Haber Detayları

Son Dakika Haberler Uzay Heparı kimdir? Ne zaman ve nasıl öldü?

Son Dakika Haberler Uzay Heparı kimdir? Ne zaman ve nasıl öldü?

Uzay Heparı kimdir? Ne zaman ve nasıl öldü? haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

Uzay Heparı kimdir? Demet Akbağ'ın eşi Zafer Çıka'nın trafik kazasında hayatını kaybetmesinin ardından akıllara Demet Akbağ'ın arabasına çarparak hayatını kaybeden Uzay Heparı geldi. Yaşanan bu gelişmenin ardından internette Uzay Heparı kimdir, ne zaman öldü, kaç yaşındaydı, Rony Uzay Heparı nasıl öldü gibi sorulara yanıt aranıyor. Biz de bu konuyu sizler için inceledik ve haberimize ekledik. Peki Uzay Heparı kimdir? Ne zaman öldü? Nereli? Kaç yaşındaydı? Detaylar haberimizde…

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

Uzay Heparı kimdir? Dün gece gerçekleşen trafik kazasının ardından yapılan tüm müdahalelere rağmen Demet Akbağ’ın eşi Zafer Çıka hayatını kaybetti. Bu gelişmenin ardından yıllar önce Demet Akbağ’ın park halindeki aracına çarparak hayatını kaybeden Uzay Heparı’nın ölümü akıllara geldi. İnternette Uzay Heparı kimdir, ne zaman ve nasıl öldü, Demet Akbağ – Uzay Heparı olayı nedir gibi sorulara yanıt aranmaya başladı. Biz de bu konuyu sizler için inceledik ve haberimize ekledik. Peki Uzay Heparı kimdir? İşte detaylar…

UZAY HEPARI KİMDİR?

Rony Uzay Heparı (24 Temmuz 1969, İstanbul – 31 Mayıs 1994, İstanbul), Türk müzik yapımcısı ve besteci.

Hayatı
Yayla ve Eti Heparı’nın oğludur. Saint Benoit Fransız Lisesi’nden mezun oldu ve İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano bölümünü bitirdi. İlk olarak, 1989 yılında çıkan Zuhal Olcay’ın Küçük Bir Öykü Bu albümünde piyano çaldı. 1990 Eurovision Türkiye Elemeleri’nde de orkestrada klavye çaldı. 1990 yılında tekrar Zuhal Olcay ile çalışan Heparı, Olcay’ın İki Çift Laf albümünde ve ertesi sene Akrep Nalan’ın Dağ Çiçeği albümlerinde piyano çaldı. Erol Evgin’in Erol Evgin İle Yeniden albümünde iki Sezen Aksu şarkısının aranjmanını yaptı.

1991 yılında besteci kimliğini de ortaya çıkardı. Aşkın Nur Yengi’nin ikinci albümü olan Hesap Ver albümündeki bulunan Serserim Benim ve Karanfil şarkılarının bestelerini yaptı. Bu şarkıların sözlerini ise Sezen Aksu yazmıştı. Heparı’nın Aksu ile müzik üzerine yaptığı ortak çalışmalar sonraki yıllarda da devam etti. 1992’de Sertab Erener’in ilk albümü olan Sakin Ol!’daki çoğu şarkının düzenlemesini yapan Heparı, üç şarkıyı Aksu ile beraber yazdı. 1993’te ise ikili bu sefer Levent Yüksel’in ilk albümü Med Cezir’e imzasını attı. Aksu ve Heparı, bu albümde Yeter ki Onursuz Olmasın Aşk ve Kadınım şarkılarını bestelediler.

Eylül 1993’te Uzay Heparı, bu sefer Sezen Aksu’nun Deli Kızın Türküsü albümünde çalıştı. 12 şarkının sekizinin düzenlemesini yaptı. Masum Değiliz ve Adem Olan Anlar şarkılarının bestelerini yaptı. Heparı, Aksu’nun sahne çalışmalarında da kendisine eşlik etti. 1994’te Aksu’nun yurtdışında çıkan Sude single’ında şarkıya yeni bir remix yaptı.

1994 yılında Nükhet Duru’nun kendi adını taşıyan albümüne düzenlemeler yaptı. Ölmeden önce Sertab Erener’in Lâ’l albümü ve Demet Sağıroğlu’nun ilk albümü Kınalı Bebek’i düzenliyordu. Heparı, Demet’in albümünde ilk kez Şehrazat ile çalışmış, son olarak Şehrazat’ın sözlerini yazdığı Kınalı Bebek ve Biçare şarkılarının müziklerini yapmıştı. İki albüm de Heparı’nın ölümünden sonra yayınlandı.

Oyunculuk kariyeri
Uzay Heparı, 1992’de Sertab Erener’in Sakin Ol ve 1993’te Orhan Atasoy’un Gemiler kliplerinde kısa roller aldı.1993 yılında Heparı’ya Atıf Yılmaz’ın yönettiği Gece Melek ve Bizim Çocuklar filminin başrolü, asıl başrol oyuncusu Hüseyin Karşın’ın hastalanması nedeniyle, teklif edildi. Derya Arbaş, Deniz Türkali ve Uzay Heparı’nın başrolde oynadığı filmin çekimleri Kasım 1993’te başladı. Film, 1994 yılının Nisan ayında gösterime girdi.

Özel hayatı
Heparı’nın adı birlikte müzik yaptıkları Sezen Aksu ve Aksu’nun o dönemki vokalisti Yıldız Tilbe ile anıldı. Aralık 1993’te modacı Zeynep Tunuslu ile evlendi. Öldüğü sırada hamile olan eşi, 5 Ocak 1995’te oğulları Uzay Kanat Heparı’yı dünyaya getirdi.

Ölümü
20 Mayıs 1994 tarihinde, Demet Sağıroğlu’nun ilk albümü üzerinde çalışmaktayken, kısa süre önce aldığı motosikleti ile Etiler Koç köprüsü üzerinde Küfe Bar’daki programına gitmekte olan Demet Akbağ’ın park halindeki arabasına çarptı ve boynu kırıldı. International Hospital’de 11 gün süren bitkisel hayatın ardından, 31 Mayıs 1994 tarihinde saat 10.50’de hayatını kaybetti. 1 Haziran’da Teşvikiye Camii’nden kaldırılan naaşı, Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Ölümünden sonra
1995 yılında yayınlanan Candan Erçetin’in ilk albümündeki “Daha” isimli şarkı Mete Özgencil tarafından Uzay Heparı’ya yazılmış ve şarkı Sezen Aksu tarafından bestelenmiştir. Bir yıl sonra çıkan Levent Yüksel’in ikinci albümünde yer alan “Yas” adlı şarkıyı ise Sezen Aksu, Uzay Heparı’nın ölümünün ardından yazdı.

1996 yılında Zeynep Tunuslu, eşinin ölümünden sonra Uzay Heparı ile tanışmasını, evliliğini, hastanede geçirdiği günleri, Uzay Heparı’dan sonra yaşadığı günleri ve oğlu Uzay Kanat Heparı’nın doğumuna kadar geçen süreyi anlattığı Mavi…, Melekler ve Sen isimli kitabı yayınladı.

Anısına 2008 yılında Uzay Heparı – Sonsuza adlı albüm yayınlanmıştır.

Haberin detayını Kaynağından okumak için Uzay Heparı kimdir? Ne zaman ve nasıl öldü? TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ