Haber Detayları

Son Dakika Yeni Zelanda harita! Nerede? Türkiye saat farkı!

Son Dakika Yeni Zelanda harita! Nerede? Türkiye saat farkı!

Yeni Zelanda harita! Nerede? Türkiye saat farkı! haberi hakkında son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde

Yeni Zelanda harita! Yeni Zelanda'da cuma namazı sonrası iki camiye silahlı saldırı gerçekleştirildi. Bu saldırı gündeme oturdu. Yeni Zelanda'nın nerede olduğu ise araştırılan konular arasına girdi. Peki Yeni Zelanda nerede? İşte Yeni Zelanda'nın haritadaki yeri…

Superhabertv sitesinde yer alan habere göre

Yeni Zelanda harita! Son dakika gelen bilgiye göre Yeni Zelanda’nın Christchurch kasabasında iki camiye silahlı saldırı yapıldı. Saldırı ile ilgili haberler gündemde takip ediliyor. Aynı zamanda Yeni Zelanda’nın nerede olduğu ise merak konusu. Peki Yeni Zelanda nerede?

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda, veya resmî adıyla Yeni Zelanda Milletler Topluluğu, Güney Büyük Okyanus’ta bir ada ülkesidir. Güney Yarımkürede, Okyanusya’daki Güney Pasifik adaları arasında, Avustralya’nın yaklaşık 1.500 km güney doğusunda yer almaktadır. Başlıca iki büyük (North Island ve South Island) ve birçok küçük adadan oluşur.

Yeni Zelanda’ya ilk kez 1000 yıl önce Polinezyalı Maoriler yerleşmiştir. Maoriler iyi örgütlenmiş, kan bağı ile gelen şefler ve güçlü rahipler tarafından yönetilen bir kabiledir.

Adaya ilk ayak basan beyaz adam, 1642 yılında Hollandalı Abel Tasman olmuştur. Ancak Kaptan James Cook’un 1769 ve 1779’daki gezilerine kadar adalar herhangi bir yönetime bağlı kalmamış ve keşfedilmemiştir. İngiliz göçmenler, 1840 yılında İngiliz hakimiyeti kurulunca adaya yerleşmeye başlamışlardır. Wellington bu tarihten sonra kurulmuştur. Yeni Zelanda’ya 1852 yılında kendi hükümeti tahsis edilmiştir ve sonraki yüzyılda ülke yatırım, iletişim ve tarımsal üretimde hızlı bir gelişme kaydetmiştir.

Yeni Zelanda adı Hollandalı kartograflar tarafından, Hollanda’da bulunan Zealand adasına ithafen konulmuştur ve ülkenin yerlileri olan Maorilerin kendi dillerinde Aotearoa yani Uzun Beyaz Bulut Ülkesi olarak isimlendirilir. 1769-1779 yılları arasında ülkeyi 4 kez ziyaret eden İngiliz kâşif James Cook tarafından şimdiki ismi New Zealand olarak adlandırılmıştır. Tüm kolonileri arasında en çok Maorilerden çeken İngiliz Kraliyeti, 1840’ta Maori şefleri ile Waitangi anlaşmasını yaparak Yeni Zelanda’yı İmparatorluğu’nun kolonisi olarak ilan etmiştir. 2016 Kasım ayında 7,8 şiddetinde bir depremle karşılaşmış ve hala tsunami tehlikesi altında bulunmaktadır.

Haberin detayını Kaynağından okumak için Yeni Zelanda harita! Nerede? Türkiye saat farkı! TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ