Haber Detayları

Son Dakika Haber Mehmet Akif Ersoy belgeselinde Recep Tayyip Erdoğan Sessiz Yaşadım Şiirini Okudu

Son Dakika Haber Mehmet Akif Ersoy belgeselinde Recep Tayyip Erdoğan Sessiz Yaşadım Şiirini Okudu

Vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan “Akif” adlı belgeselde Cumhurbaşkanı Erdoğan sürprizi yaşandı. Erdoğan merhum şairin ‘Sessiz Yaşadım’ adlı şiirinden bir kıtayı belgesel için seslendirdi… Mehmet Akif Ersoy belgeselinde Recep Tayyip Erdoğan Sessiz Yaşadım Şiirini Okudu haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

İstiklal Marşı’nın yazarı, şair Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan ‘Akif’ belgeseli tamamlandı. Belgesele Başkan Recep Tayyip Erdoğan da Ersoy’un ‘Sessiz Yaşadım’ şiirinden bir dörtlüğü seslendirerek destek verdi.

Belgeselin Erdoğan’ın şiir okuduğu bölümü de içeren tanıtım filmi önceki gün yayınlandı. 2017’de restore edilerek müze haline dönüştürülen Ersoy’un doğduğu Çanakkale’deki ev filmde mekan olarak kullanıldı. Akif’in vatansever ve mücadeleci kimliğinin yanı sıra, edebi kişiliğine ve sosyal hayatına dair bilgileri ve İstiklal Marşı’nı kaleme aldığı Tacettin Dergahı’na yönelik enstantaneler belgeselde yer aldı. Yapımcılığını Nihal Ağırbaş’ın yaptığı belgeselde, Ersoy’un yüzmeyi, güreş yapmayı öğrendiği ilçede, hafızlığa da ilk adımı atmasıyla ilgili ayrıntılar yer alıyor. Ersoy’un çocukluğunu Ayaz Akgül, ilerleyen yaşlarını Erdoğan Özerdem, babası Tahir Efendi’yi Ünal Zorer, annesi Emine Şerife Hanım’ı Seren Temel canlandırıyor. Gala önümüzdeki ay yapılacak.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın belgeselde de kullanılan Mehmet Akif’in evinin müze haline getirilmesinde ve Başkan Erdoğan’ın bir şiirle projeye katkıda bulunmasında büyük paya sahip.

İşte Başkan Erdoğan’ın ‘Sessiz Yaşadım’ şiirinden okuduğu dörtlük:
Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince
Günler şu heyûlâyı da er geç silecektir.
Rahmetle anılmak, ebediyet budur amma,
Sessiz yaşadım, kim, beni nereden bilecektir?

Belgesel, yazarın doğduğu ve çocukluğunun bir bölümünün geçtiği Çanakkale Bayramiç’te çekildi. Belgesel ilk kez Ersoy’un çocukluğuna ışık tutması açısından bir ilk. Senaryo gazeteci Ömer Erbil’e ait.


Haberin detayını Kaynağından okumak için Mehmet Akif Ersoy belgeselinde Recep Tayyip Erdoğan Sessiz Yaşadım Şiirini Okudu TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ