sensörün arızalanarak, uçağın durmasının önlenmesi için tasarlanmış MACS olarak bilinen yazılımı tetiklediği belirlendi.

40 SANİYE DETAYI
Simülasyonu gerçekleştiren ve adı açıklanmayan yetkililere göre, söz konusu tetiklenmeden sonra otomatik sistemin pilotlar tarafından devre dışı bırakılıp, Boeing 737 Max’in burun dalışını önleyebilmek için en fazla 40 saniye zamanı olduğunun anlaşıldığı ifade edildi.

“MÜRETTEBAT BU SİSTEMİN VARLIĞINDAN BİLE HABERSİZDİ”
Havacılık güvenliği danışmanı ve eski Boeing 737 pilotu John Cox, Endonezya’da düşen Lion Air’a ait uçak kazasında pilotların kontrolü otomatik sistemden devralmak için defalarca uğraşmış olabileceklerini, ancak sensörden gelen yanlış okumalar nedeniyle güçlü otomatik sistemin tekrar devreye girerek uçağın burnunu sürekli dalış pozisyonunda tuttuğu sonucuna vardıklarını ifade etti.

MÜRETTEBAT BİLMİYORDU
Cox, “Bu sorunu çözmek için çok sınırlı bir zaman vardı ve muhtemelen uçaktaki mürettebat bu sistemin varlığından bile habersizdi.” ifadesini kullandı.

Simülasyonların değerlendirildiği toplantılara katılan bir kaynak, Boeing şirketinin, sistemdeki sorunları açık şekilde kabul ettiğini ve şirketin daha az hata ile pilotlar üzerinde daha fazla kontrolün sağlanabileceği yazılım güncellemesi önermesini beklediklerini kaydetti.

Haberin detayını Kaynağından okumak için Boeing 737 Max kazasıyla ilgili ürküten rapor… TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ