Haber Detayları

Son Dakika Haber İstanbul’da oy farkı kaça düştü? İşte son durum…

Son Dakika Haber  İstanbul’da oy farkı kaça düştü? İşte son durum…

İstanbul’da oy farkı kaça düştü? Türkiye geçtiğimiz Pazar günü oldukça kritik bir seçim gerçekleştirdi. Yeni belediye başkanlarının ve muhtarların seçildiği 31 Mart yerel seçiminde İstanbul’da yarışı önde Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki oy farkının kaça düştüğü, iki adayın kaç oy aldığı büyük merak konusu oldu. Yeniden sayılan oylarla birlikte İstanbul oy sayımında son durum ve alınan oy sayıları haberimizde. Peki İstanbul’da oy farkı kaça düştü? İşte detaylar… İstanbul’da oy farkı kaça düştü? İşte son durum… haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

İstanbul’da oy farkı kaça düştü? 30 Mart 2014’de yapılan yerel seçimden 5 yıl sonra geçtiğimiz Pazar günü yeniden yerel seçim gerçekleştirildi. Sonuçların en çok merak edildiği il ise İstanbul oldu. Yapılan itirazlar sonucunda 18 ilçede yeniden oyların sayılmasına karar verilirken vatandaşlar yeniden sayılan oylarla birlikte İstanbul’da oy farkı kaça düştü, Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu kaç oy aldı gibi sorulara yanıt aramaya başladı. Konu hakkında tüm detaylar haberimizde. Peki İstanbul’da oy farkı kaça düştü? İşte İstanbul oy sayımında son durum ve ayrıntılar…

İSTANBUL’DA SON DURUM

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat’ın verdiği bilgilere göre;

ESENLERDE – Esenler’de tekrar sayılan 150 sandıkta AKP’ye 58 oy, CHP’ye 17 oy eklenmiştir.

ESENYURT – Esenyurt’ta tekrar sayılan 650 sandıkta AKP’ye 247 oy, CHP’ye 160 oy eklenmiştir.

TUZLA – Tuzla’da sayılan 138 sandıkta AKP’ye 27, CHP’ye 4 oy eklenmiştir.

ÇATALCA – Çatalca’da son sayıma göre AKP’ye 13, CHP’ye 6 oy eklenmiştir.

KARTAL – Kartal’da 35 sandıktaki sayım sonucunda AKP’ye 0 (sıfır) oy yazılırken, CHP’ye 10 oy eklenmiştir

BAĞCILAR – Bağcılar’da 303 sandıkta AKP’ye 92 oy yazılırken, CHP’ye 32 oy eklenmiştir

ADALAR: AKP: 5, CHP:0

ŞİLE: AKP:0, CHP: 8

EYÜPSULTAN: AKP: 28, CHP: 0

BAYRAMPAŞA: AKP:85 , CHP: 28

SARIYER: AKP: 196, CHP: 77

BÜYÜKÇEKMECE: AKP: 72, CHP: 36

BAŞAKŞEHİR
: AKP: 95, CHP: 34

BAKIRKÖY: Sayım 258 farkla Ekrem İmamoğlu lehine sona erdi.

BEYKOZ – Beykoz’da yapılan itirazlar sonucunda sayım işlemi sona erdi. 550 Sandıktaki 5 Bin 733 geçersiz oy sayıldı, AKP Adayı Binali Yıldırım’a 152, CHP Adayı Ekrem İmamoğlu’na 74 oy yazıldı.

FATİH – CHP’Lİ TANAL AÇIKLADI

Fatih’teki sayımın sonucunu CHP Milletvekili Mahmut Tanal duyurdu. Buna göre AKP’ye 250 CHP’ye 78 oy yazıldı.

ÜMRANİYE – Ümraniye’de sayım işlemlerinin  devam ediyor. Öğlen saatlerinde bitmesi beklenen sayımdan gelen son bilgilere göre;

Toplam sandık; 1424
İptal oyların yeniden sayıldığı sandık: 1181
Son durum; AKP’ye ilave 328
CHP’ye ilave 247 oy yazıldı.

İSTANBUL’DA OY FARKI KAÇA DÜŞTÜ?

Türkiye genelinde yapılan 31 Mart 2019 yerel seçimleri bu pazar gerçekleştirildi.

Seçimin sona ermesinin ardından gözler seçim sonuçlarına çevrildi.

İstanbul’da oy sayımının tamamlanmasının ardından oy cetvelleri, sandık tutanakları ve YSK sistemindeki veriler arasındaki uyuşmazlık üzerine birçok ilde seçim sonuçlarına itiraz edildi.

Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu arasındaki oy farkının çok az olması, vatandaşların tekrar sayım ile ilgili son dakika haberlerine daha yoğun ilgi göstermesine neden oldu. Yanıt aranan soru ise; “İstanbul’da oy farkı kaça düştü?” ve “Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım arasındaki oy farkı ne kadar oldu?”

İSTANBUL SEÇİM SONUÇLARI – OY SAYILARI NE KADAR?

İstanbul’da seçim sonuçlarına yapılan itirazlar üzerine 17 ilçede oyların yeniden sayılmasına karar verildi.

Beykoz’da 2 bin 749; Bağcılar’da bin 304 ve Arnavutköy’de bin 721 oy Yıldırım’a yazıldı.

Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki oy farkı 21 bin 465’e düştü.

İSTANBUL YEREL SEÇİM SONUÇLARINDA SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

AK Parti’nin usulsüzlüklere ve geçersiz oyların yeniden sayılmasına ilişkin itirazı kabul edildi.

Alınan bilgiye göre, Beykoz İlçe Seçim Kurulu, seçim sonuçlarına ilişkin AK Parti, CHP ve Vatan Partisi tarafından verilen itiraz dilekçelerini inceledi.

İnceleme sonucunda, AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleriyle ilgili tüm sandıklardaki oy pusulalarının yeniden sayılmasına ilişkin talebinin kısmen kabulü ile oylama sırasında şikayet edilen ve tutanağa geçirilen oyların sayılmasına karar verildi. Şile’de de itirazlar üzerine geçersiz oyların yeniden sayılması kararı alındığı bildirildi.

İSTANBUL’DA OYLARIN YENİDEN SAYILACAĞI İLÇELER BELLİ OLDU

AK Parti ilçe teşkilatlarınca ilçe seçim kurullarına yapılan geçersiz oyların sayılması yönündeki itirazlar ve Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), geçersiz oyların yeniden sayımının durdurulması yönündeki İl Seçim Kurulu kararını kaldırmasının ardından ilçe seçim kurulları harekete geçti.

Küçükçekmece, Beyoğlu, Başakşehir, Maltepe, Büyükçekmece, Çekmeköy, Eyüp, Fatih, Silivri, Tuzla, Sarıyer, Ataşehir, Beykoz, Şile, Bayrampaşa ve Ümraniye ilçe seçim kurullarında geçersiz oyların sayımı yapılıyor. Yine verilen kararlar doğrultusunda Silivri Çatalca ve Kartal 1. Seçim bölgesinde tüm oyların yeniden sayımı devam ediyor.

CHP ‘OYLAR SAYILMASIN’ DİYEREK İTİRAZDA BULUNDU

İl Seçim Kurulu’na başvuran CHP, AK Parti’nin başvurusu üzerine Şile, Bayrampaşa 1. İlçe Seçim Kurulu, Ataşehir 2. İlçe Seçim Kurulu, Ümraniye 3. İlçe Seçim Kurulu, Beykoz İlçe Seçim Kurulu, Fatih 1., 2. ve 3. İlçe Seçim Kurulu ve Gaziosmanpaşa 1. İlçe Seçim Kurullarınca geçersiz oyların sayımına karar verildiğini belirterek, hukuksuz olduğu iddiasıyla bu kararların kaldırılmasını ve incelemenin durdurulmasını talep etti.

Talebi değerlendiren İl Seçim Kurulu, itiraz üzerine yeniden sayım yapılıp yapılmaması, sadece geçersiz oyların ya da sayım sırasında itiraza uğraması sebebiyle geçerli sayılan oyların sayılması hakkında, ilçe seçim kuruları tarafından karar verilip, bu karar itiraz edilmeksizin veya itiraz üzerine ilgili merci tarafından verilecek kararlarla ilçe seçim kurulu kararının kesinleşmesinden sonra yeniden sayım yapılması veya kısmi olarak sadece geçersiz oyların sayımının veya sayım sırasında itiraz üzerine geçerli sayılan oyların yeniden sayılması işlemlerinin yapılabileceği belirtildi.

Kurul, itiraza uğrayan hususlarda ilçe seçim kurulları tarafından açıklandığı şekilde karar alınıp, iş bu karar kesinleştikten sonra sayım yapılabileceği, bunun dışında kesinleşmiş karar olmadan sayıma başlanmış ise sayımın tedbiren durdurulmasına oy birliğiyle karar verdi.

İl Seçim Kurulu, itiraza uğrayan ilçe seçim kurulları kararları yönünden esasa ilişkin olarak, yasal sürede bu itirazların esastan incelenerek kurul tarafından karara bağlanmasına hükmetti.

Daha sonra YSK olağanüstü toplanarak kararını açıkladı. İşte YSK’nın İstanbul seçim sonuçları ile ilgili açıklaması…

YSK SAYIMI DURDURMA KARARINI KALDIRDI

Alınan bilgiye göre, YSK, İstanbul’daki itirazları görüşmek üzere toplandı.

AK Parti’nin başvurusu üzerine Şile, Bayrampaşa 1. İlçe Seçim Kurulu, Ataşehir 2. İlçe Seçim Kurulu, Ümraniye 3. İlçe Seçim Kurulu, Beykoz İlçe Seçim Kurulu, Fatih 1, 2 ve 3. İlçe Seçim Kurulu ve Gaziosmanpaşa 1. İlçe Seçim Kurullarınca geçersiz oyların sayımına karar verilmişti.

Bu karara AK Parti tarafından yapılan itiraz üzerine toplanan YSK, İstanbul’da 7 ilçede yeniden sayımın durdurulması yönündeki İl Seçim Kurulu kararını kaldırdı.

YSK, oy çokluğuyla ilçe seçim kurullarının yeniden sayım kararı ile bu işleme başlanmış ise bunun sonuçlandırılması ve yeniden yapılan sayımla ortaya çıkan sonucun, tüm siyasi parti ve bağımsız adaylar yönünden geçerli olması gerektiğine karar verdi.

Yeniden sayıma yönelik ilçe seçim kurulu kararının fiilen uygulanmasına başlanmamış olması halinde ise il seçim kurulunun 298 sayılı kanunun 112. maddesi uyarınca değerlendirme yapmak suretiyle sonucuna göre karar vermesi gerektiği kararlaştırıldı.


Haberin detayını Kaynağından okumak için İstanbul’da oy farkı kaça düştü? İşte son durum… TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ