Haber Detayları

Son Dakika Hüseyin İnan kimdir? Nereli? Ölüm yıl dönümü…

Son Dakika Hüseyin İnan kimdir? Nereli? Ölüm yıl dönümü…

Hüseyin İnan kimdir? Nereli? Ölüm yıl dönümü… haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

Hüseyin İnan kimdir? 1949 senesinde Sivas'ta doğan Hüseyin İnan Mayıs 1972 tarihinde idam edildi. Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan ile birlikte idam edilen Hüseyin İnan'ın ölüm yıl dönümünde hayatı merak konusu oldu. Peki Hüseyin İnan kimdir? Detaylar haberimizde…

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

Hüseyin İnan kimdir? Deniz Gezmiş ve arkadaşları 6 Mayıs 1972 tarihinde idam edildi. 68 gençlik hareketi önderleri arasında yer alan Hüseyin İnan ölüm yıl dönümünde anılıyor. İşte Hüseyin İnan’ın yaşamı…

HÜSEYİN İNAN KİMDİR?
Hüseyin İnan, 1949’da Sivas Gürün ilçesine bağlı Bozhöyük köyünde doğdu. İlk ve orta okulu Sarız’da, liseyi Kayseri’de okudu. 1966’da ODTÜ İdari Bilimler Bölümü’ne kayıt oldu. Sosyalist Fikir Kulubü (SFK) ve bu derneğin bağlı olduğu Dev-Genç’e üye oldu. Aynı dönemde, TİP’e de üye oldu. Gerek İstanbul ve Ankara, gerek İzmir ve diğer illerdeki anti-emperyalist eylemlere aktif rol alan Hüseyin İnan, ABD 6. Filo’suna yönelik eylemin düzenleyicilerinden oldu. Toprak işgalleri gibi kırsal yörelerdeki etkinliklerde yer aldı. 1966-1967 öğretim yılında, gerçeklesen ODTÜ Hazırlık boykotunun örgütlenmesine önderlik etti.

Hüseyin İnan, 1968’de, TİP ve daha sonra MDD içindeki ayrılıklarda, giderek belirginleşen gizli ve dar örgüt fikri doğrultusunda çekirdek bir grup oluşturup, kir gerillası yoluyla anti-emperyalist mücadele verme düşüncesini geliştirmeye çalıştı. MDD fikrinden hiçbir zaman taviz vermemiş olsa da, fikri mücadeleden silahlı mücadele yoluna doğru saptı.

Hüseyin İnan, Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan’la Ankara 1. No’lu Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi tarafından 9 Ekim 1971’de idama mahkûm olur. İdamların önlenmesi için gerek Meclis’te, gerek kamuoyunda ve gerekse örgüt arkadaşları tarafından çeşitli girişimlerde bulunulmasına rağmen Hüseyin İnan, Yusuf Aslan ve Deniz Gezmiş’le birlikte 6 Mayıs 1972’de idam edildi. Son sözleri “Ben şahsî hiçbir çıkar gözetmeden halkımın mutluluğu ve bağımsızlığı için savaştım. Bu bayrağı bu ana kadar şerefle taşıdım. Bundan sonra bu bayrağı Türk halkına emanet ediyorum. Yaşasın işçiler, köylüler ve yaşasın devrimciler. Kahrolsun faşizm” olmuştur.

Haberin detayını Kaynağından okumak için Hüseyin İnan kimdir? Nereli? Ölüm yıl dönümü… TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ