Haber Detayları

Son Dakika Haber İzmir'de ilk iftar vakti 2019!

Son Dakika Haber İzmir'de ilk iftar vakti 2019!

İzmir'de ilk iftar vakti 2019! haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

İzmir'de ilk iftar vakti 2019! 11 ayın sultanı Ramazan'ın gelmesiyle birlikte İzmirli vatandaşlar tutacakları ilk orucun kaçta olacağını merak ediyor. Bu soruya cevap bulmak isteyen İzmirliler telefonlarından ve bilgisayarlarından gerekli bilgilere ulaşmak için araştırma yapıyor. İzmir'de il iftarın heyecanı şimdiden hissediliyor.İşte İzmir'de ilk iftar vakti 2019! Ayrıntılara sitemizden ulaşabilirsiniz…

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

İzmirliler mübarek ramazan ayına üç gün kala tedbirli davranmaya başladı. Şimdiden iftar vaktini öğrenmek isteyen vatandaşlar, oruçlarını kaçta açacakalrını merak ediyor. İzmir’de oruç tutmaya hazırlananlar bu sorunun cevabını araştırmaya başladı. İşte İzmir’de ilk iftar vakti 2019!

İZMİR’DE İFTAR VAKTİ?

İlk iftar saat 20,14’te açılacaktır.

İSLAM’DA RAMAZAN

Müslümanlara Kur’an’ın ilk ayetlerinin vahyedildiği Kadir Gecesi bu ayın içindedir. Hangi gün olduğu bilinmemekle birlikte Ramazan ayının 27. gecesi Kadir Gecesi olarak kabul edilir. Kadir gecesi ile ilgili Kur’an’ın 97. süresi olan Kadir Suresinin ilk üç ayetinde Şüphesiz, biz O’nu Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır denmektedir. Ramazan orucunun tutulduğu bu ay boyunca gündoğumundan önceki alacakaranlık ile günbatımından sonraki alacakaranlık arasında yemek-içmek ve cinsel ilişkide bulunmak Müslümanlara yasak kılınmıştır. Mükellef olan Müslümanların Ramazan orucunu tutması farzdır. Bakara Suresi’ne göre Kur’an’ın İslam peygamberi Muhammed’e gönderilmesi Ramazan ayında başlamıştır ve bu ay içinde “oruç” tutmak müslümanlara emredilmiştir. İlgili ayet şöyledir:

“ O Ramazan ayı ki irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur’an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz! (Bakara 185) „

Ramazan ayında oruç tutanların gün doğmadan önce belirli saatte yedikleri yemeğe ve bu yemeğin yendiği zaman aralığına sahur denir. Gün sonunda akşam ezanı okununca orucun açılmasına ve bu esnada yenen yemeğe iftar denir.

İMSAK

İmsak Ramazan ayında oruç tutacak Müslümanların sahur sonrasında sabah ezanı ile birlikte başlayan yeme ve içmeyi bırakma zamanıdır. Kelime manası, kendini tutmak, bir şeyden el çekmektir. Takvimlerde, imsak’ın günlere ve illere göre başlama saatleri belirtilir. Geleneksel anlayışta sabah namazı İmsak’tan 15-20 dakika sonradır.

Orucun ne zaman başlayacağı (imsak) farklı görüşlere sebep olan bir konudur. İmsakı sabah namazından önce, sabah namazıyla birlikte, sabahın geç vaktinde ve güneşin doğmasıyla ilişkilendiren görüşler bulunmakta ve orucun başlamasını bu vakitlere göre belirleyen görüşler bulunmaktadır.

İmsakın zıddı iftardır. İmsak vaktinin başlangıcı, tan yerinin ağarmasıyla başlar. Bu vakit, takvimlerde imsak vakti olarak gösterilmektedir. İmsak vaktinden iftar vaktine kadar, ibadet niyetiyle; yemeden, içmeden, küfürden, cinsî münasebetten ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir.

Haberin detayını Kaynağından okumak için İzmir'de ilk iftar vakti 2019! TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ