Haber Detayları

Son Dakika Haberler 31 Mart 2019 yerel seçim sonucu Elazığ!

Son Dakika Haberler 31 Mart 2019 yerel seçim sonucu Elazığ!

31 Mart 2019 yerel seçim sonucu Elazığ! haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

31 Mart 2019 yerel seçim sonucu Elazığ! Bugün vatandaşlar yeni belediye başkanlarını seçmek üzere kendilerine ayrılan sandıklara gitti. Oylarını kullanan vatandaşlar Elazığ seçim sonuçlarını merak ediyor ve araştırıyor. Peki Elazığ'ın yeni belediye başkanı kim oldu? Hangi partiden? İşte 31 Mart 2019 yerel seçim sonucu ve tüm detaylar…

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

31 Mart 2019 yerel seçim sonucu Elazığ! Vatandaşlar sandıklara gitti ve oylarını kullandı. Elazığ’ın yeni başkanını seçmek için sandıklara giden vatandaşlar, şimdi ise 31 Mart 2019 yerel seçim sonuçlarını öğrenmek için araştırmalara başladı. Peki Elazığ’ın yeni belediye başkanı hangi partiden? Kim seçildi? İşte 31 Mart 2019 yerel seçim sonucu Elazığ ve ayrıntılar…

ELAZIĞ’IN YENİ BELEDİYE BAŞKANI KİM OLDU?

Elazığ’ın yeni belediye başkanının kim olduğu henüz belli olmadı. Sandıklar açıldıkça ve bilgi geldikçe Elazığ’ın yeni belediye başkanının kim olduğu ve hangi partiden olduğu belli olacak ve haberimize eklenecektir.

ELAZIĞ BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI

AK Parti: Şahin Şerifoğulları

HDP: Mehmet Kılıçtepe

MHP: Bilal Çoban

İYİ Parti: Ali Şekerdağ (Millet İttifakı adayı)

SP: Haluk Arslan

BTP: Abdul Cemil Üner

Vatan Partisi: Mehmet Bedri Gültekin

TKP: Yavuz Karamahmutoğlu

ELAZIĞ

Elâzığ, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde Yukarı Fırat Havzasında bulunan, on bir ilçeden oluşan il. Konumu itibarıyla; ili doğudan Bingöl, kuzeyden Keban Baraj Gölü aracılığıyla Tunceli, batı ve güneybatıdan Karakaya Baraj Gölü vasıtasıyla Malatya illerinin arazileri çevrelemektedir. İlin sınırları 8.327 km²’si kara, 826 km²’si baraj ve doğal göl olmak üzere toplam 9153 km² ‘lik alanı kapsamaktadır.

2016 yılında TÜİK verilerine göre merkez ilçeyle beraber 11 İlçe, 20 belediye, bu belediyelerde 148 mahalle ve ayrıca 552 köyü vardır.

Nüfus bakımından Doğu Anadolu Bölgesi’nin Van, Erzurum ve Malatya illerinden sonra en büyük 4. ilidir. Halk arasında Elâzığlı olanlara, Elâzığ ağzında kardeş ve ağabey anlamlarına gelen gakgoş hitabı kullanılır. İlin tarihi MÖ 20. yüzyıla dayanır. Tarihte Anadolu’yu Mezopotamya’ya bağlayan kervan yollarının geçiş güzergahı içinde önemli yerleşim yeri olmuş, birçok kültüre ev sahipliği yapmıştır. Müslüman, Rum, Ermeni ve Süryani halklarının uzun yıllar birlikte yaşadığı bu bölgede günümüzde halâ farklı kültür ve medeniyetlerin kalıntıları görülmektedir. İlin ismi 1937 yılında Atatürk’ün şehre yaptığı ziyaretinde sunduğu teklif ile Azık ili manasına gelen El-Azık olarak değiştirilmiş, Türkçe uyumu ve söyleyiş kolaylığı nedeniyle Elâzığ halini almıştır.

Haberin detayını Kaynağından okumak için 31 Mart 2019 yerel seçim sonucu Elazığ! TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ