Haber Detayları

Son Dakika Haberler Bugün kandil mi? Ne kandili?

Son Dakika Haberler Bugün kandil mi? Ne kandili?

Bugün kandil mi? Ne kandili? haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

Bugün kandil mi? Müslüman alemi için en önemli günler olarak kabul edilen kandiller heyecanla bekleniyor. Bugün de bu kandillerden biri. Ancak bugünün kandil olduğunu bilmeyen vatandaşlar internette bugün kandil mi, ne kandili, Miraç Kandili bugün mü gibi sorulara yanıt arıyor. Bu soruların yanıtları ve tüm ayrıntılar haberimizde. Peki bugün kandil mi? Ne kandili? Miraç Kandili ne zaman? İşte detaylar…

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

Bugün kandil mi? Müslüman alemi için mübarek olan 3 Aylar geçtiğimiz ayın 8’inde başlamıştı. 3 Ayların ilki olan Receb ayının ikinci kandili ise bugün gerçekleşiyor. Bugünün kandil olduğunu bilmeyenler ise internette bugün kandil mi, ne kandili sorularına cevap arıyor. Miraç Kandili hakkında tüm ayrıntılar haberimizde. Peki bugün kandil mi? Miraç Kandili bugün mü? İşte ayrıntılar…

BUGÜN KANDİL Mİ?

2019 Diyanet takvimine göre bugün Miraç Kandili. Recep ayının 2. kandili olan Miraç Kandili bugün idrak edilecek. Hazreti Muhammed’in göğe yükseldiği gece olan Miraç Kandili’nin müslümalar için önemi oldukça büyüktür.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü sayfasında 2019 dini günlerinin tarihini açıkladı. Takvime göre, Regaip, Miraç ve Berat kandilleri ile Kadir Gecesi’ni de içinde barındıran üç aylar 8 Mart 2019’da başladı.

MİRAÇ KANDİLİ NEDİR?

Recep ayının 27. gecesine Miraç gecesi denir. Miraç kelime anlamı itibariyle göğe çıkma, yükselme anlamlarına gelir. İsra ve Miraç hâdisesi, Peygamber Efendimizin (s.a.v) hicretinden 18 ay evvel vukû bulmuştur. Miraç olayı, Peygamber Efendimizin (s.a.v) Mescid-i Harâm’dan Mescid-i Aksâ’ya oradan da Allah’ın huzuruna yükseldiği hadiseye denir. Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- bu gece pek çok rûhânî ahvâl ve ikrâma kavuşmuş olmakla birlikte hiç bir kulun ulaşamayacağı manevi alemlere varmıştır. İşte bu gece her yıl Miraç Kandili olarak idrak edilir.

MİRAÇ GECESİNİN ÖNEMİ VE FAZİLETİ

Miraç Kandili’ni ibadetle geçirmenin sevabı çok büyüktür. Çünkü bu gece Peygamber Efendimize ve ümmetine “namaz” hediye edilmiştir. Beş vakit namaz farz kılınmıştır. Peygamberimize (s.a.v) “Peygamberlerden hiçbiri Sen’den evvel, ümmetlerden hiçbiri de Sen’in ümmetinden evvel cennete girmeyecektir!” müjdesi verilmiştir. (Râzî, XXVIII, 248)

Yine Müslim’de rivâyet edilen bir hadîs-i şerîfte şöyle buyrulur:

“Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem-‘e (Mîrâc’da) üç şey verildi: Beş vakit na­maz, Bakara Sûresi’nin sonu ve ümmetinden şirke düşmeyenlere büyük günahlarının affedildiği haberi…” (Müslim, Îman, 279) müjdesi verilmiştir.

Miraç gecesine özel ibadet bulunmamaktadır. Fakat gündüzünde oruçlu olmanın, geceyi nafile ve kaza namazları ile eda etmenin ecri büyüktür. Bu geceye özel toplanıp, cemâatle namaz kılınması bid’at sayılmaktadır. Zaten, Terâvihten başka hiçbir nâfile namazın, çağrışarak cemâatle kılınması sünnet değildir, mekrûh sayılır. Ancak bir yerde bulunan, iki üç kimsenin bu gibi namazları cemâatle kılmaları câiz görülmüştür..” (İslâm İlmihali, Ö. Nasuhi Bilmen sh: 207)

Haberin detayını Kaynağından okumak için Bugün kandil mi? Ne kandili? TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ