Haber Detayları

Son Dakika Haberler İlhan Koman kimdir? Google'da neden doodle oldu?

Son Dakika Haberler İlhan Koman kimdir? Google'da neden doodle oldu?
  • Spor
  • 17 Haziran 2019

İlhan Koman kimdir? Google'da neden doodle oldu? haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

İlhan Koman kimdir? Dünyanın en büyük internet arama motoru olan Google, saatler 00:00'da İlhan Koman'ı doodle yaptı. İnternet ortamında bu tabloyla karşılaşan vatandaşlar İlhan Koman'ın kim olduğunu araştırmaya başlıyor. İşte İlhan Koman kimdir? Google'da neden doodle oldu? Merak edilen detayları haberimizde bulabilirsiniz…

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

İlhan Koman kimdir? Türkiye ve İsveç’te kamusal alanlarda yaptığı kamusal sanat eserleriyle büyük beğeni toplayan heykeltıraş İlhan Koman 98. yaş gününde Google tarafından unutulmuyor.İnternet ortamında bu tabloyla karşılaşan vatandaşlar İlhan Koman’ın kim olduğunu araştırmaya başlıyor. Dünyanın en büyük internet arama motoru olan Google, saatler 00:00’da İlhan Koman’ı doodle yaptı. İşte İlhan Koman kimdir? Google’da neden doodle oldu? Merak edilen detayları haberimizde bulabilirsiniz…

Google, sanatçılarımızın doğum günlerini ve ölüm yıl dönümlerini unutmuyor. İlhan Kaman, 1923 yılında Edirne’de doğdu. Bir yıl İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümünde (şimdiki adı ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) okuduktan sonra Heykel bölümüne transfer oldu ve orada Profesör Belling’den ders aldı.

1945 yılında Avrupa sınavını geçtikten sonra Paris’e gitti ve Louvre Okulu’nda Julien Akademisinde öğrenim hayatına devam etti. 1948 yılında ilk kişisel sergisini Paris’te açan Koman, bu sergiden sonra dünya çapında birçok farklı yerde kişisel sergiler açtı ve grup sergilerine katıldı.

Bir çok önemli bienal ve sergilerin yanında, 1956, 1962 ve 1979 yıllarında Venedik Bienali, 1957’de Soa Paolo Bienali, 1966 yılında 5. Tahran Bienali, 1961 yılında Paris, Rodin Müzesinde gerçekleştirilen 2. Uluslararası Çağdaş Heykel Sergisine katıldı ve aynı zamanda hem Türkiye’de hem de İsveç’te bir çok kamusal sanat çalışmalarına bulundu.

1986 yılında İsveç’te vefat eden Koman, türk heykelinde, orta kuşağın, kalıplaşmış formu parçalamakta ve yeni arayışlara yönelmekte etkili olan üyeleri arasında önemli bir yere sahiptir.

Haberin detayını Kaynağından okumak için İlhan Koman kimdir? Google'da neden doodle oldu? TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ