Haber Detayları

Son Dakika Haberler Malatya yerel seçim sonuçları 2019! AKP CHP Malatya Belediye Başkan Adayları Kimdir

Son Dakika Haberler  Malatya yerel seçim sonuçları 2019! AKP CHP Malatya Belediye Başkan Adayları Kimdir

Malatya yerel seçim sonuçları 2019! 31 Mart yerel seçim heyecanı yaşanmaya devam ediyor.Adaylar tanıtımlarda sona doğru yaklaşırken liderler yaptıkları mitinglerle yapacaklarını seçmene anlatmaya devam ediyor.Belediye başkan adaylarını oylayacak vatandaşlar kimin başkan olduğunu araştırmaya başladı.İşte Malatya Belediye Başkanı kim oldu? Sorusunun cevabını haberimizde bulabilirsiniz… Malatya yerel seçim sonuçları 2019! AKP CHP Malatya Belediye Başkan Adayları Kimdir haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

Malatya yerel seçim sonuçları 2019! Sonuçları merakla beklenen 31 Mart yerel seçimlerinde vatandaşlar belediye başkan adaylarını oylamak için sandık başına gidiyorlar. AK Parti Selahattin Gürkan’ı aday gösterirken, CHP Soner Gökçe’yi aday olarak gösteriyor. Adaylar tanıtımlarda sona doğru yaklaşırken liderler yaptıkları mitinglerle yapacaklarını seçmene anlatmaya devam ediyor.Belediye başkan adaylarını oylayacak vatandaşlar kimin başkan olduğunu araştırmaya başladı.İşte Malatya Belediye Başkanı kim oldu? Sorusunun cevabını haberimizde bulabilirsiniz…

MALATYA BELEDİYE BAŞKAN ADAYI KİM OLDU?

Malatya Belediye Başkanı’nın kim olduğu henüz açıklanmadı. 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek seçimlerin ardından belli olacak Malatya’nın yeni belediye başkanı açıklandığı anda haberimize eklenecektir.

SELAHATTİN GÜRKAN KİMDİR?

1958 yılında Malatya’da doğdu. 

İlkokulu, orta ve lisesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. 

Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bölümü, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat bölümü ve Bolu Eğitim Enstitüsü bölümleri mezunudur. 

Vatani görevini tamamladıktan sonra 1979-1989 tarihlerinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet okullarında öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. 

Daha sonra Milli Eğitim İlçe Müdürlüğü görevinde bulunan Gürkan, 1995-2001 yılları arasında MEB İlköğretim Müfettişi, 2001 ila 2003 yılları arasında Malatya İŞ- KUR İl Müdürü olarak görev yaptı. 

2004 yılında seçildiği Battalgazi Belediye Başkanlığı görevini 2004 – 2009 ve 2009 – 2013 dönemlerinde gerçekleştirmiş olup üçüncü dönem Belediye Başkanlığı görevini 2014 yılı itibariyle hali hazırda sürdürmektedir. 

Selahattin Gürkan, 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde Malatya belediye başkan adayı olmuştur. 

SONER GÖKÇE KİMDİR?

 Soner Gökçe, 15 Ekim 1976 tarihinde Malatya Hekimhan Deveci Köyü’nde dünyaya geldi. Baba adı Ali Tahsin, anne adı Zeynep olan Gökçe, 2001 yılında hukuk fakültesinden mezun oldu. 

17 yıldır Malatya’da serbest avukatlık yapan Soner Gökçe Baro Başkan Yardımcılığı, Genel Sekreterlik, Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. 

Sivil toplum kuruluşlarında görev aldı. 6 yıl Anavatan Partisi Malatya İl Başkanlığı görevinde bulundu. İyi derecede İngilizce bilen Gökçe, evli ve bir çocuk babasıdır. 

Soner Gökçe, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde CHP Malatya Belediye Başkan adayı oldu.

MALATYA

Medeniyetlerin doğduğu Avrasya’yı bir uçtan öteki uca kat edip Avrupa’nın batısı ile Asya’nın doğusunu birleştiren ve medeniyetlerin yayılma yolunu ifade eden eksen Anadolu’dan geçmektedir. Avrasya’nın bu uzun doğu batı ekseni boyunca toplumlar arası hareketlilik yoğun olarak hep olmuş, bu hareketlilik toplumsal rekabet, savaş ve göçlere sebep olmanın yanında aynı zamanda da toplumsal ve teknik yeniliklerin bu eksen boyunca yayılmasını sağlamıştır. İşte adeta medeniyetleri taşıyan bu eksen Anadolu’dan geçerken yoğunlaşarak (ve daralarak) Anadolu’yu medeniyetler köprüsü haline getirmektedir. Bu özellik Anadolu’yu tarihin ilk çağlarından beri medeniyetler beşiği haline getirmiştir. Bu nedenle Anadolu’nun her taşı tarih kokan bir yeryüzü cennetidir.

Tarihte olduğu gibi günümüzde de medeniyetleri buluşturan Yurdumuzun önemli kavşak noktalarından birinde de Malatya bulunmaktadır. Bu özelliği Malatya’yı tarihin her döneminde önemli kılmış ve dikkatleri hep üzerine çekmiştir.

Malatya, eski çağlardan beri Anadolu ve Ortadoğu’nun geçit veren kavşak noktasındadır. Doğuda en eski ulaşım yolu; Malatya-Sivas üzerinden Erzurum’a, oradan da Kafkasya’ya uzanan yoldur. Buna, Karasu Aras yolu da diyebiliriz. Öte yandan Güneydoğu’ya, Malatya ve Diyarbakır üzerinden Mezopotamya’ya uzanan yol önemlidir. Malatya’dan doğuya doğru Murat, Karasu Van Gölü diğer tabii bir önemli yoldur. Diğer önemli bir yol ise Güneyden gelip Malatya’da düğümlenen Malatya-Kahramanmaraş arasında Torosların çok kesif göründükleri bir sahada, akış yönleri farklı vadilerin takip ettiği tabii bir koridor boyunca uzanmaktadır. Güneyde dağlar arasında açılmış bir başka yol, Adıyaman üzerinden Urfa’yı Malatya’ya bağlamaktadır.

Belirtilen yollar, Malatya’da birleşerek kuzeyde Kafkasya’ya, güneyde Çukurova, Mezopotamya ve Suriye’ye, batıda Ege sahillerine, doğuda İran ve uzak doğuya kadar uzanmaktadır. Bu yollar, Akad İmparatoru Sargon zamanından beri işlemekteydi. Hititler zamanında da işlemekte olan bu yoldan Hitit Krallarının geçerek Anadolu üzerindeki devletlerle savaştığı bilinmektedir. Hitit Kralı Şuppililiuma ‘nın bu yoldan geçerek Aşağı Fırat boylarına indiği, dolayısıyla Malatya civarında Fırat Nehrini geçtiği kaynaklarca belgelenmektedir. Bu yolun Kayseri Kültepe’den başlayarak, Gürün Darende Malatya Samsat üzerinden Urfa’ya vardığı buradan da ikiye ayrılarak Gargamış ve Halep’e, diğerinin de Nusaybin üzerinden doğuya Asur ve Babil’e gittiği tahmin edilmektedir.

Mezopotamya ile Anadolu arasındaki ticaret ve kültür alışverişinin bu yol üzerinden yapılması, Malatya’nın tarihi ve kültürel önemini artırmıştır.

Antik çağlarda kullanılan yolların yanında, Roma döneminde ticaretle sınırların korunması amacıyla yeni yol yapımına geçilmiştir. Malatya’nın büyük bir askeri merkez olması sebebiyle Romalılar, askeri ve ticari amaçla kullanılan yollarını Malatya’dan geçirmişlerdir. Bu durumu, yol kenarlarına dikilen mil taşları doğrulamaktadır.

Bizans İmparatorluğu Roma yollarını aynı amaçla kullanılmıştır. Araplar, Bizans topraklarına yaptıkları akınlardan sonra geri çekilirken Kommagene ile Malatya arasındaki geçitten faydalanmışlardır. Türkler ise Fırat Nehri’ni Malatya yakınlarında aşarak Orta Anadolu’ya ulaşmışlardır.

 Coğrafi Yapı

Malatya; Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Havzasında ve Adıyaman, Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş, Van çöküntü alanının güneybatı ucunda yer almaktadır. Çevresini doğuda Elazığ ve Diyarbakır, güneyde Adıyaman, batıda Kahramanmaraş, kuzeyde Sivas ve Erzincan illeri çevirir.

İl topraklarının yüzölçümü 12.313 km2 olup,35 54′ ve 39 03′ kuzey enlemleri ile 38 45′ ve 39 08′ doğu boylamları arasında kalmaktadır. Malatya, Sultansuyu ve Sürgü çayı vadileri ile Akdeniz’e, Tohma Vadisi ile İç Anadolu’ya, Fırat Vadisi ile Doğu Anadolu’ya açılarak bu bölgeler arasında bir geçiş alanı oluşturur.

 Nüfus ve İdari Yapı

2013 Yılı Adrese Dayalı Nüfus Sistemi sonuçlarına göre; Malatya’nın toplam nüfusu762.538, Battalgazi İlçesinin toplam nüfusu 297.806, Yeşilyurt ilçesinin toplam nüfusu ise 267.365’dir. (Kaynak – TÜİK)

 Kültür

Malatya tarih boyunca çeşitli kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Aslantepe, Nemrut Dağı, Fırıncılar Höyük, Bayramtepe Höyük, Ören Höyük, ikinciler Höyük, Aslantaş, Kağköy Kaya Kabartmaları, Levent Vadisi, Ansur ve Kaletepe Höyük görülebilecek arkeolojik alanlardır.

 Turizm

Binlerce yıllık tarihi eserleri ve eşsiz doğal güzellikleri sunan turizm kenti… Kayısı, tekstil ağırlıklı sanayisi, dinamik ekonomisi, 800 bini aşan nüfusu, Türkiye’nin dört bir yanına açılan yolları, tarihi ve kültürel değerleriyle Malatya Doğu Anadolu’nun turizmde söz sahibi illerinden birisi olmak istiyor. Pütürge İlçesi Tepehan beldesi üzerinden ulaşılan Nemrut ile Eskimalatya, Aslantepe ve Arkeoloji Müzesi’nde bulunan eserler kültür turizminin, zenginlikleri olarak dikkat çekerken; Sultansuyu, Karakaya Barajı ve Levent Vadisi doğa turizmi kapsamında Malatya’nın keşfedilmeyi bekleyen değerleridir.

Malatya’nın, Anadolu ile Mezopotamya arasında geçit veren yol güzergâhında olması, tarihin ilk çağlarından bu yana çeşitli medeniyetlerin, il ve çevresinde yaşamasına sebep olmuştur. Hitit, Asur, Med, Pers, Roma, Arap ve Bizans uygarlıkları Malatya’dan gelip geçmiş, son olarak Türkler bu bereketli topraklar üzerinde yerleşip, hüküm sürmeye başlamıştır.

Torosların devamı olan Beydağlarının çevrelediği Malatya’yı kıvrımlarla bölen akarsular ve dağ eteklerinden çıkan kaynak sularının bolluğu, yörede meyve bahçelerinin ve ova içerisinde yeşil bir örtünün yaygınlaşmasına sebep olmuştur. Malatya’da, turunçgiller ve muz gibi az sayıda meyvenin dışında, hemen hemen bütün meyveler yetişmektedir. Dünyaca ünlü kaysısından kirazına, elmasından armuduna kadar her meyveyi yetiştirmek ve taze taze bulup yemek mümkündür. İşte Malatya’nın bu doğal güzelliği, topraklarının verimliliği ve tarihsel dokusunun yanı sıra, şehre 100 km. mesafedeki Nemrut Dağı’na bağlantısı turizm çekiciliğini arttırmaktadır.


Haberin detayını Kaynağından okumak için Malatya yerel seçim sonuçları 2019! AKP CHP Malatya Belediye Başkan Adayları Kimdir TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ