Haber Detayları

Son Dakika Haberler 4 Nisan Dünya Malatyalılar Günü nedir?

Son Dakika Haberler 4 Nisan Dünya Malatyalılar Günü nedir?

4 Nisan Dünya Malatyalılar Günü nedir? haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

4 Nisan Dünya Malatyalılar Günü nedir? Dünyada birçok özel gün bulunuyor. Bugün de Dünya Malatyalılar Günü olarak kabul ediliyor. Twitter'da trendler arasına giren bu özel gün hakkında internette de araştırmalar sürüyor. 4 Nisan Dünya Malatyalılar Günü nedir, ne zaman gibi sorulara yanıt aranıyor. İşte konu hakkında tüm detaylar… 4 Nisan Dünya Malatyalılar Günü sözleri ve detaylar!

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

4 Nisan Dünya Malatyalılar Günü nedir? Ülkemizin güzide illerinden biri olan Malatya için bugün özel bir gün. 4 Nisan Dünya Malatyalılar Günü büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Bugünün varlığından Twitter’da trendler arasına girmesi sayesinde haberi olanlar ise 4 Nisan Dünya Malatyalılar Günü nedir, ne zaman gibi sorulara yanıt arıyor. Biz de bu konuyu inceledik ve haberimize ekledik. İşte 4 Nisan Dünya Malatyalılar Günü sözleri!

4 NİSAN DÜNYA MALATYALILAR GÜNÜ NEDİR?

Malatya’nın en önemli simgelerinden biri olan 44 rakamından yola çıkarak Nisan ayının 4. günü yani 44 sayısına karşılık gelen gün, ”Dünya Malatyalılar Günü” olarak kutlanıyor. Her yılın 4. ayının 4. günü olan 4 Nisan’da ”Malatyalılar Günü”nün kutlanması Malatya için ayrı bir heyecanın yaşanmasına neden olacak.

4 Nisan ”Malatyalılar Günü”, Malatya ve Malatya dışında yaşayan yüz binlerce Malatyalı için heyecan, gurur ve dayanışma günü olacak.

Malatya’nın tüm değerlerini içeren, çok kapsamlı ve büyük bir kültür şölenine ev sahipliği yapacak olan ”Dünya Malatyalılar günü” için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

MALATYA

Malatya, Türkiye’de yer alan şehir ve ülkenin 81 ilinden biri. Ülkenin en kalabalık 27. şehri olan Malatya, 2016 itibarıyla 781.305 kişilik nüfusa sahiptir. Bölgenin Yukarı Fırat Bölümü’nde bulunur. Güney ve orta Anadolu bölgelerinin hemen hemen kesişme noktasında bulunması nedeniyle sosyal yapısı çeşitlilik ve zenginlik gösterir. İlk olarak Hitit döneminde kurulmuştur. O günden bugüne el değiştirerek yıkılıp yeniden yapılarak günümüze kadar gelmiştir.

Malatya, kayısı diyarı olarak bilinir. İlde yetişen kayısılar, dünya genelinde ünlüdür ve kuru kayısı üretiminin % 80’ini Malatya Ovası’nda bulunan kayısı bahçeleri sağlar. Büyükşehir yasası ile 2014 yerel seçimlerinin ardından büyükşehir statüsüne kavuşmuştur. Aynı zamanda Malatya 2 Cumhurbaşkanı çıkarmış tek şehirdir, bu kişiler, İsmet İnönü ve Turgut Özal’dır.

Malatya’nın adı Kültepe tabletlerinde Melita olarak, Hitit tabletlerinde “Maldia” olarak geçmektedir. Malatya’nın isim kökü Hititçede bal anlamına gelen “melid”den türediği ve Hitit kitabelerinde “öküz başı ve ayağı” ile ifade edildiği belirtilmiştir. “Melit+ava” ise “bal ülkesi” anlamına gelmektedir. Sonra bu isim “Meliddu”, “Melide”, “Melid”, “Milid”, “Milidia”, “Melitea” olarak kitabelerde geçmiştir. Malatya’yı ele geçiren Araplar, şehre “Malatiyye” ismini vermişlerdir. Türklerin Malatya’yı fethetmesiyle isim bugünkü halini almıştır ve 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla ismi Malatya olarak resmileşti.

Eski çağ coğrafyacılarından Strabon, Malatya’yı, kesin olarak belirtmemekle birlikte, Kommagene sınırında Kapadokya Krallığı’nın (MÖ 280-212) on valiliğinden biri olarak göstermiştir.

Haberin detayını Kaynağından okumak için 4 Nisan Dünya Malatyalılar Günü nedir? TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ