Haber Detayları

Son Dakika Yeni nesil milli savaş yönetim sistemi hazır!

Son Dakika Yeni nesil milli savaş yönetim sistemi hazır!

Yeni nesil milli savaş yönetim sistemi hazır! haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

Yerli ve milli imkanlarla Türk mühendisleri tarafından donanmadaki tüm gemilere ortak harekat kabiliyeti sağlayacak ADVENT sistemi geliştirildi. Bu sistemle Karadeniz ile Marmara’da bulunan savaş gemileri eşzamanlı harekata katılabilecek.

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

Türkiye’nin son yıllarda milli savunma alanında gerçekleştirdiği pek çok ilke bir yenisi daha eklendi. Türk mühendisler tarafından daha önce Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı savaş gemilerinde kullanılmak üzere geliştirilen Gemi Entegre Savaş İdare Sistemi’nin (GENESİS) ardından ‘devrim’ niteliğinde bir başka yazılım daha hayata geçirildi. Savunma Sanayi Başkanlığı’nca yürütülen MİLGEM Savaş Sistemi Tedariki Projesi kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Araştırma Merkez Komutanlığı (ARMERKOM) ile birlikte HAVELSAN A.Ş. tarafından geliştirilen Yeni Nesil Milli Savaş Yönetim Sistemi ADVENT’in testleri geçtiğimiz hafta tamamlandı.

GENESİS sadece tek bir gemiye savaş yönetim kabiliyeti sağlarken ADVENT ağ desteğiyle donanmadaki tüm gemilere aynı anda ortak harekat kabiliyeti sağlanacak. Böylece tek gemi yerine kuvvet odaklı harekatlar düzenlenebilecek. ADVENT deniz kuvvetlerinde harekat yaklaşımının gerektirdiği tüm ihtiyaçlara cevap verecek. ADVENT sistemiyle kararlar çok daha hızlı bir şekilde alınabilecek.

FARKLI DENİZDEN EŞZAMANLI HAREKAT İMKANI

ADVENT sistemiyle Karadeniz’deki bir savaş gemimiz ile Marmara Denizi’nde bulunan bir başka savaş gemimiz aynı anda harekata katılabilecek. Bunun yanı sıra sistem komuta heyetinin tüm komuta ve kontrol gereksinimlerini karşılayacak. Herhangi bir tehdit halinde sistem sayesinde her türlü savaş değerlendirmesi anında yapılabilecek. Yeni nesil savaş sistemi olarak adlandırılan ADVENT Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın gücünü güç katacak.

SİSTEM, MİLGEM KINALIADA’DA BAŞLIYOR

Geceli gündüzlü çalışan Türk mühendisler ADVENT sistemi için 6 milyon satır kod yazdı. Halen inşası devam eden ve gelecekte inşa edilecek tüm savaş gemilerimizde yeni nesil milli savaş yönetim sistemi ADVENT’in kullanılması planlandı. ADVENT ilk olarak MİLGEM 4. Gemi TCG Kınalıada’ya uygulanacak.

Haberin detayını Kaynağından okumak için Yeni nesil milli savaş yönetim sistemi hazır! TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ