Haber Detayları

Son Dakika Haberler 1 Mayıs İşçi Bayramı sağlık ocakları çalışıyor mu?

Son Dakika Haberler 1 Mayıs İşçi Bayramı sağlık ocakları çalışıyor mu?
  • Spor
  • 29 Nisan 2019

1 Mayıs İşçi Bayramı sağlık ocakları çalışıyor mu? haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

Milli Güvenlik Konseyi'nce 12 Eylül döneminde resmi tatil olmaktan çıkarılan 1 Mayıs, 28 yıl sonra Nisan 2009'da "Emek ve Dayanışma Günü" olarak resmi tatil ilan edildi. 1 Mayıs tarihinde sağlık ocaklarının hizmet verip vermeyeceği araştırılıyor. Peki, 1 Mayıs sağlık ocakları resmi tatil mi? Ayrıntılar haberimizde…

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

1 Mayıs’ta sağlık ocakları çalışıyor mu? 1 Mayıs ‘İşçi ve Emekçi Bayramı’na az bir zaman kala çeşitli kurum ve kuruluşların resmi tatil olup olmayacağı merak ediliyor. Sağlık ocakları da bu bağlamda araştırılan konular arasında. Peki, 1 Mayıs sağlık ocakları resmi tatil mi? Ayrıntılar haberimizde…

28 YIL SONRA TEKRAR RESMİ TATİL OLDU

Milli Güvenlik Konseyi’nce 12 Eylül döneminde resmi tatil olmaktan çıkarılan 1 Mayıs, 28 yıl sonra Nisan 2009’da “Emek ve Dayanışma Günü” olarak resmi tatil ilan edildi.

Bu kararın ardından 2 yıl boyunca kutlamalar Türk-İş, Türkiye Kamu-Sen, DİSK, Memur-Sen, Hak-İş ve KESK’in yanı sıra sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin katılımıyla Taksim’de ortak yapıldı.

Sonraki dönemde Taksim Meydanı’nda kutlamalara izin verilmemesi nedeniyle bazı işçi ve memur konfederasyonları kutlamalarını Anadolu’daki şehirlere kaydırdı.

DİSK ve KESK ise bu yıla kadar 1 Mayıs kutlamalarını Taksim Meydanı’nda yapılmasını talep etti. İstanbul Valiliği’nin bu yılki kutlamalar için Taksim Meydanı’na izin vermemesi sonrası DİSK ve KESK 1 Mayıs’ı Bakırköy’de kutlama kararı aldı.

İşçinin ve emekçinin bayramı 1 Mayıs’ı Türk-İş Ankara’da, DİSK ve KESK İstanbul’da, Memur-Sen Kütahya’da, Hak-İş Erzurum’da, Türkiye Kamu-Sen ise Eskişehir’de kutlayacak.

1 MAYIS RESMİ TATİL Mİ?

1 Mayıs 2019 resmi tatilidir.

1 MAYIS’TA OKULLAR TATİL Mİ?

1 Mayıs Çarşamba 2019 tarihinde okullar 1 günlüğüne tatil olacak.

1 MAYIS BANKALAR ÇALIŞIYOR MU?

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde bankalar kapalı olacak. Kamu bankaları gibi özel bankalar da işlemlerini 2 Mayıs’tan itibaren yapacak. Bankamatikler ise aktif olacak.

PTT, ECZANE, HASTANE, SAĞLIK OCAKLARI 1MAYIS’TA AÇIK OLACAK MI?

Resmi tatil olarak kabul edilen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla kamu kurumları, bankalar ve bazı kuruluşlar 1 gün süreyle çalışmayacak.

Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı nedeniyle ara verilen 1 Mayıs kutlamaları, uzun bir aradan sonra 1921’de yapıldı. Türkiye Sosyalist Fırkasının (TSF) çağrısı üzerine İstanbul işçileri mayısın birinci pazar günü tatil yaptı. TSF merkezindeki bayramlaşmadan sonra partinin Genel Başkanı Hüseyin Hilmi Bey ve üç delege, sadrazamı ziyaret etti.

Ankara’da 1 Mayıs 1922’de işçi bayramı kutlandı. Cumhuriyet tarihinde ilk kez 1 Mayıs 1923’te resmi olarak işçi bayramı kutlamaları yapıldı.

Darbeler ve olağanüstü koşullarla kimi zaman yasaklanan 1 Mayıs, DİSK’in 1976 yılında Taksim’de düzenlediği programla geniş kitlelerce kutlandı.

Bir yıl sonra 1977’de yine Taksim Meydanı’nda yapılan 1 Mayıs kutlamalarında, meydandakilerin üzerine ateş açılması nedeniyle 34 kişi yaşamını yitirdi.

Haberin detayını Kaynağından okumak için 1 Mayıs İşçi Bayramı sağlık ocakları çalışıyor mu? TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ